یک مقام مسئول گفت: از ابتدای سال زراعی تاکنون، خسارت خشکسالی به بخش کشاورزی حدود ۶۷ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

خسارت ۶۷ هزار میلیارد تومانی خشکسالی به بخش کشاورزی

به گزارش کارآفرین نیوز، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی افزود: بر اساس آخرین گزارش‌ها و ارزیابی‌های کلی از ۱۱.۲ میلیون هکتار اراضی کشاورزی در ۳۰ استان کشور، ۴۳ درصد از خسارت ۶۷ هزار میلیارد تومانی مربوط به افت تولیدات بخش زراعی، ۲۶ درصد کاهش تولیدات باغی، ۱۳ درصد افت تولیدات آبزی پروری و محصولات دام و طیور، ۱۱ درصد کاهش تولید علوفه مراتع، ۴ درصد خسارت در زمینه زیرساخت‌های انتقال آب، استخرهای آب، لوله گذاری ها، قنوات و چشمه سارها و ۳ درصد نیز مربوط به تأمین آب و علوفه مورد استفاده دام عشایر بوده است.

سید محمد موسوی با بیان این که بر پایه گزارش سازمان هواشناسی کشور، میزان بارندگی‌ها در سال زراعی جاری نسبت به میانگین بلند مدت حدود ۴۱ درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۴ درصد کاهش داشته است، اظهار داشت: علاوه بر کاهش بارش، توزیع زمانی و مکانی نامناسب بارندگی‌ها، افزایش گرما و تبخیر و تعرق هم داریم که منجر به شدت وقوع و تبعات گسترده خشکسالی در بخش کشاورزی شده است.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش این سازمان از مهر سال ۹۹ تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۹۲ درصد مساحت کشور با شدت های مختلف خشکسالی مواجه شده به طوری که خشکسالی تقریباً در ۲۰ درصد مساحت کشور بسیار شدید، ۲۸ درصد شدید، ۲۵ درصد متوسط و نزدیک به ۱۹ درصد خفیف رخ داده و تنها ۸ درصد این مساحت را در حد نرمال داریم.

موسوی با اشاره به این نکته که بخش کشاورزی بعد از آب شرب، حساس‌ترین و محور اصلی ترین بخش تأثیر پذیر از خشکسالی بوده است،تصریح کرد:‌ در این بخش در خصوص مدیریت بحران خشکسالی، تأمین آب پایاب سدها و خارج از پایاب سدها و همچنین برای شرب انسان و دام عشایر از اضطراری‌ترین اقدامات است.

وی در مورد برنامه وزارت جهاد کشاورزی در مورد خشکسالی گفت: در برنامه اضطراری این وزارتخانه با توجه به موضوع امنیت غذایی و کاهش تولید، تاکید شده ذخایر استراتژیک نهاده‌های دامی و محصولات اساسی متناسب با میزان کاهش تولید باید به فوریت تقویت شوند.

وی، کاهش فشار بر منابع پایه تولید آب و خاک را از دیگر برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در شرایط خشکسالی عنوان کرد و اظهار داشت: بر اساس این برنامه، در حوزه‌هایی که بحران آب داریم باید توزیع عادلانه فشار ناشی از کمبود آب و تنش آبی را در هر یک از بخش‌های شرب، صنعت، کشاورزی و محیط زیست داشته باشیم و برای آن که بتوانیم چالش‌های معیشتی کشاورزان را مدیریت و فشار را متعادل کنیم، ضروری است پشتیبانی‌های ویژه ای از بخش کشاورزی و جامعه کشاورزان صورت گیرد.

وی افزود: در شرایط خشکسالی کنونی، برنامه ریزی شده است حداقل یک میلیون واحد به ویژه دام مازاد حذفی جامعه عشایر توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شود تا فشار بر مراتع کشور به حداقل برسد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: از سوی دیگر با توجه به کاهش تولید نهاده‌های دامی و جو نسبت به سال قبل باید به همین میزان واردات نهاده‌های دامی و جو صورت گیرد تا تولیدات دام و طیور در این حوزه تضمین شود.

وی اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که به منظور کنترل قیمت‌ها، کاهش فشار دام بر مراتع و پشتیبانی از تولیدات گوشت و شیر در شرایط خشکسالی امسال، ۳.۷ میلیون تن افزایش واردات جو نسبت به سال قبل داشته باشیم.

موسوی خاطر نشان کرد : ۲۲ میلیون رأس دام عشایر متکی به مراتع کشور هستند.

وی در همین حال بر جبران ریالی بخشی از خسارات ناشی از خشکسالی در حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت: امهال تسهیلات بانکی خسارت دیدگان، اعطای تسهیلات بانکی ارزان قیمت، پرداخت غرامت توسط صندوق بیمه کشاورزی، تأمین اعتبار برای بازسازی زیرساخت‌های تأمین و انتقال آب و کمک‌های بلاعوض به کشاورزانی که ۱۰۰ درصد تولیداتشان نابود شده اند از جمله اقدامات ضروری برای مدیریت بحران خشکسالی در بخش کشاورزی مطرح است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =