وزیر نیرو اعلام کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ۵۵ سد مرزی به بهره‌برداری رسیده که از این تعداد ۲۶ سد در سال های اخیر افتتاح و بهره‌برداری شده است.

بهره برداری از ۳۶ سد در مناطق مرزی

به گزارش کارآفرین نیوز، رضا اردکانیان روز دوشنبه در مراسم افتتاح سدهای قیزقلعه سی خداآفرین و گردیان جلفا و شبکه پایاب سه هزار و ۳۵۰ هکتاری یکانات شهرستان مرند،  با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از موفق ترین کشورهای جهان در توسعه مناسبات خود با همسایه هاست، افزود: ساخت سد در سال های پس از پیروز انقلاب اسلامی با همکاری کشورهای همسایه ساخته شده است و این نشانه ای بسیار آشکار و مهم از دوستی ها و ارتباطات نزدیک ایران با کشورهای همسایه صورت گرفته است .

 وی اظهار کرد: در سال های قبل از انقلاب اسلامی تنها یک سد مرزی در کشور وجود داشت که در سال ۱۳۵۰ با توافقات دولت وقت ایران و اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده بود و اینکه طی ۴۲ سال اخیر ۵۵ سد در ایران ساخته شده نشان از توانمندی های فنی و مهمندسی کشور و نیز مراودات نزدیک با کشورهای همسایه دارد.

وزیر نیرو با اشاره به اهمیت همکاری های مشترک ایران با کشورهای همسایه در حوزه های آبریز، گفت: در این راستا طرح های سدسازی در مرزها از اهمیت ویژه ای برای ما برخوردار است که در این زمینه مساله آب و رودخانه ها به مراتب از اهمیت بالاتری برخوردار است.

اردکانیان، اضافه کرد: ایران به لحاظ تنوع جبهه های آب مرزی از موقعیت کم نظیر و منحصر بفردی در منطقه و حتی جهان برخوردار است که باید از چنین وضعیتی به بهترین شکل ممکن بهره برداری کرد.

وی یادآوری کرد: بر همین اساس امروز در شرق، غرب، شمال و شمال غربی کشور سدهای بسیار مهم و بزرگی با همکاری کشورهای همسایه روی رودخانه های مرزی ساخته شده که مهمترین پیامد آن توسعه پایدار در کشور است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =