مقامات عراقی اعلام کرده اند که این کشور برای پایان دادن به ناآرامی های ناشی از خاموشی های گسترده، در حال تدوین یک برنامه ۴۰ میلیارد دلاری برای تولید برق توسط انرژی هسته ای است.

برنامه ۴۰ میلیارد دلاری عراق برای تولید برق هسته‌ای

به گزارش کارآفرین نیوز، شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت: عراق که دومین تولید کننده نفت اوپک محسوب می شود و از کمبود برق و سرمایه گذاری ناچیز در نیروگاه های قدیمی رنج می‌برد، باید تا پایان دهه جاری میلادی جهش ۵۰ درصدی تقاضا را برآورده کند.

سال ها غفلت همراه با کاهش قیمت نفت خام طی سال گذشته، دولت عراق را از بودجه لازم برای حفظ و گسترش شبکه برق محروم کرده است. خاموشی های گسترده در این کشور اعتراضات مردم را در پی داشته است دولت را تهدید به سرنگونی می کند.

کمال حسین لطیف، رئیس سازمان تنظیم منابع رادیواکتیو عراق طی اظهاراتی گفت: برای مقابله با این چالش، این کشور قصد دارد هشت راکتور اتمی تولید کند که قادر به تولید حدود ۱۱ گیگاوات الکتریسیته باشند.

وی اعلام کرد که دولت عراق با مقامات روسی و کره جنوبی و همچنین شرکت های انرژی هسته ای دولتی در مورد همکاری در ساخت نیروگاه ها طی دهه آینده گفتگو کرده است.

لطیف در مصاحبه ای در دفتر خود در بغداد گفت: ما چندین پیش بینی داریم که نشان می دهد بدون انرژی هسته ای تا سال ۲۰۳۰، دچار دردسر بزرگی خواهیم شد.

وی افزود: نه تنها کمبود برق و افزایش تقاضا برای مقابله وجود دارد، بلکه عراق همچنین در تلاش است تا انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش داده و آب بیشتری از طریق شیرین کردن آب تولید کند. این ها موضوعاتی هستند که زنگ خطر را برای من به صدا در می‌آورد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =