واردات چین ۵۱.۱ درصد از نظر ارزش دلاری در ماه مه (اردیبهشت) افزایش یافته که سریع‌ترین سرعت رشد واردات از ژانویه (دی) ۲۰۱۱ را نشان می‌دهد اما صادرات این کشور تنها ۲۷.۹ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

واردات چین رکورد شکست

به گزارش کارآفرین نیوز، به نقل از رویترز، واردات چین با بیشترین سرعت طی ۱۰ سال گذشته در ماه ماه می (خرداد)‌ رشد کرده که نتیجه افزایش تقاضا برای مواد خام اولیه بوده است. ولی رشد صادرات این کشور در بحبوحه اختلال‌های ایجاد شده توسط بحران کرونا، آهسته تر از حد انتظار بوده است.

 در حالی که بهبود بازارهای توسعه یافته تقاضا برای محصولات چینی را بالا برده، ولی کمبود جهانی نیمه‌رساناها، هزینه بالای مواد خام اولیه و حمل و نقل آنها، مشکلات لجستیکی و تقویت یوآن، دورنمای صادرات بزرگترین کشور صادرکننده جهان را تیره و تار کرده است.

 صادرات چین به دلار ۲۷.۹ درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده است. این در حالی است که رقم رشد صادرات این کشور در ماه گذشته برابر با ۳۲.۳ درصد بوده است و تحلیلگران انتظار یک رشد ۳۲.۱ درصدی را داشته‌اند.

 متوسطه دو ساله رشد صادرات در ماه مه تا ۲۳.۴ درصد پایین آمده در حالی که در آوریل (فروردین) برابر با ۳۶.۳ درصد بوده است. بازگشایی اقتصادهای توسعه یافته تقاضا برای تجهیزات مراقبت شخصی و دور کاری را کاهش داده است.

 در این بین ارزش یوان در برابر دلار به بالاترین رقم طی سه سال گذشته رسیده است که باعث افزایش قیمت محصولات برای مصرف‌کنندگان آمریکایی شده است.

همچنین چین در ماه جاری میلادی ۴۵.۵۳ میلیارد دلار مازاد تجارت داشته است. این رقم در ماه آوریل برابر با ۴۲.۸۶ میلیارد دلار بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =