نشست مشترک وزیر جهاد کشاورزی ایران و وزیر کشاورزی جمهوری عراق در سالن شهید سلیمانی استانداری خراسان رضوی برگزار شد.

آمادگی ایران و عراق برای توسعه همکاری های کشاورزی

به گزارش کارآفرین نیوز، در این نشست، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی گفت: مراودات تجاری خیلی خوبی با کشور عراق داریم و میزان زیادی از کالاهای ما به کشور عراق صادر می‌شود که حدود ۲۳ درصد از این کالاها مربوط به حوزه کشاورزی است .

وی افزود:  روابط با عراق روز به روز در حال گسترش است و برای امضای قرارداد طولانی مدت در بخش کشاورزی با عراق آمادگی داریم.

خاوازی با بیان این که برای همکاری در بخش‌های مختلف باید جدول زمانی داشته باشیم که متناسب با تقویم کشاورزی دو کشور باشد، ادامه داد: زمینه خوبی برای واردات کالاهایی که از کشورهای دیگر وارد می‌کنیم وجود دارد که می‌توانیم از عراق تأمین کنیم تا به تعادل تجاری ما کمک کند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: کالاهای ما باید نظم خاصی برای صادرات به عراق داشته و از تعرفه ترجیحی برخوردار باشد و دیگر مقررات مربوط به گمرک و کیفیت محصولات کشاورزی و پروتکل‌های مرتبط با دامپزشکی نیز باید رعایت شود تا در مرزها دچار مشکل نشویم از این رو لازم است تا به همکاری بیشتری برسیم.

خاوازی افزود: از دولت و مردم عراق که در شرایط تحریم ظالمانه آمریکا در کنار ما بودند تشکر می‌کنیم.

واردات محصولات کشاورزی از ایران در اولویت ماست

در این نشست مشترک، محمد کریم الخفاجی وزیر کشاورزی عراق نیز، مبادله تجاری با جمهوری اسلامی ایران را مهم دانست و گفت: محصولات کشاورزی ایران برای ما نسبت به واردات از دیگر کشورها در اولویت است.

وزیر کشاورزی عراق با بیان این که در بخش‌های مختلف می‌توانیم ، همکاری‌ها را تقویت کنیم، گفت: در زمینه کشاورزی پیشرفت‌های بسیار خوبی وجود دارد و بخش کشاورزی یکی از مواردی است که در آن از سرمایه گذاری ایرانیان استقبال می‌کنیم.

الخفاجی افزود: امیدواریم در پایان این سفر توافقنامه بین دو کشور به امضا برسد ، ما به دنبال همکاری‌های بیشتر در بخشهای مختلف بین ایران و عراق هستیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =