یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بازگشت تدریجی اعتماد به بورس، گفت: به نظر می‌رسد در ۶ ماه دوم سال تحرکات مثبت و رشد پایدار را در بازار شاهد باشیم.

استقبال فعالان بازار سرمایه از برنامه های بورسی دولت سیزدهم

به گزارش کارآفرین نیوز ، "سهیل کلاهچی" به روند فعلی بورس و بازگشت رشد به معاملات این بازار اشاره کرد و افزود: با توجه به انتخاب «حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی» به عنوان رییس جمهوری روند کلی بازار تغییر کرد و به نظر می رسد جو و هیجانی مثبت در بازار حاکم باشد.

وی به علت بازگشت رشد به معاملات بورس و بهبود وضعیت این بازار اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به اتفاقاتی که در چند وقت اخیر در حوزه بازار سرمایه رخ داد، این موضوع تا حدودی باعث ایجاد بی اعتمادی در معاملات بازار شد.

کلاهچی ادامه داد: با رخ دادن چنین اتفاقی، سهامداران اعتماد کلی خود را برای سرمایه گذاری در این بازار از دست داده بودند، به همین دلیل اکنون گمان می کنند که تغییر سیاست‌ها توسط دولت جدید بتواند تاثیر مثبتی را در این بازار داشته باشد و روند کلی بازار را با کاهش نوسان همراه کند.

به گفته وی، هر چند که حجم و ارزش معاملات هنوز کم بوده و به میزان معقولی دست پیدا نکرده است، اما فعلا نسبت به گذشته بهتر شده و تحرکات مثبتی را در بازار شاهد هستیم.

کلاهچی با اشاره به اینکه به نظر می رسد بورس در شرایط نوسانی و به صورت موقتی حرکتی رو به بالا داشته باشد، افزود: اکثریت سهام حاضر در بازار ریزش زیادی را تجربه کرده‌اند که اکنون زمان رشد این سهام فرا رسیده است و نوسان و حرکتی رو به صعود را در بازار تجربه خواهند کرد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بسیاری از سهام بازار به مرور حرکت صعودی خود را از چند وقت گذشته در بازار در پیش گرفتند که امیدواریم این حرکت‌ها در بازار ادامه داشته باشد تا بتوان در کوتاه مدت، صعود چشمگیر شاخص بورس را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد اتفاقی در بازار رخ دهد و روند پایدارتری را در بازار شاهد باشیم، به نظر می رسد در ٦ ماه دوم سال،  تحرکات مثبتی را در بازار داشته باشیم و در آن زمان اتفاقات بهتری در معاملات بورس رخ دهد.

معاملات بورس به حال خود رها شود

کلاهچی با بیان اینکه روند صعودی معاملات بورس ادامه دار است یا خیر، گفت: بهتر است در وضعیت فعلی، معاملات بازار به حال خود رها شود و فعالان بازار تصمیمات لازم را برای معامله در این بازار اتخاذ کنند.

این کارشناس بازار سرمایه  افزود: با توجه به شرایط موجود، خوش بینی های ایجاد شده در مورد برجام و برداشته شدن تحریم ها می تواند کمک کننده در بهبود روند بازار باشد، با این اقدام بورس به روند تعادلی نزدیک می شود و در مسیر صعودی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه حرکت کامودیتی ها بر مدار صعودی با تاثیر مثبت بر معاملات بورس همراه خواهد بود، گفت: اکنون در سهام وابسته به کامودیتی ها که نگاه صادراتی بر آنها وجود دارد ممکن است روند صعودی خوبی شکل بگیرد و بر قیمت آنها تاثیرگذار خواهد بود.

کلاهچی به نتیجه برجام و تاثیر آن بر معاملات بورس تاکید کرد و افزود: با توجه به اینکه نتیجه برجام باعث بهبود مراودات بانکی با دنیا می شود؛ بنابراین این اتفاق می تواند تاثیرگذار در گروه بانکی باشد.

این کارشناس بازار اظهار داشت: در کنار گروه بانکی، گروه خودرو هم به دلیل اینکه تا زمانی لیدر بازار بودند و رشد خوبی را در آن زمان در بازار تجربه کردند از این موضوع تاثیر خواهند پذیرفت.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به چنین مسایلی گروه خودرو و بانک در کنار گروه صادرات و کامودیتی محور می توانند روزهای خوبی را در بازار تجربه کنند.

 شاخص کل بازار بورس دیروز (دوشنبه، ۳۱ خردادماه) در ادامه روند صعودی خود، حدود چهار هزار و ۸۳۷ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۱۶۸ هزار واحد رسید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =