معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برخی مزایای اجرای طرح «تولید بدون کارخانه» در حوزه تولید و صادرات، گفت: این طرح با حداقل سرمایه‌گذاری ثابت و کمترین زمان مورد نیاز برای ورود بازار، پاسخگوی بخشی از نیازهای بخش تولید و صادرات خواهد بود.

 طرحی با حداقل سرمایه گذاری برای ورود به بازار

به گزارش کارآفرین نیوز، «سعید زرندی» یکی از سیاست‌های جدی وزارت صنعت در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ را موضوع استفاده از ظرفیت خالی واحدهای تولیدی اعلام کرد و افزود: این وزارتخانه به‌جای تمرکز بر روی سرمایه‌گذاری اولیه، صنایع دارای پتانسیل و صنایعی که در سال‌های گذشته ظرفیت سازی‌های خوبی در آنها شده را محور کار قرار داده است.

وی، یکی از دلایل بهبود وضعیت تولید در سال گذشته را استفاده از ظرفیت‌های خالی تولید دانست و گفت: در این زمینه دلایل زیادی نقش داشته اما از مهم‌ترین آن‌ها استفاده از ظرفیت‌های خالی واحدهای تولیدی و پیگیری احیای واحدهای راکد و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام بوده است.

زرندی با اشاره به اینکه تولید قراردادی یا همان تولید بدون کارخانه یک تجربه موفق جهانی است، اظهارداشت: این روش یک نگاه جدید به حوزه تولید کشور است که زمزمه اجرای آن بیش از ۱۰ سال در کشور وجود داشت اماجمع‌بندی حاصل نشده بود.

وی خاطرنشان‌کرد: به رسمیت شناختن این سیاست به عنوان شیوه‌ای از تولید، خواسته مکرر بخش خصوصی نیز بود که با توجه به مزایای آن مورد توجه وزارت صنعت قرار گرفت.

معاون وزیر صنعت اجرای این طرح را نتیجه پیگیری‌های چند ساله و ایجاد هماهنگی بین نظرات مختلف عنوان کرد و ادامه‌داد: این روش با نگاه اینکه تولید فقط کارخانه ساختن نیست بلکه استفاده خوب از ظرفیت های موجود است، تعریف می‌شود و در حقیقت یک توانمندی مهندسی بازرگانی برای تولید برون‌سپاری شده است.

وی بیان‌داشت: با استفاده از ظرفیت واحدهای تولیدی موجود کشور نسبت به طراحی محصول، بازاریابی و عرضه محصولات با نشان و برند خاص اقدام می‌شود.

بر اساس توضیحات زرندی، این روش از سال ۱۹۷۵ و بیشتر در صنایع دارویی مورد استفاده قرار گرفت و تا سال ۱۹۹۶ در صنایع دارویی اروپا و آمریکا گسترش پیدا کرد؛ بین ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۰ شرکت‌های بزرگ به‌ویژه در حوزه دارویی، بیشترین استفاده را از این روش داشتند و بعد از آن با یک مدل جدید این موضوع بررسی کردند.

مزایای استفاده از تولید قرادادی در بخش تولید

وی با استناد به مطالعات جهانی، پیگیری ۱۰ درصد رشد تولید سالیانه جهان و بررسی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار بازار جهانی را بر اساس این مدل تولید برآورد کرد و گفت: با اجرای این طرح می‌توانیم شاهد رشد خوب در تولید کشور باشیم.

زرندی اظهار داشت: نکته اصلی موضوع تولید بدون کارخانه که برای رسیدن به هدف استفاده از ظرفیت‌های خالی موجود است این است که واحدهای جدید می‌توانند بر حوزه تحقیق و توسعه (R&D) تمرکز کنند که یکی از نیازهای اصلی تولید کشور است.

وی، این روش را به عنوان یک فرصت که نیاز به حداقل سرمایه‌گذاری ثابت و کمترین زمان مورد نیاز برای ورود به بازار است معرفی کرد که موجب تنوع محصول، انعطاف‌پذیری و نوآوری در تولید و همچنین تمرکز بر بازاریابی، فروش و توسعه صادرات می‌شود.

زرندی، کاهش سرمایه در گردش را از دیگر مزایای اجرای این طرح نام برد و افزود: وزارت صنعت سعی کرد این ادبیات جدیدی که سال‌ها در جهان حاکم بوده است را به دستگاه‌های اجرایی ایران هم معرفی کند که البته برای این کار، فرهنگ‌سازی و ایجاد مشوق برای حرکت در مسیر نیاز است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =