معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تلاش این صندوق اتصال شرکت‌های دانش بنیان به فعالیت‌های بزرگ اقتصادی است، گفت: از قانونگذار می‌خواهیم بخش‌های بزرگ را به سمت استفاده از فناوری سوق دهند.

اتصال شرکت های دانش بنیان به فعالیت های بزرگ اقتصادی

به گزارش کارآفرین نیوز، رضا قربانی، معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی در دیدار نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، شیوه استفاده از نظام بانکی و نهادهای مالی موجود در کشور را تشریح کرد و گفت: در دو سال گذشته تلاش کردیم تا برای تامین مالی اکوسیستم نوآوری کشور شبکه‌سازی انجام دهیم. پیش از این تمام تسهیلات از طریق صندوق نوآوری به‌صورت مستقیم به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می شد، اما در دو سال اخیر تلاش کردیم تا از صندوق‌های پژوهش و فناوری برای تقاضاهای کوچک شرکت‌های دانش بنیان استفاده و برای مبالغ بیشتر و شرکت‌های بزرگی که توانایی تعامل با بانک‌ها را داشتند، از نظام بانکی استفاده کنیم.

قربانی ادامه داد: قانون شرکت‌های دانش بنیان برای هسته اولیه شرکت‌های فناور تدوین شده و نیازمند بسترسازی و ورود شرکت‌های بزرگ اقتصادی است که از این طریق نفوذ نوآوری بیشتر شده و آنها را به نهادینه کردن نوآوری ترغیب کنیم؛ زیرا جایی که شرکت دانش بنیان به فعالیت بزرگ اقتصادی گره می‌خورند، خروجی افزایش می‌یابد و ما در صندوق نوآوری با اجرای برنامه‌ها و ارائه خدمات مختلف تلاش داریم که این امر فعال شود.

معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد راهکار قانونی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان، اظهار کرد: در طرح جهش تولید که در مجلس در حال بررسی است، می‌توانیم برای تشویق بخش‌های بزرگ اقتصادی به استفاده از فناوری، مشوق‌هایی چون مشوق‌های مالیاتی قرار دهیم که این امر زیرساخت مناسبی برای توسعه دانش بنیان‌ها خواهد بود و همچنین از قانونگذار می‌خواهیم که بخش‌های بزرگ را به سمت استفاده از فناوری سوق دهند.

قربانی در ادامه ایجاد تغییرات قانونی را راهکار دیگر توسعه اکوسیستم نوآوری کشور و توسعه بازار محصولات دانش بنیان عنوان کرد و گفت: تحول بنیادین با سرعت ایجاد نمی‌شود و به سیاست بلندمدت نیاز دارد. پیشنهاد می‌کنیم از فناوری‌های بالا که در قانون دانش بنیان به آن تاکید شده است، به سمت پارادایم نوآوری حرکت کنیم که در این حالت مجموعه عظیمی ‌می‌توانند از خدمات صندوق بهره ببرند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =