محصول دانش‌بنیان مبتنی بر فناوری بینایی ماشین در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست تهران رونمایی شد.

تولید قطعات خودرو با هوش مصنوعی کنترل می‌شوند

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از آنا، همزمان با دومین روز برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست و با حضور «محمدصادق خیاطیان»، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، از «دستگاه کنترل کیفی و ابعادی اورینگ (O-ring)، واشر و کاسه نمد» محصول شرکت دانش‌بنیان نوین ایلیا صنعت ربات، رونمایی شد.

در این دستگاه از الگوریتم‌های آشکارسازی بر مبنای بینایی ماشین استفاده می‌شود. بینایی ماشین (machine vision) مجموعه‌ای از اجزای یکپارچه برای استفاده از اطلاعات استخراج‌شده از تصاویر دیجیتال جهت هدایت خودکار عملیات ساخت و تولید است.

بینایی ماشین کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف از جمله صنایع فولاد، الکترونیک، خودروسازی و قطعات خودرو، پلیمری، غذایی، دارویی، پزشکی و بهداشتی و ... دارد.

«مهدی نادی»، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده این‌محصول در خصوص شکل‌گیری و حوزه فعالیت شرکت در جمع خبرنگاران گفت: فعالیت شرکت از سال ۱۳۹۲ در حوزه اتوماسیون صنعتی، پردازش تصویر، رباتیک و هوش مصنوعی آغاز شد. هسته اصلی شرکت متشکل از متخصصان پردازش تصویر و بینایی ماشین، متخصصان برنامه‌نویسی نرم‌افزار رابط کاربری، تیم طراح و ساخت و تولید مکانیک و تیم مهندسی برق الکترونیک و کنترل است که در کنار هم، با ایده‌پردازی و خلاقیت، پروژه‌های متنوع و جدید را طراحی و اجرا می‌کنند.

تولید قطعات خودرو با هوش مصنوعی کنترل می‌شوند

نادی با اشاره به کاربردهای متنوع فناوری بینایی ماشین گفت: در فناوری بینایی ماشین، با استفاده از دوربین و لنزهای صنعتی از محصولات در خط تولید کارخانه‌ها تصویربرداری شده و توسط الگوریتم‌های پردازش تصویر و هوش مصنوعی، خطوط تولید هوشمند شده و دستگاه‌ها، کار کنترل کیفی برای بررسی و آنالیز خودکار قطعه‌ها را انجام داده و به صورت خودکار، قطعه‌ها پس از بازرسی‌های ابعادی و چشمی جداسازی می‌شوند.

وی افزود: خواندن بارکد محصولات، بازرسی مونتاژ صحیح قطعه‌ها و محصولات، بازرسی عیوب محصولات و تفکیک محصولات معیوب از سالم، ابعادبرداری سه‌بعدی محصولات با دقت بالا، خواندن متون و دستخط روی محصولات کارخانه‌ها مزایای این محصول به شمار می رود.

وی گفت: همچنین بازرسی صحیح بسته بندی قطعه‌ها، شمارش دقیق قطعه‌ها، بازرسی صحیح موقعیت چاپ روی محصولات، رهگیری محصولات کارخانه‌ها و همچنین امکان گزارش‌گیری از تمامی تولیدات شرکت‌ها، بخشی از مزایای استفاده از فناوری بینایی ماشین است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان با اشاره به طراحی و ساخت «دستگاه کنترل کیفی و ابعادی اورینگ، واشر و کاسه نمد» مبتنی بر فناوری بینایی ماشین گفت: دانش فنی طراحی و ساخت این دستگاه در ابتدا در اختیار آلمان و ایتالیا بود و در حال حاضر، کشور چین نیز در این حوزه فعالیت دارد. با همت متخصصان و پژوهشگران شرکت ما، دانش فنی ساخت دستگاه کنترل کیفی و کنترل ابعادی اورینگ واشر کاسه نمد در ایران بومی‌سازی شده است.

نادی افزود: اصلی‌ترین کاربرد این دستگاه در صنعت خودروسازی است، اما در صنایع دیگر از جمله پزشکی و ساختمان نیز کاربرد دارد.

وی گفت: دستگاه کنترل کیفی و ابعادی اورینگ، واشر و کاسه نمد با استفاده از هوش مصنوعی، فرایند کنترل کیفی قطعات را با سرعت، دقت و راندمان بسیار بالایی انجام می‌دهد و با چالش‌هایی مانند خطای نیروی انسانی ناشی از خستگی یا اعمال سلیقه شخصی در انتخاب قطعه‌ها (براساس کیفیت) روبرو نیست.

وی گفت: همه این ویژگی‌ها در مجموع باعث افزایش سرعت تولید، بهبود بهره‌وری، کاهش هزینه‌های تولید و در نتیجه، ارتقای کیفیت تولیدات ملی می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نوین تصریح کرد: این محصول زمینه صادراتی بسیار خوبی به کشورهای منطقه به خصوص ترکیه و حوزه خلیج فارس دارد، به ویژه اینکه قیمت محصول تولیدی ما در مقایسه با محصولات تولیدی شرکت‌های معتبر آلمانی و ایتالیایی، اختلاف زیادی دارد.

وی ادامه داد: البته در حوزه صادرات نیاز به حمایت‌های بیشتری داریم. یکی از مزیت‌های اصلی دستگاه تولیدی ما نسبت به رقبای خارجی، سفارشی‌سازی محصولات بر حسب نیاز مشتریان، پشتیبانی و خدمات پس از فروش در دسترس و سریع است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.