در نشست مجازی مسوولان سازمان های زمین‌شناسی ایران و دانمارک و گرینلند، بر توسعه همکاری‌های دو کشور در بخش علوم، استفاده از تکنولوژی‌های های‌تک و ماهواره‌ای تاکید شد.

توسعه همکاری ایران و دانمارک  در بخش علوم‌زمین

به گزارش کارآفرین نیوز، «علیرضا شهیدی» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس این سازمان در این نشست مجاری اظهار داشت: امروزه با توجه به تغییرات اقلیمی در سطح جهان و به‌ویژه در ایران با مشکلاتی از قبیل تامین آب شرب و کشاورزی، خشکسالی، بروز سیل و زمین‌لغزش در برخی نقاط، فرونشست و ریزگردها مواجه شده‌ایم.

وی ابراز امیدواری کرد: در زمینه استفاده از تکنولوژی‌های های‌تک و ماهواره‌ای و برگزاری دوره‌های آموزشی نیز همکاری کنیم و پس از اتمام همه‌گیری کرونا به صورت حضوری میزبان طرف دانمارکی باشند.

شهیدی خاطرنشان‌کرد: تولید نقشه‌های زمین‌شناسی کوچک، متوسط و بزرگ‌مقیاس زمین‌شناسی و اکتشافی، شناسایی و پایش مخاطرات زمین‌شناسی، اجرای پروژه‌های ملی و بین‌المللی، مسوولیت تولید نقشه‌های زمین‌شناسی خاورمیانه در لایه‌های مختلف و برگزاری ۳۹ گردهمایی تخصصی ملی و بین‌المللی علوم‌زمین در ایران از جمله فعالیت‌های این سازمان است.

در ادامه سفیر دانمارک در ایران ضمن ابراز خرسندی از ایجاد همکاری بین دو سازمان، گفت: در سال ۲۰۰۹ این همکاری میان دو سازمان وجود داشت اما در طول این سال‌ها متوقف بود که اکنون فرصت و پتانسیل آغاز همکاری جدید وجود دارد.

«یسپر وار» افزود: وظیفه سفارت دانمارک و بخش دیپلماتیک این است که ارتباطات بین‌المللی را تسریع و ادامه همکاری‌ها برای GSI (سازمان زمین‌شناسی ایران) و GEUS (سازمان زمین‌شناسی دانمارک و گرینلند) را تسهیل بخشد.

در ادامه این وبینار، رییس سازمان زمین‌شناسی دانمارک نیز به ارائه فعالیت‌های سازمان خود پرداخت و گفت: GEUS ﺑﻪ ﺷﮑﻞ ﮐﻨﻮﻧﯽ در ﺳﺎل ۱۹۹۵ از زمان ادغام دو سازمان زمین‌شناسی دانمارک و گرینلند با یکدیگر آغاز به کار کرد.

پروفسور «فلمینگ لارسن» با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی گرینلند در سال ۱۹۴۶ و سازمان زمین‌شناسی دانمارک در سال ۱۸۸۸ تاسیس شد، تصریح‌کرد: در مجموع بیش از ۴۰۰ متخصص در این سازمان فعالیت دارند که مرکز اصلی آن در کپنهاگ است و شعبه‌های دیگری نیز در شهرهای دیگر دانمارک وجود دارد.

وی با تاکید بر این‌که  برنامه کاری سازمان زمین‌شناسی دانمارک در حوزه‌های انرژی، منابع معدنی، طبیعت و اقلیم و منابع آب است، گفت: برنامه های بین‌المللی این سازمان در کشورهای اروپایی، آفریقا و آمریکا  در زمینه منابع آب، انرژی و منابع معدنی و زمین‌گرمایی‌است.

 لارسن افزود: خوشحالیم که سفارت دانمارک در ایران می‌تواند در این همکاری نقش داشته باشد ، تمرکز ما بر روی منابع آبی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =