رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی گفت:‌ یکی از مهم‌ترین کارکردهای حضور دانش‌بنیان‌ها در اقتصاد، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌هاست؛ اما ایجاد محدودیت برای آنان موجب می‌شود تا مزیت رقابتی از بین برود و خلاقیت و ایده‌های جوانان ایرانی بی‌اثر بماند.

محدودیت، مزیت رقابتی دانش‌بنیان‌ها را از بین می‌برد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از آنا، حمیدرضا صالحی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش‌ روی شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور ما بحث بازار است، تصریح کرد:‌ کسب سهم از بازار داخلی و خارجی موضوعی حیاتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان است. درست است که مقوله دانش‌بنیان از سابقه مناسبی در کشور برخوردار است و تحصیل‌کرده‌ها و نیروی انسانی خوبی از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند؛ اما وقتی بازار و تقاضای مناسب وجود نداشته نباشد، نمی‌توان نتایج تحقیقات را تجاری کرد.

صالحی عنوان کرد:‌ حضور دانش‌بنیان‌ها در اقتصاد ایران در شرایطی است که بازار روزبه‌روز در حال کوچک شدن است و تعداد پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی به‌شدت کاهش یافته است؛ بنابراین سرمایه‌گذاری که محرک شرکت‌های دانش‌بنیان برای تحقیق، توسعه و نوآوری است نیز کاهش می‌یابد و طبیعی است که شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در این شرایط بستر رشد ندارند.

زمینه رشد برای دانش‌بنیان‌ها باید فراهم باشد

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد:‌ ایجاد ارزش‌ افزوده برای شرکت‌های دانش‌بنیان نیازمند شرایطی است و وقتی بازار داخلی و خارجی با کاهش همراه شود و بازار صادراتی وجود نداشته باشد، عملاً نمی‌توان زمینه‌ای برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کرد.

صالحی تصریح کرد:‌ یکی از دلایل عدم توسعه دانش‌بنیان‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی به‌ویژه در بخش نفت و گاز بحث ضعف بازار است. محرک شرکت‌های دانش‌بنیان بازار است که زمینه‌ساز هدایت سرمایه‌گذاری هم می‌شود، این سرمایه‌گذاری می‌تواند توسط دولت یا بخش خصوصی انجام شود.

وی عنوان کرد:‌ به دلیل شرایط محدودکننده ناشی از تحریم، قادر به ایجاد حساب بانکی در هیچ کشوری نیستیم. اکنون برخی از نقل و انتقالات پولی و مالی به واسطه کشورهای ثالث در حال انجام است و دولت عراق به نام شرکت‌های ایرانی کاری را به ما واگذار نمی‌کند و حتی در بانک‌های عراق قادر به ایجاد حساب بانکی نیستیم.

شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش نفت و گاز

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد:‌ یکی از مهمترین کارکردهای حضور دانش‌بنیان‌ها در اقتصاد افزایش بهره‌وری و راندمان در کنار کاهش هزینه‌هاست؛ اما وضع کنونی ناشی از تحریم و ایجاد محدودیت برای شرکت‌های دانش‌بنیان کشور موجب می‌شود تا مزیت رقابتی شرکت‌ها از بین برود و خلاقیت و ایده‌های جوانان ایرانی بی‌اثر بماند.

وی ادامه داد:‌ این شرایط هزینه‌ها را افزایش می‌دهد و طبیعی است که شرکت‌ دانش‌بنیانی که تلاش کرده با مباحث دانش‌بنیان هزینه را کاهش دهد، قدرت رقابت را از دست می‌دهد و نمی‌تواند در مزایده پروژه‌ها در عمان، عراق، کویت، سوریه و بسیاری از کشورها قدرت مانور و رقابت داشته باشد.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران بیان کرد:‌ مزیت رقابتی ناشی از دانش‌بنیان بودن به‌واسطه شرایط تحمیلی تحریم‌های کنونی از دست می‌رود.

از بین‌رفتن مزیت انجام کار توسط دانش‌بنیان‌ها به‌واسطه شرایط تحریمی در بخش نفت و گاز

وی خاطرنشان کرد:‌ به دلیل نبود رابطه بانکی شرکت‌های ایرانی نمی‌توانند انجام پروژه‌های بخش نفت و گاز را با نام شرکت خود انجام دهند و باید شرکت‌های واسطه‌ خارجی پیدا کنند و در این میان بخشی از سود خود را به آن شرکت‌ها پرداخت کنند که معنای آن از بین رفتن مزیت انجام کار توسط شرکت‌های دانش‌بنیان است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.