وزارت اقتصاد درباره دارایی‌های مازاد بانک‌ها اعلام کرد: بانک‌های تحت مدیریت وزارت اقتصاد در یک سال و ۱۰ ماه دولت سیزدهم، معادل ۱۰۹ درصد کل واگذاری‌های دولت قبل، نسبت به فروش دارایی‌های مازاد اقدام کرده اند.

۶۰ هزار میلیارد تومان دارایی مازاد بانک‌ها واگذار شد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، از ابتدای سال ۱۳۹۴ (شروع قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر) تا پایان تیرماه ۱۴۰۲ کل واگذاری دارایی های مازاد توسط بانکهای تحت مدیریت وزارت امور اقتصادی و دارایی بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد تومان، شامل حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان فروش سهام غیربانکی (حدود ۶۱درصد) و ۴۴ هزار میلیارد تومان اموال مازاد (حدود ۳۹) درصد بوده است.

از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا پایان شهریور سال ۱۴۰۰ (شش سال و شش ماه در دولت قبل) در مجموع مبلغ ۵۴ هزار و ۸۵۱ میلیارد تومان دارایی مازاد توسط بانکهای تحت مدیریت این وزارتخانه واگذار شده است. به عبارت دیگر به طور میانگین در دولت قبل هر ساله مبلغ۸ هزار و ۴۳۹ میلیارد تومان واگذاری انجام شده است، در حالی که از پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۰ تا پایان تیر ماه ۱۴۰۲ (یک سال و ده ماه در دولت سیزدهم) در مجموع بالغ بر ۵۹ هزار و ۸۲۵ میلیارد تومان دارایی مازاد توسط بانک های تحت مدیریت این وزارتخانه واگذار شده است. در دولت سیزدهم به طور میانگین، سالانه مبلغ ۳۲ هزار و ۶۳۲ میلیارد تومان واگذاری انجام شده است.

به عبارت دیگر بانکهای تحت مدیریت وزارت اقتصاد طی مقطع یاد شده (یک سال و ۱۰ ماه دولت سیزدهم) معادل ۱۰۹ درصد کل واگذاری‌های دولت قبل نسبت به فروش دارایی‌های مازاد اقدام کرده‌اند.

۶۰ هزار میلیارد تومان دارایی مازاد بانک‌ها واگذار شد

سه بانک رفاه کارگران (مبلغ ۳۳۸ هزار میلیارد ریال و ۳۰درصد کل)، بانک ملی ایران (مبلغ حدود ۱۹۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۷درصد از کل) و بانک صادرات ایران (مبلغ حدود ۱۶۲ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۴درصد از کل)، به ترتیب بیشترین واگذاری ها را در سالهای ۱۳۹۴ تا پایان تیر ۱۴۰۲ داشته‌اند.

۶۰ هزار میلیارد تومان دارایی مازاد بانک‌ها واگذار شد

واگذاری دارایی‌های مازاد در سال ١٤٠١

در سال ۱۴۰۱ در مجموع ۵۱ هزار میلیارد تومان واگذاری دارایی‌های مازاد در بانکهای تحت مدیریت این وزارتخانه انجام شده است که اطلاعات آن به شرح جدول زیر است:

۶۰ هزار میلیارد تومان دارایی مازاد بانک‌ها واگذار شد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.