تحولات و تغییرات سریع جوامع و عبور از جامعه سنتی به جامعه اطلاعاتی و همچنین تغییر اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، نیازمند راهکارهای مختلفی جهت فراهم نمودن امکان رشد و توسعه اقتصادی در جامعه بوده که بی‌تردید کارآفرینی نقش بسیار کلیدی در این توسعه اقتصادی داشته است.

کارآفرینی در جهان پرشتاب امروز- ۴

به گزارش کارآفرین نیوز، توسعه کارآفرینی و کسب‌وکارهای کوچک یکی از اصلی‌ترین اهرم‌های توسعه اقتصادی در بیشتر کشورهای جهان است. در کشورهای درحال‌توسعه نظیر ایران این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

یکی از مراحل بسیار مهم در بهبود و تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های اثربخش در حوزه توسعه کارآفرینی، بررسی برنامه‌های موفق در سایر کشورهای جهان بوده است تا باتکیه‌بر نکات مثبت این برنامه‌ها، شرایط کارآفرینی مولد در کشور رشد یابد. در قسمت سوم سلسله گزارشات «نقش راهبردی کارآفرینی در جهان پرشتاب امروز» دو کشور ترکیه و روسیه مورد بررسی قرار گرفت.

ترکیه

ترکیه به دلیل موقعیت استراتژیکی در میان بازارهای مهم اروپا، خاورمیانه، روسیه و آسیای مرکزی قصد دارد، در سال ۲۰۲۳ به دهمین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شود. یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های این کشور به‌منظور تحقق آن توسعه کارآفرینی است. به همین منظور، اصلاحاتی اقتصادی مختلفی در سالیان اخیر در ترکیه رخ‌داده است.

کارآفرینی در جهان پرشتاب امروز- ۴

با اینکه فضای داخلی ترکیه هنوز برای کارآفرینان، توسعه‌نیافته است اما طرح‌هایی که دولت ترکیه به آن روی آورده است، موجب شده است اوضاع نسبت به گذشته بهبود یابد.

دولت ترکیه به تأثیرات عوامل اقتصادی کلان بر رشد و توسعه کسب‌وکار توجه ویژه داشته و درصدد شکوفایی کارآفرینی و بنگاه‌های کوچک و متوسط است. برنامه کارآفرینی جهانی و شرکای تحت مدیریت بخش خصوصی برای یک آغاز جدید با همکاری وزارت امور خارجه آمریکا از جمله برنامه‌های توسعه کارآفرینی بوده که ترکیه با همکاری سایر کشورها در حال اجرای آن است.

کاهش قوانین دست‌وپاگیر، رشد سریع اعتبارات و افزایش وام‌های بانکی به‌منظور آغاز و توسعه کسب‌وکار، بهبود مداوم مقررات شروع کسب‌وکار، مشوق‌های دولتی در مرحله اولیه تأسیس و توسعه از دیگر برنامه‌های این کشور جهت بهبود فضای کسب‌وکار بوده است.

از سال ۲۰۱۱، زمان شروع یک کسب‌وکار در ترکیه به ۶ روز کاهش پیدا کرده که در بین کشورهای ۲۰G کمترین است.

از طرفی به‌منظور وام کارآفرینی، دولت ترکیه اقدام به کاهش حداقل سپرده مورد نیاز بانک‌ها نموده است و متقاضیان باید قبل از ثبت‌نام یا حداکثر سه ماه بعد از آن این پول را به بانک‌ها پرداخت نمایند.

همچنین در زمینه فرهنگ کارآفرینی، دولت ترکیه از رسانه‌های گروهی و دانشگاه‌ها استفاده کرده و اقدام به توسعه فرهنگ کارآفرینی نموده است در زمینه آموزش‌وپرورش نیز نشانه‌هایی از پیشرفت در سطح دبیرستان‌ها در این کشور ملاحظه شده است. یکی از اقدامات مناسب دولت ترکیه در این راستا اختصاص کرسی‌های بیشتر در دانشگاه‌ها و مدارس کسب‌وکار به رشته کارآفرینی بوده است.

به‌منظور انتقال فناوری دولت ترکیه برنامه حمایتی خاصی را تدوین نموده است. این برنامه جهت پرکردن شکاف میان‌برنامه‌های تحقیق و توسعه در دانشگاه‌های ترکیه و متقاضیان آن ایجاد شده است. در برنامه حمایتی دیگری دولت ترکیه ۷۵ درصد از هزینه‌هایی را تا سقف ۱۵۰ هزار یورو مورد پوشش قرار می‌دهد.

تخصیص حداقل یک درصد از منابع مالی صندوق بازنشستگی فردی برای سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر، پرداخت هزینه‌های مرتبط با تحقیق و توسعه و اعطای وام به کارآفرینان توسط بنیاد توسعه تکنولوژی ترکیه (TTGV)، کاهش هزینه آغاز کسب‌وکار از ۲۷ درصد به ۱۶ درصد، افزایش تعداد مراکز رشد کسب‌وکار و ساختارهای مشابه آن برای حمایت از برنامه‌های نوآورانه کارآفرینی، تأسیس شورای کارآفرینی شورای کارآفرینی به‌منظور کمک به کارآفرینان برای دسترسی به منابع مالی خارجی و داخلی و رقابت بانوان کارآفرین ترکیه از دیگر برنامه‌های حمایتی دولت ترکیه بوده است.

ترکیه با چنین حمایت‌هایی توانست، رشد اقتصادی ۱.۸ درصدی را در سال گذشته میلادی تجربه نماید، آن‌هم در شرایطی که بخش قابل‌توجهی از اقتصاد این کشور وابسته به صنعت گردشگری بوده و به دلیل همه‌گیری کرونا در این دوره، اقتصاد این کشور از این درآمد محروم بوده است.

روسیه

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، دولت این کشور اقدام به اصلاحات سیاسی و اقتصادی از جمله خصوصی‌سازی نمود، امری که تحت نظام کمونیستی شوروی ممنوع بوده است. با انجام این اصلاحات روند توسعه کسب‌وکارها در روسیه رشد پیدا کرده به‌گونه‌ای که مطابق با آمارها سالانه ۶ درصد به میزان کسب‌وکارهای کوچک در این کشور افزوده می‌شود.

کارآفرینی در جهان پرشتاب امروز- ۴

به‌منظور تسریع در سرمایه‌گذاری، افراد متقاضی جهت دریافت محل پروژه، تنها باید با یک اداره در وزارت سرمایه‌گذاری تماس بگیرند و نیاز نبوده به سازمان‌های مختلف مراجعه نمایند.

همچنین دولت روسیه مزیت‌های مالیاتی ویژه‌ای را برای مالیات دهندگان ارائه نموده است. درواقع افراد مالیات خود را بر اساس درآمد خالص سالیانه پرداخت می‌نمایند به این صورت که ۶ درصد از کل گردش مالی و یا ۱۵ درصد از درآمد خالص خود را به‌عنوان مالیات به دولت پرداخت می‌نمایند و دیگر نیازی به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نخواهد بود.

از طرفی به‌منظور حمایت از سازمان‌ها و کسب‌وکارهای منطقه‌ای و بنگاه‌های کوچک و متوسط سازمانی با عنوان مرکز RCSME در روسیه تشکیل شده است که سبب تسهیل انتقال اطلاعات بین سازمان‌های حمایت از کسب‌وکار در منطقه و ایالات مختلف می‌شود.

در سال ۲۰۰۷ در تقویم روسیه روز کارآفرینی به‌منظور تشویق فعالیت‌های فردی در کسب‌وکارها نام‌گذاری شد. در این روز به کارآفرینان در هر سطحی پاداش داده می‌شود.

دو همسایه ایران با چنین سیاست‌هایی توانسته‌اند، بخش بزرگی از معضل بیکاری را در کشور خود حل نموده و درعین‌حال با تسهیل در روند صادرات، زمینه‌ساز حضور کارآفرینان را در بازارهای بین‌المللی ایجاد نمایند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =