رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر اینکه عضویت در بریکس فرصتی است تا به دستاوردی برای جهش صادرات و افزایش تجارت تبدیل شود، تصریح کرد: اعضای بریکس تقریبا ۳۱.۵ درصد تولید ناخالص جهانی را به خود اختصاص دادند و پیش‌بینی می‌شود با حضور کشورهای دیگر مثل عربستان، این عدد به ۵۰ درصد برسد.

پیش‌بینی افزایش تولید ناخالص جهانی بریکس به ۵۰درصد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل ایسنا، محمد لاهوتی با بیان اینکه امروز با توجه به جهانی شدن اقتصاد حضور در پیمان‌هایی مثل شانگهای، بریکس و اوراسیا برای کشورهایی که با یکدیگر پیوند تجاری و منطقه‌ای دارند می‌تواند به عنوان یک فرصت در نظر گرفته شود، اظهار کرد: اعضای بریکس تقریبا ۳۱.۵ درصد تولید ناخالص جهانی را به خود اختصاص دادند و پیش بینی می‌شود با حضور کشورهای دیگر مثل عربستان، این عدد به ۵۰ درصد برسد که در این صورت تاثیرگذاری آن‌ها در بحث اقتصادی و گسترش روابط سیاسی و اجتماعی حائز اهمیت خواهد بود.

وی با بیان اینکه باید از بریکس به عنوان یک فرصت مهم یاد شود، تصریح کرد: اگر بتوانیم با ایجاد زیرساخت‌های لازم و بستر مناسب به ویژه در بخش بنادر و حمل و نقل، افزایش قدرت رقابت واحدهای تولیدی و غیره از این فرصت بهره بگیریم، می‌توان گفت به دستاورد چشمگیری رسیدیم.

لاهوتی با بیان اینکه با ورود به این پیمان، تعرفه‌های واردات و صادرات باید با سایر کشورها متناسب باشد، تصریح کرد: همچنین تولیدکنندگان باید با کشورهایی مثل چین و روسیه رقابت کنند و اگر صنایع پویا نباشند و امکان رقابت نداشته باشند در بحث صادرات با مشکل مواجه می‌شوند.

پیش‌بینی افزایش تولید ناخالص جهانی بریکس به ۵۰درصد

البته به گفته وی این موضوع که ایران عضو سازمان تجارت جهانی نیست و تعرفه کالاهای صادراتی ایران نسبت به کشورهایی که عضو هستند بالاتر است، می‌تواند به توسعه صادرات کمک کند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران همچنین گفت: راندمان تولید، افزایش کیفیت، بسته‌بندی، شناسایی بازارها، قدرت رقابت به‌ خصوص در موضوع برگشت ارز حاصل از صادرات، از جمله مواردی است که اگر نتوانیم تا زمان الحاق کامل از آن‌ها بهره ببریم فرصت خودمان در اختیار کشورهای دیگر می‌گذاریم که پتانسیل و آمادگی تجارت را دارند. بنابراین می‌توان گفت عضویت در بریکس فرصتی است که در اختیار کشور قرار گرفته و با سیاستگذاری صحیح می‌تواند به دستاورد جهش صادرات و افزایش تجارت تبدیل شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.