سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: مسکو تلاش می کند تا ریسک های احتمالی در صورت کنار گذاشته شدن از سوئیفت را به حداقل برساند.

روسیه برای حذف سوئیفت آماده می شود

به گزارش کارآفرین نیوز، دیمیتری بیریچفسکی دوشنبه به رسانه های روسی گفت: سیستم ارتباطات بانکی سوئیفت ممکن است در بسته جدید تحریمی غرب در مورد روسیه قرار گیرد.

مقام روس افزود: بر هیچ کس پوشیده نیست که برخی مقام ها در وهله اول مقام‌های آمریکایی تهدید به کنار گذاشتن روسیه از سیستم سوئیفت می کنند. اما فقط شورای امنیت سازمان ملل صلاحیت وضع چنین تحریمی را دارد.

 وی با بیان اینکه شورای امنیت فقط صلاحیت وضع تحریم در مورد کشورها دارد، اظهار داشت: تدابیری که شرکای غربی اعمال می کنند در واقع موانعی هستند که به منظور دفاع از تولیدکنندگان خود و دفاع از منافع خود در عرصه جهانی ایجاد می کنند.

رئیس اداره همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که مسکو نگران آن است که سوئیفت در بسته تحریمی غرب در مورد روسیه گنجانده شود. 

 گروهی از نمایندگان پارلمان اروپا، اواخر ماه آوریل گذشته پیشنهاد کردند تا روسیه برای مجازات از سوئیفت کنار گذاشته شود. 
بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، تهدیدها و تحریم های آمریکا باعث تلاش روسیه برای تقویت سیستم مالی سوئیفت اختصاصی خود و همچنین افزایش مشترکان و مشتریان به این سیستم روسی شده است.

 دولت روسیه ۱۸ اردیبهشت ماه امسال در گزارشی به نقل از اطلاعات بانک مرکزی روسیه نوشت: تعداد بانک ها و اشخاص حقوقی که از سوئیفت روسی موسوم به «اس. پ.ف. اس» استفاده می کنند در سال ۲۰۲۰میلادی به رقم ۴۰۴ رسید.  

در سال گذشته ۱۹ بانک و شخص حقوقی به این سیستم روسی تبادل اطلاعات مالی پیوستند.  

آمریکا در سال گذشته همانند سال های دیگر ده ها بسته تحریم های اقتصادی و مالی در مورد روسیه و مقام ها و اتباع و شرکت ها و موسسات اعتباری این کشور وضع کرد و در زمان حاضر تعداد بسته های تحریمی آمریکا در مورد روسیه از مرز ۱۰۰ بسته گذشته است.  

رسانه روسی در ادامه گزارش خود نوشت: در سال ۲۰۲۰ تعداد تراکنش ها از طریق سوئیفت روسی یا  «اس. پ.ف. اس» دو برابر افزایش یافت و در مجموع ۲۰.۶ درصد از تراکنش های روسیه از طریق سوئیفت را شامل شد.

سوئیفت، سیستم تبادل و پرداخت داده بین بانکی است که بیش از ۱۱ هزار موسسه مالی تقریباً در همه کشورها به آن متصل هستند.

بانک مرکزی روسیه در سال ۲۰۱۴ همزمان با آغاز موج گسترده تحریم روسیه از سوی آمریکا، سوئیفت روسی را ایجاد کرد که در صورت کنار گذاشتن روسیه از این سیستم، جایگزین آن خواهد شد.  

 ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به تازگی گفت که روسیه برای حذف و کنار گذاشته شدن از سیستم سوئیفت آماده می شود.

زاخارووا در گفت و گو با شبکه تلویزیونی راشاتودی گفت: روسیه تلاش می کند تا ریسک های احتمالی در صورت کنار گذاشته شدن از سوئیفت را به حداقل برساند.

دیپلمات ارشد روس تصریح کرد: روسیه در زمان حاضر کنار گذاشته شدن از سیستم سوئیفت را به صورت نظری بررسی می کند، اما چنین امکانی را بعید نمی داند.   

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =