براساس گزارش‌های آماری، ایران و آمریکا با حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد تولید سالانه پسته دو کشور اصلی صادرات این محصول در جهان محسوب می‌شوند، پس از ایران، ایالات متحده در جایگاه دوم و چین در جایگاه سوم صادرات پسته قرار دارد.

ایران در صادرات پسته، رتبه اول جهان را دارد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایانا، بر اساس آمار گمرک، در پنج ماهه نخست امسال (۱۴۰۲)، ۱۶ هزار تن به ارزش حدود ۱۱۰ میلیون دلار صادرات پسته به نقاط مختلف جهان بوده است. طبق آمار از مجموع ۴۰۰ هزار تن تولید پسته ایران، ۵۰ درصد آن مصرف داخلی دارد و مابقی آن به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

طبق گزارشات و اخبار ایران و ایالات متحده آمریکا، دو کشور اصلی در زمینهٔ تولید و صادرات پسته در جهان به‌شمار می‌روند. به‌ طوری‌ که حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد تولید سالانه پسته در اختیار این دو کشور بوده‌است، پس از ایران، ایالات متحده در جایگاه دوم و چین در جایگاه سوم صادرات پسته قرار دارد.

مهم‌ترین مناطق کشت پسته در ایران استان‌های کرمان، یزد، خراسان، فارس، سمنان، سیستان و بلوچستان، مرکزی، اصفهان، قزوین و تهران است.

دامغان، رفسنجان، زرند شهر کشکوییه، سیرجان، بوئین زهرا، انار و نی ریز مراکز اصلی تولید پسته در ایران به‌شمار می‌آیند و ۸۰ درصد پسته‌ی تولیدشده در ایران، از این مناطق به‌دست می‌آید.

۹۰ گونه پسته در ایران

پسته درخت کوچکی است که سرچشمهٔ آن خاورمیانه و آسیای میانه است و در کشورهایی مانند ایران، سوریه، ترکمنستان و غرب افغانستان رشد می‌کند. این درخت میوه‌ای تولید می‌کند که خوراکی و بسیار لذیذ است. پسته واژه‌ای فارسی است که از طریق زبان لاتین وارد زبان‌های اروپایی شده‌است.

به‌طور کلی انواع پسته به دو گروه گرد و دراز تقسیم‌بندی شده‌اند که به نام‌های کله قوچی، فندقی و اکبری…معروف هستند ولی به‌طور سنتی در ایران حدود ۹۰ گونه از پسته شناخته شده‌ است که تعدادی از آن‌ها به‌صورت گسترده و تجاری و برخی به‌صورت پراکنده و محدود کشت می‌شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.