انجمن «شرکت‌های راه‌سازی ایران» در نامه‌ای به وزارت راه و شهرسازی خواستار طراحی روشی شد که پیمانکاران و فعالان حوزه راه و شهرسازی بتوانند با قیمت مصوب مصالح لازم خود را از کارخانه و بدون واسطه تهیه کنند.

پیشنهاد انجمن شرکت‌های راه‌سازی در مورد مصالح ساختمانی

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از دانشجو، انجمن شرکت‌های راه‌سازی ایران در نامه‌ای به وزارت راه و شهرسازی با انتقاد از سازوکار عرضه مصالح ساختمانی و راه‌سازی در بورس کالا، خواستار آن شد که مصالح موردنیاز برای پروژه‌های راه و مسکن از بورس کالا خارج شود و بتوانند به طور مستقیم و بدون واسطه آن را از شرکت‌های تولیدکننده خریداری کنند.

در این نامه آمده است که فروش مصالح ساختمانی مانند فولاد، سیمان و قیر در بورس کالا باعث افزایش قیمت این کالاها شده است و کارگزاران بورسی در این رابطه نقش دلالان را ایفا می‌کنند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر بذرپاش
وزیر محترم راه و شهرسازی
موضوع: مشکلات خرید مصالح پروژه‌های عمرانی از بورس کالا
با سلام و احترام
ضمن آرزوی موفقیت‌های بیشتر جنابعالی در خدمت به آبادانی و توسعه ایران عزیز، در مورد تهیه مصالح پروژه‌های عمرانی که تحت نظر دولت محترم و برای توسعه و آبادانی کشور انجام می‌شود، موارد زیر به استحضار می‌رسد:

۱- طی سال‌های سال با روشی مرضیه و پسندیده که در کشور معمول بوده و سهولت تهیه مصالح را برای انجام پروژه‌های عمرانی که تحت هدایت و نظارت دولت‌ها را تأمین می‌کرد بدین منوال بود که کارفرمای هر پروژه اجرائی براساس مقادیر قرارداد و تأیید مهندسین مشاور و کارفرما، حواله خرید به عنوان کارخانه تولید کننده مصالح صادر و پیمانکار در ازاء پرداخت وجه مستقیماً و براساس نرخ دولتی مصالحی، چون سیمان، میلگرد، آهن آلات و ... را برای کاربرد در پروژه‌های عمرانی خریداری می‌نمود.

۲ ـ متأسفانه مدتی است علیرغم مخالفت مجریان محترم، مقرر شده این مصالح از بورس کالا خریداری گردد که مشکلاتی به شرح زیر به همراه دارد:

الف: با شروع این روش مدام شاهد گران شدن زیاد از حد نرخ فولاد و سیمان و قیر هستیم.

ب: کارگزاران بورس به عنوان دلال معاملات وارد عمل شده و میدان داری می‌کنند.

ج: پیمانکاران طرح‌های عمرانی باید نرخ مورد نظر و مقدار مصالح لازم خود را به کارگزار اطلاع دهند و ممکن است در زمان مورد نظر، نرخ اعلامی پیمانکار برای خرید در بورس کالا پذیرفته نشود.

د: امکان خرید مقدار مورد نیاز راساً از بورس کالا وجود ندارد و دلالان و مافیای سرمایه و قدرت گردش عملیات از نظر نرخ، مقدار و عرضه و ... را در اختیار دارند و عاملی هستند برای بالا بردن نرخ کالا، زیرا در یک نوبت و عرضه زیاد آن را با قیمت بالاتری می‌خرند و پیمانکاران ناچار می‌شوند بعداً در حد احتیاج از آن‌ها با قیمت بالاتری ابتیاع کنند و همین امر موجب میشود در نوبت بعدی عرضه، دیگران ناچاراً از ارائه قیمت بالاتری شوند.

هـ: قیمت کالا در بورس برای مناطق مختلف و کارخانه‌های آن‌ها یکسان نیست، بطوریکه دیده شده قیمت سیمان در کارخانه سیمان خاش دو برابر قیمت سیمان کارخانه سیمان تیس چابهار بوده و این موضوع مشکلاتی برای سازمان برنامه و بودجه در محاسبات تعدیل فراهم می‌آورد که ضروریست سازمان محترم برنامه و بودجه نیز مطابق پیشنهاداتی که از طرف این انجمن به آن‌ها ارائه شده بر اساس فاکتور رسمی کارخانه‌ها ما به التفاوت سیمان و آهن آلات را همانند قیر محاسبه و پرداخت کند.

پیشنهاد:

با یادآوری این ضرب المثل قدیمی (سری که درد نمی‌کند احتیاج به بستن دستمال ندارد)

واقعا چه مشکلی وجود داشت که بورس کالا درست کردند؟ جز اینکه دست‌های پنهان برای خاطر ثروت اندوزی بیشتر به گران شدن نرخ مصالح اقدام کنند؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود: برای پروژه‌های عمرانی دولت محترم همان روش پسندیده و بدون اشکال را به شرح زیر اجرایی کند.

الف: متناسب با قرارداد و برنامه پیشرفت کار حواله از طرف کارفرمای محترم به عنوان کارخانه تولیدکننده صادر شود.

ب: پیمانکار با قیمت کارخانه (که مصوب دولت محترم است) مصالح لازم را مستقیما از کارخانه در مقابل پرداخت وجه خریداری و در پروژه‌های عمرانی مورد قرارداد به کار ببرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.