به گفته وزیر نفت، در حال حاضر روزانه ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی ایران در داخل مصرف یا صادر می‌شود.

تولید روزانه ۳.۳ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اوجی وزیر نفت در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر روزانه ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی ایران در داخل مصرف یا صادر می‌شود.

اوجی گفت: این در حالی است که در آغاز به‌کار دولت سیزدهم ما با ۷۸ میلیون بشکه میعانات ذخیره‌شده روبه‌رو بودیم و این در حال افزایش است.

به گفته او، در حال حاضر توسعه هفت میدان بزرگ نفتی را با شرکت‌های روسیه داریم که فازهای نخست برخی از این میدان‌ها هم به تولید رسیده است.

اوجی گفت: تفاهم‌نامه‌هایی هم در بخش بالادست و پایین‌دست با شرکت‌هایی از جمله گازپروم روسیه در حال انجام است که امیدواریم این تفاهم‌نامه‌ها به‌زودی به قرارداد تبدیل شود.

وزیر نفت گفت: کشور ایران از سهم میدان آرش کوتاه نمی‌آید و در این خصوص مذاکراتی در حال انجام است.

او گفت: تولید میعانات گازی کشور نزدیک به ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار بشکه در روز است ما در بحث میعانات گازی جدای از اینکه هیچ بشکه‌ای روی آب نداریم تعهدها و مصارفی هم که در این بخش داریم بیش از تولیدمان است.

او گفت: همچنین برنامه داریم تا پایان دولت سیزدهم تا جایی که امکان دارد وارد زنجیره ارزش شویم زیرا ورود به بخش زنجیره ارزش تحریم‌ناپذیر است.

اوجی گفت: رشد نفت و گاز براساس اطلاعات بانک مرکزی، در ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بیش از ۱۰ درصد بوده است که حاکی از بالاترین رشد اقتصادی نسبت به دیگر گروه‌های اقتصادی بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.