اتاق بازرگانی تهران برای افزایش مراودات تجاری و اقتصادی میان ایران و قطر یک تفاهم نامه همکاری جدید امضا کرد.

ایران و قطر مراودات تجاری خود را  افزایش می دهند

به گزارش کارآفرین نیوز، در طول سال‌های گذشته و تحت تاثیر تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، دولت اعلام کرده که بخش مهمی از تمرکز اقتصادی خود را بر روی توسعه تجارت با کشورهای همسایه استوار خواهد کرد.

آمارهایی که از وضعیت تجارت ایران در سال‌ها و ماه‌های گذشته منتشر شده نشان از آن دارد که ایران با وجود تمام محدودیت‌ها توانسته بخشی از ظرفیت همکاری مستقیم تجاری با کشورهای همسایه را حفظ کند. آمارها نشان می دهد که صرف نظر از چین به عنوان اصلی‌ترین شریک تجاری کشور در سال‌های گذشته، بخش مهمی از صادرات و واردات ایران با محوریت کشورهای همسایه انجام شده و در این بین امارات متحده عربی، عراق، افغانستان و ترکیه سهم قابل توجهی از آمار تجاری ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

در این میان قطر به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه در منطقه خلیج فارس که در سال‌های گذشته پروژه‌های اقتصادی گسترده‌ای را فعال کرده یکی از گزینه‌هایی است که بخش خصوصی ایران برای فعال کردن ظرفیت‌های تجاری با آن اعلام آمادگی کرده و امروز در یک نشست مشترک تفاهم نامه‌ای جدید میان اتاق بازرگانی تهران و اتاق مشترک ایران و قطر به امضا رسیده است.

حسام الدین سراج – معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی تهران – در این رابطه گفت: با توجه به در پیش بودن رویدادهایی نظیر جام جهانی۲۰۲۲ فوتبال در قطر و اکسپوی دوبی، ایران باید بتواند از فرصت‌هایی که در پی برگزاری این دو رویداد حاصل می‌شود، منافعی را کسب کند.

او در ادامه، انعقاد تفاهمنامه همکاری با اتاق مشترک ایران و قطر را گامی در جهت بهره گیری از این منافع دانست و گفت: در نظر داریم در قالب این تفاهمنامه، چند پروژه مشترک را طراحی کرده و با همکاری این اتاق مشترک به پیش برانیم.

حلاج در ادامه از برنامه اتاق تهران برای برگزاری رویدادی با همکاری کشورهای قطر، عمان، امارات و کویت برای گسترش ارتباطات تجاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد و گفت: در حال حاضر کشور ما در شمار ۲۰ شریک تجاری نخست قطر نیز قرار ندارد و جایگاه ایران می تواند در فهرست شرکای این کشور ارتقا پیدا کند.

در ادامه این جلسه، عدنان موسی پور، رئیس اتاق مشترک ایران-قطر طی سخنانی در باب اهمیت توسعه مراودات تجاری میان دو کشور، پیشنهاد مشخصی درمورد توسعه صادرات صنایع دستی ایران به قطر در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال در این کشور ارائه کرد و گفت: انتظار می‌رود که بازار صنایع دستی و هدایای نفیس از ماه‌ها قبل در قطر رونق پیدا کند و ما می توانیم از این فرصت استفاده کنیم. او افزود: در بهره‌گیری و مدیریت استفاده از این فرصت‌ها اتاق تهران می تواند نقش محوری را ایفا کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =