شرکت سپرده‌گذاری مرکزی جزییات تسویه معاملات کالایی در حوزه بورس‌های کالایی، انرژی و بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا در فصل تابستان سال ۱۴۰۲ را منتشر کرد.

عبور ارزش معاملات بازار فیزیکی از ۴۴۳ هزار میلیارد ریال

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از روابط عمومی سمات، بر اساس آمار منتشر شده در سه ماهه دوم سال جاری، ارزش معاملات تسویه شده در بازار فیزیکی به بیش از ۴۴۳ هزار میلیارد ریال رسیده است.
جزییات ارزش کل معاملات بازار فیزیکی
این گزارش حاکی است: در پایان فصل تابستان سال ۱۴۰۲ تعداد کل معاملات به ۳.۰۰۸ مورد و ارزش کل معاملات بازار فیزیکی به ۴۴۳.۰۹۹.۸۴۰ میلیون ریال رسیده است.
همچنین ارزش معاملات تسویه شده در این بازه زمانی ۴۳۷.۹۸۳.۴۲۸ میلیون ریال و ارزش معاملات منفسخ ۵.۱۱۶.۴۱۲ میلیون ریال بوده و از میان معاملات منعقد شده تعداد ۲.۹۴۴ مورد تسویه شده اند.
ارزش معاملات به تفکیک نوع تسویه و معامله
افزون بر این، در سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲ ارزش تسویه خارج از پایاپای ۳۲۸.۳۴۴.۷۵۴ میلیون ریال، تسویه نقدی ۸۵.۲۳۹.۴۶۰ میلیون ریال، تسویه با تضمین ۱۸.۸۷۴.۱۲۰ میلیون ریال و شرایطی ۱۰.۶۴۱.۵۰۶ میلیون ریال بوده است.
همچنین در بخش معاملات بورس انرژی که شرایط پرداخت و تحویل کالا در طبقه بندی خاص قرار می‌گیرد در دوره سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲ در معاملات «کشف پریمیوم به ۲۴۶.۷۴۹.۶۵۵ میلیون ریال، در معاملات نقد به ۱۵۹.۹۱۵.۶۰۶ میلیون ریال، در معاملات سلف به ۱۲.۳۷۵.۱۵۵ میلیون ریال و در معاملات نسیه ۲۴.۰۵۹.۴۲۴ میلیون ریال» رسیده است.
ارزش معاملات به تفکیک گروه‌های کالایی
این گزارش می‌افزاید: در تابستان سال جاری، ارزش معاملات به تفکیک گروه‌های کالایی «نفت خام و گاز طبیعی ۲۰.۳۰۲.۸۳۷ میلیون ریال، محصولات شیمیایی ۲۰.۹۲۷.۶۱۱ میلیون ریال، فرآورده‌های ویژه نفتی ۱۶۰.۵۶۳.۲۲۱ میلیون ریال، فرآورده‌های گازی ۷۵.۵۰۱.۳۱۲ میلیون ریال، فرآورده‌های اصلی نفتی ۱۰۱.۰۲۶.۹۸۰ میلیون ریال، سایر فرآورده‌های نفتی ۴۶.۲۴۵.۳۷۳ میلیون ریال، زغال سنگ و مشتقات آن ۸۱۹.۴۰۳ میلیون ریال، برق و انرژی‌های پاک ۱.۱۰۲.۹۵۵ میلیون ریال و سبد کالایی ۱۶.۵۷۴.۱۴۷ میلیون ریال» بوده است.
معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا
بر اساس گزارش سمات، آمار معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا در فصل تابستان ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که در بخش اوراق گواهی سپرده کالایی به ۴۰.۷۶۵.۸۹۶ میلیون ریال، در بخش اوراق سلف موازی استاندارد به ۶.۳۰۰.۷۷۷ میلیون ریال، در بخش اوراق گواهی ظرفیت به ۲.۰۴۹.۶۱۵ میلیون ریال و در بخش معاملات آتی بورس انرژی ۷۷۷ میلیون ریال دست پیدا کرده است.
ارزش معاملات اوراق گواهی سپرده کالایی به تفکیک کالا
در عین حال جزییات ارزش معاملات اوراق گواهی سپرده کالایی به تفکیک کالا نیز نشان می‌دهد: در سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲ ارزش این معاملات برای محصول زعفران ۹.۱۷۷.۴۱۲ میلیون ریال، سکه طلا ۲۵,۱۵۱,۰۰۸ میلیون ریال، سیمان ۶۴۲.۰۷۲ میلیون ریال و شیشه ۵,۳۴۶,۲۲۶ میلیون ریال رقم خورده است.
معاملات بازار برق بورس انرژی
از سویی دیگر در فصل نخست امسال، ارزش معاملات مشتقه برق ۱۱ درصد متعلق به برق مشتقه و ۸۹ درصد به برق سبز اختصاص داشته است.

ارزش قراردادهای آتی به تفکیک دارایی پایه
گفتنی است در مدت مزبور، ارزش قراردادهای آتی به تفکیک دارایی پایه با ۵۰ درصد به نفت خام سنگین و با ۵۰ درصد به میعانات گازی و نفت خام سنگین تعلق داشته است.
ارزش معاملات اوراق سلف موازی به تفکیک کالا
این گزارش می‌افزاید: جزییات ارزش معاملات اوراق سلف موازی به تفکیک کالا در دوره مزبور نشان می‌دهد: در سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲ ارزش این معاملات برای محصول‌های «برق ۳,۰۵۹,۲۹۱ میلیون ریال، نفت خام سنگین ۳۸۷.۰۲۶ میلیون ریال، کلوخه سنگ آهن ۳۲ میلیون ریال، میلگرد ۲.۴۹۹.۹۹۸ میلیون ریال، برش پنتان ۸.۷۸۹ میلیون ریال و وانت کارا ۳۴۵.۶۴۱ میلیون ریال» بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.