معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در راستای احیای ۳۰۰ قنات کشور تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

وزارت جهاد و ستاد اجرایی فرمان امام تفاهمنامه امضا کردند

به گزارش کارآفرین نیوز، علیمراد اکبری در مراسم افتتاح پروژه‌های آبرسانی با همکاری بنیاد برکت، وزارت جهاد کشاورزی و نیرو، اظهار کرد: ایران خاستگاه قنات است و قنوات مهمترین سازه‌های آبی کشور محسوب می‌شوند.

وی افزود: ۱۳ قنات ایران در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است و این قنوات آب شرب و کشاورزی بخش‌هایی از کشور را تأمین می‌کنند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که ۴۱ هزار رشته قنات به طول ۴۰ هزار کیلومتر در کشور وجود دارد، اذعان کرد: قنات‌ها شرایط خوبی ندارند و منابع اعتباری اندکی برای احیای آن اختصاص می‌یابد که پس از ۸ سال از ۸ میلیارد تومان به ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به این که برای احیای قنوات به ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، ابراز امیدواری کرد: این تفاهم نامه بتواند مشکلات آب در پایاب قنوات را برطرف کند.

اکبری با بیان این که قنات سازه مردمی است و توسط مردم بهره‌برداری می‌شود، عنوان کرد: سالانه حدود ۵ تا ۸ میلیارد متر مکعب آب از قنوات برداشت می‌شود و ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور در پایاب قنوات کشور قرار دارد که این موارد از مصادیق بارز بهره‌برداری مردمی از قنوات است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات این بخش، نبود اعتبار و ردیف ملی برای انتقال آب از قنات به اراضی است و با وجود مشکلات زیاد در استان‌ها، اعتباری به این بخش داده نمی‌شود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت ذخیره سازی آب قنات گفت: لازم است بر روی ذخیره سازی و انتقال آب قنوات کار کرده و در قالب یک تفاهم نامه این مطالبه مردمی را به سرانجام برسانیم. پیشنهاد دیگر ما این است که روش اجرایی جدیدی برای مباحث قنوات از آبخیز تا جالیز تعریف کنیم.

اکبری ادامه داد: قسمتی از سازه قنات وابسته به آبخیز بالا دست است و می‌توانیم با همکاری سازمان جنگل‌ها و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با عملیات آبخیزداری شرایط را برای برداشت مناسب و بهینه از قنوات فراهم کنیم.

در ادامه این مراسم؛ محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اظهار کرد: پراکندگی در کشورمان فوق‌العاده زیاد است و نبود آب مشکل اساسی در ایران محسوب می‌شود.

وی با اشاره به این که سیاست ما آبرسانی در بخش شرب و کشاورزی به مناطق جنوبی است، خاطرنشان کرد: در گذشته توانستیم طرح آبرسانی به ۱۲۰۰ روستا را به اجرا برسانیم، در سال گذشته آبرسانی به ۵۰۰ روستا آغاز شد که از این میزان، تا به امروز ۴۰۰ روستا آبرسانی شدند و امروز هم طی تفاهمنامه‌ای کار آبرسانی به ۵۰۰ روستا را آغاز می‌کنیم.

مخبر افزود: با احتساب آبرسانی به یک هزار دهستان، در مجموع ۳۲۰۰ روستا و دهستان آبرسانی می‌شوند که این آبرسانی زندگی و اشتغال ۲ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =