رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور با تاکید بر اینکه طرح "استاد-شاگردی"با اصول کار شایسته و مقاوله‌نامه بین‌المللی کار مغایرت دارد، گفت: اجرای این طرح کارفرما را ترغیب می‌کند تا کارگر را اخراج و با کمترین حقوق کارگر جدید را جذب کند.

انتقاد فعال کارگری از طرح استاد-شاگردی

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از تسنیم، «سمیه گلپور»، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور با اشاره به طرح "استاد-شاگردی"در برنامه هفتم توسعه گفت: اجرای این طرح کارفرما را ترغیب می‌کند تا با اجرای این طرح کارگر را اخراج و با کمترین حقوق او را جذب کند. نیروی کار فعلی دارای پوشش دستمزد و بیمه است و با این طرح کارفرما می‌تواند نیروی کار را اخراج کند و نیروی جدید تحت عنوان کارآموز را جذب کند.

وی ادامه داد: طرح "استاد-شاگردی" با اصول کار شایسته و مقاوله‌نامه بین‌المللی کار مغایرت دارد. برخلاف سیاست‌های کلی برنامه هفتم و سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی که رهبری به آن اشاره کردند که کارگر باید از فناوری، مدیریت، بیمه و... منتفع شود، بی‌بهره می‌ماند. یعنی این بند در تعارض با اصل سیاست‌های کلان است.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور با تأکید بر اینکه جذب کارگر ارزان، دست کارفرما را برای اخراج نیروی باتجربه باز می‌گذارد، گفت: در شرایط فشار اقتصادی امروز، تعداد بسیاری از کارگران، به خصوص نیروی کار ارزان مثل زنان، حاضر به کار در قالب چنین طرحی می‌شوند. آن‌ها ناچار هستند برای گذران زندگی به کار با حقوق بسیار پایین تن بدهند، این در حالی است که حتی حداقل حقوق وزارت کار نمی‌تواند کفاف حداقلی‌ترین هزینه‌های زندگی را بدهد، چه برسد به حقوقی پایین‌تر از مصوب وزارت کار باشد.

براساس بند الحاقی دو برنامه هفتم توسعه به منظور ترویج نظام استاد-شاگردی و ارتقای مهارت‌آموزی، بنگاه‌ها و اصناف دارای حداکثر چهار نفر شاغل بیمه شده در پایان شهریور ۱۴۰۲، می‌توانند تا حداکثر چهار نفر را با پرداخت دستمزد توافقی و بدون الزام به پرداخت حق بیمه بیکاری و بازنشستگی و صرفاً با پرداخت حق بیمه درمان و از کار افتادگی به‌کارگیری کند. به‌ کارگیری اشخاص موضوع این بند برای هر فرد حداکثر دو سال و مشروط به حفظ تعداد شاغلان بیمه شده در تاریخ صدر این بند توسط بنگاه یا صنف در مدت استفاده از مزایای این بند است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.