رئیس واحد بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ‌اس‌ئی) شرکت ملی گاز ایران از جلوگیری از انتشار حدود ۱۸۰ میلیون تن آلاینده به هوا در سال ۱۳۹۹ خبر داد و اعلام کرد که ۷۰ درصد آلاینده‌های صنعت گاز کشور تا ۳ سال آینده کاهش می‌یابد.

کاهش ۷۰ درصدی آلاینده‌های صنعت گاز ایران تا ۳ سال آینده

به گزارش کارآفرین نیوز، «غلامرضا بهمن‌نیا» با تشریح بعضی از پروژه‌های صنعت گاز برای حفاظت زیست، افزود : برای اقدام‌های بلندمدت پنج تا هفت ساله هم پروژه‌هایی تعریف شده است و امیدواریم در این زمان به وضع نزدیک به استاندارد آلایندگی به ویژه در پارس جنوبی برسیم.

رئیس اچ‌اس‌ئی شرکت ملی گاز ایران همچنین بر تاثیر مثبت توسعه گازرسانی در کاهش آلودگی هوا تاکید و اظهار کرد: گاز طبیعی به عنوان پاک‌ترین سوخت فسیلی در مقایسه با دیگر منابع انرژی فسیلی مقدار آلودگی کمتری به ازای واحد تولید انرژی دارد، از این‌رو توسعه مصرف گاز و جایگزینی آن با سوخت‌های فسیلی سنگین‌تر در عمل به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند و مقدار انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد.

برنامه‌های محیط زیستی شرکت ملی گاز ایران

غلامرضا بهمن‌نیا اضافه کرد: اجرای برنامه­‌های مرتبط با استقرار مدیریت سبز، پروژه‌ها و اقدام‌های مربوط به مدیریت پسماندهای خطرناک و غیر خطرناک، تکمیل و بهسازی سامانه‌های جمع‌آوری، تصفیه و دفع اصولی پساب‌ها و فاضلاب‌ها، پروژه‌های بسیار گسترده مربوط به کاهش اتلاف منابع آب و انرژی، اقدام‌های مربوط پایش ادواری و نیز برخط منابع آلاینده هوا و پساب و ده‌ها اقدام و پروژه موثر مطابق با رئوس اهداف خرد و کلان زیست‌محیطی ترسیم‌شده در سازمان به اجرا در آمده یا در حال اجراست.

رئیس اچ‌اس‌ئی شرکت ملی گاز ایران درباره فعالیت‌های انجام‌شده برای تحقق تعهدهای ایران در توافق تغییرات اقلیمی پارس، گفت: تعهد اجرایی در مجموعه توافق پاریس وجود ندارد و بیشتر تعهدهای اخلاقی است که باید اجرا شوند اما همسو با کشورهای جهان در کاهش مقدار گازهای گلخانه‌ای مسئولیم و باید کمک کنیم تا کاهش پیدا کند.

بهمن‌نیا ادامه داد: اقدام‌های بسیار خوبی در  زمینه  صنعت گاز تعریف شده است؛ صنایعی که منشا آلودگی و آلایندگی بودند و می توانستند شرایط اقلیمی را تهدید کنند شناسایی کردیم و منابع آلایندگی‌ها مشخص شده است و برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تعریف شده است که برای فعالیت‌های گسترده در کاهش این آلاینده‌ها هیئت دولت مصوبه‌ای تصویب و ابلاغ کرده است تا با همکاری صنعت نفت و شرکت ملی گاز ایران اجرایی شود.

به گفته وی، بودجه‌ خوبی برای این کار اختصاص یافته است و همه طرح‌ها و اقدام‌های مجموعه صنعت گاز شناسایی شده است؛ به طوری‌که تا سه سال آینده ۷۰ درصد آلایندگی‌های صنعت گاز به‌ویژه در بخش سوختن گازهای مشعل و در منطقه پارس جنوبی کاهش می‌یابد؛ برای اقدام‌های بلندمدت پنج تا هفت ساله هم پروژه‌هایی تعریف شده است و امیدواریم در این زمان به وضع نزدیک به استاندارد آلایندگی به‌ویژه در پارس جنوبی برسیم. در مناطق دیگر هم شرایط مطلوب است و آلایندگی جدی وجود ندارد.

تاثیر مثبت توسعه گازرسانی در کاهش آلودگی هوا  

رئیس اچ‌اس‌ئی شرکت ملی گاز ایران درباره تاثیر گازرسانی‌های انجام‌شده در کاهش آلودگی هوا، گفت: خوشبختانه صنعت گاز به لحاظ ماهوی صنعت دوستدار محیط زیست شناخته می‌شود زیرا گاز طبیعی به عنوان پاک ترین سوخت فسیلی در مقایسه با سایر منابع انرژی فسیلی مقدار آلودگی کمتری به ازای واحد تولید انرژی دارد، از این‌رو توسعه مصرف گاز و جایگزینی آن با سوخت‌های فسیلی سنگین‌تر مانند گازوئیل، مازوت، زغال سنگ و نظیر آن در عمل به کاهش آلودگی هوا  کمک می‌کند و مقدار انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد.

وی افزود: امروز به‌واسطه زیرساخت‌های عظیم و ارزشمندی که در زنجیره تامین گاز ایجاد شده، بخش زیادی از تقاضای انرژی کشور از طریق گاز طبیعی تامین و از این رهگذر کمک قابل توجهی به کاهش آلودگی هوا در شهرها می‌شود؛ در اثر اقدام‌های اساسی شرکت ملی گاز ایران در توسعه زیرساخت‌های زنجیره تامین، مصرف گاز در کشور از ۳۶ میلیارد متر مکعب در سال ۱۳۷۴ با رشد بیش از ۶۰۰ درصدی، به رقم قابل توجه ۲۶۱ میلیارد متر مکعب در پایان سال ۱۳۹۹ رسیده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =