به گفته سخنگوی سازمان امور مالیاتی، قطعی‌سازی درصد بالایی از پرونده‌های مالیاتی بدون رسیدگی از جمله دستاوردهای حوزه داده‌محوری مالیات‌ستانی است.

افزایش قطعی‌سازی پرونده‌های مالیاتی

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از تسنیم، «مهدی موحدی بکنظر»، سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه داده‌ محوری مالیات‌ستانی، رشد درآمدها و تحقق درصد بالای درآمدهای مالیاتی و همچنین افزایش تعداد مؤدیان مالیاتی ثبت‌نام شده (اشخاص حقیقی و حقوقی) را از جمله دستاوردهای مهم این حوزه عنوان کرد.

وی افزود: افزایش درصدی تعداد اظهارنامه‌های دریافتی، تکمیل پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مؤدیان مالیاتی، افزایش پذیرش خوداظهاری مؤدیان، قطعی‌سازی درصد بالایی از پرونده‌های مالیاتی بدون رسیدگی و تنظیم اظهارنامه مالیاتی برآوردی برای مؤدیان فاقد اظهارنامه از دیگر اقدامات و دستاوردها حوزه داده‌محوری مالیات ستانی است.

موحدی بکنظر با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه مقابله با فرار مالیاتی و در راستای برقراری بیش از پیش عدالت مالیاتی نیز عنوان کرد: راه‌اندازی سامانه دریافت گزارش فرارهای مالیاتی و دریافت گزارش‌های قابل اتکا، شناسایی سیستماتیک تعداد زیادی شرکت‌های صوری (کاغذی) و حساب‌های اجاره‌ای مشکوک به فرار مالیاتی از اقدامات صورت گرفته در این زمینه است.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی درخصوص هوشمندسازی مالیاتی و توسعه خدمات الکترونیکی مالیاتی گفت: در این بخش، اتصال درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، صدور برخط گواهی ماده ۱۸۶ ق. م.م. و ابلاغ الکترونیکی کلیه اوراق مالیاتی و بارگذاری این اوراق در کارتابل الکترونیک مؤدیان از جمله مهم‌ترین این اقدامات محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی سامانه پرداخت برخط مالیات نقل ‌و انتقال خودرو و در نتیجه رشد چنددرصدی این منبع مالیاتی، طراحی و تولید اپلیکیشن مالیات من برای نصب بر روی تلفنهای همراه، صدور برخط گواهی مفاصا حساب مالیاتی، افزایش تبادل اطلاعات داده‌ای از سایر دستگاه‌ها در اجرای مالیاتستانی هوشمند و الکترونیکی شدن فرآیند دادرسی مالیاتی از دیگر اقدامات و دستاوردهای این بخش است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.