کارآفرینی یکی از اصلی‌ترین عوامل رشد و توسعه اقتصادی در دنیای پرشتاب امروز محسوب می‌شود و جوامعی که در این زمینه تمرکز کرده‌اند، به نتایج قابل‌توجهی دست یافته‌اند.

کارآفرینی در جهان پرشتاب امروز- ۵

به گزارش کارآفرین نیوز، بدون شک توسعه کارآفرینی در اقتصاد کشورها نیاز به بستر فرهنگی و در عین‌حال حمایت‌های دولتی برای گرایش مردم به این شیوه فعالیت اقتصادی دارد.

توسعه کارآفرینی و کسب‌وکارهای کوچک یکی از اصلی‌ترین اهرم‌های توسعه اقتصادی در بیشتر کشورهای جهان است. در کشورهای در حال‌ توسعه نظیر ایران این موضوع از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار است.

یکی از مراحل بسیار مهم در بهبود و تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های اثربخش در حوزه توسعه کارآفرینی، بررسی برنامه‌های موفق در سایر کشورهای جهان بوده است تا با تکیه‌ بر نکات مثبت این برنامه‌ها، شرایط کارآفرینی مولد در کشور رشد یابد. در قسمت سوم سلسله گزارشات «نقش راهبردی کارآفرینی در جهان پرشتاب امروز» دو کشور اتریش و کره جنوبی مورد بررسی قرار گرفت.

اتریش

اتریش با دارای بودن حدود ۹ میلیون نفر جمعیت در اروپای مرکزی قرار دارد. این کشور به‌عنوان کشوری صنعتی شناخته می‌شود که دارای وضعیت اقتصادی خوبی است. در سال ۲۰۱۹ سرانه تولید ناخالص داخلی اتریش ۴۴۵ بیلیون دلار آمریکا بوده است و نرخ بیکاری در آن ۸.۴ درصد تخمین زده می‌شود.

کارآفرینی در جهان پرشتاب امروز- ۵

کسب‌وکارهای کوچک و متوسط در اقتصاد اتریش تأثیر فراوانی داشته‌اند. به‌گونه‌ای که حدود ۹۹ درصد از کسب‌وکارها در تجارت و صنایع اتریش را کسب‌وکارهای کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند.

دولت اتریش جهت رونق کارآفرینی از سالیان دور به آموزش در توجه ویژه‌ای داشته است. ارائه طرح کسب‌وکار کوچک توسط دانش‌آموزان ۱۵-۱۹ ساله در مدارس از برنامه‌های آموزشی این کشور است. مطابق با این برنامه، دانش‌آموزان باید برای یک سال درسی، محصول یا خدماتی را تولید و در بازارهای محلی ارائه دهند.

ایجاد شرکت مجازی از مدل یک شرکت واقعی، در تمامی دانشکده‌های بازرگانی و مدارس کسب‌وکار اتریش اجباری بوده است.

در سال ۱۹۹۹ دولت اتریش اولین کرسی مدیریت/کارآفرینی با نام کرسی مدیریت نوآوری و ایجاد کسب‌وکار را در دانشگاه کلاگن ایجاد کرد. از طرفی یک سال قبل از این تاریخ یعنی در سال ۱۹۹۸ دولت اتریش، مرکز عالی کسب‌وکار خود را به دلیل محدود بودن کارآفرینی و محروم بودن دانش‌آموزان مدارس از آموزش تأسیس نمود. از جمله برنامه‌های این مرکز تدارک تسهیلات آموزشی نظیر توسعه مطالعات موردی، مدیریت پروژه، سمینارهای کارآفرینی، همکاری مشترک در توسعه و دوره‌های آموزشی معلمان بوده است.

اهدای جایزه ملی نوآوری توسط وزارت فدرال کار و امور اقتصادی، اجرای پروژه ارتباطات فناوری برای انتشار دانش فنی و اصلاح قانون مالیات (کاهش هزینه‌های آموزش کارکنان) از دیگر برنامه‌های دولت اتریش جهت ارتقا کارآفرینی است.

از طرفی به‌منظور تأمین مالی اولیه کسب‌وکارهای جدید دولت اتریش هرسال ۱۰-۱۵ کسب‌وکار با فناوری بالا را انتخاب نموده و آنها را از نظر مالی تأمین می‌نماید. همچنین در سال ۱۹۹۸ سقف اعتبارات برای وام‌های کسب‌وکار از ۶۵۰ هزار دلار به ۱۶۰۰ هزار دلار افزایش یافت.

برنامه ارتقای نواوری و استفاده از فناوری به‌منظور تغییر و نواوری در کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نیز از سال ۱۹۹۷ در این کشور توسط دولت اجرا شد. همچنین یک تخفیف تحقیقاتی جهت هزینه‌های توسعه و یا بهبود اختراعات و ابداعات نیز در نظر گرفته شد.

حمایت از کارآفرینان جوان تحت برنامه ملی استخدام در اتریش از مهم‌ترین برنامه‌های کارآفرینی در این کشور محسوب می‌شود.

دولت اتریش با به‌کارگیری سیاست‌های اصلاحی از سال‌های پایانی قرن گذشته توانسته است، از یک جامعه سنتی و ضعیف به یک کشور صنعتی با درآمد بالا تبدیل شود به‌گونه‌ای که رتبه اول را در سطح اتحادیه اروپا از نظر کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی به خود اختصاص داده است.

کره جنوبی

کارآفرینی در کره جنوبی، رکن اصلی و پایه قدرتمند اقتصادی محسوب می‌شود به‌گونه‌ای که از سوی بسیاری از مردم موردتوجه قرار دارد. این کشور در منطقه شرق آسیا جلوتر از کشورهایی مثل ژاپن، سنگاپور و چین بوده است، به عبارتی پیش‌گام کارآفرینی در قاره آسیا به شمار می‌رود. بر اساس شاخص کارآفرینی جهانی، کره جنوبی امتیاز ۵۴ درصد را از نظر محیط کارآفرینی به خود اختصاص داده و جزو برترین کشور آسیایی ازاین‌حیث محسوب می‌شود.

کارآفرینی در جهان پرشتاب امروز- ۵

بر اساس آمارهای رسمی، کسب‌وکارهای جدید زیادی از دهه ۱۹۹۹ تاکنون در کره جنوبی ثبت شده است. در گذشته اقتصاد کره بر بنگاه‌های تجاری بزرگ تأکید داشت، این در حالی است که امروز اقتصاد این کشور بیشتر بر بنگاه‌های کوچک و متوسط تکیه دارد.

افزایش تعداد بنگاه‌های کوچک در این کشور حکایت از این امر دارد که تغییر الگوی سنتی توسعه کره جنوبی و جانشین شدن الگوی جدیدی است که کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نقش بیشتری در اقتصاد ایفا می‌کند و به میزان بیشتر در اقتصاد کشور سهیم هستند.

کره جنوبی با دسترسی به برق، تجارت با کشورهای مختلف و درعین‌حال اجرای دقیق قراردادهای خود، توانسته است شرایط خوبی برای راه‌اندازی کسب‌وکارها فراهم کند. از سوی دیگر این کشور در زمینه سرعت اینترنت از پیشتازان جهان محسوب می‌شود، همین امر باعث راحت شدن امور در این کشور شده است.

دولت کره جنوببی با بهره‌گیری از اینترنت فوق‌العاده، بسیار هوشمندانه عمل کرده است به‌گونه‌ای که این کشور را به نقطه‌ای جذاب برای راه‌اندازی این نوع کسب‌وکار تبدیل شده است.

از سوی دیگر و بر اساس برنامه بلندمدت این کشور، در آیندة نزدیک این کشور به هاب استارتاپ های آسیاپاسفیک (یک گروه اقتصادی از کشورهای حاشیه اقیانوس آرام هستند که به‌منظور بهبود مناسبات اقتصادی و سیاسی با یکدیگر دیدار می‌نمایند) و یکی از ۸ کشور برتر جهان تبدیل خواهد شد.

کارآفرینی در جهان پرشتاب امروز- ۵

از طرفی محیط نظارتی و قانونی این کشور حامی کارآفرینان است. بروکراسی شامل شده در صادرات محصولات خیلی پایین بوده است.

همچنین شرایط بازار کار از انعطاف بالایی برخوردار است و هزینه استخدام کارگر نسبت دیگر نقاط هم‌جوار به‌مراتب پایین‌تر است.

بار مالیاتی پایین بر روی بخش شرکت، یارانه‌های خوب برای نوآوری، وفور نیروی ماهر، پایگاه تولیدی قوی، کنترل بر روی عرضه و تقاضا یکپارچه عمودی که نوآوری افزایشی و سریع را میسر می‌سازد و سیستم آموزشی بر پایه مهارت و خلاقیت از برنامه‌های حمایتی دولت کره جنوبی در خصوص کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است.

از سوی دیگر در نظام کره جنوبی میان دولت، صنعت و دانشگاه همکاری تنگاتنگی وجود دارد. ارتباطات قوی بین صنعت و دانشگاه سبب شده است که بار مالی از دوش دولت برداشته شود. درعین‌حال دانشگاه وظیفه تحقیق و توسعه را برای صنعت انجام داده و صنعت نیز بودجه پروژه‌های دانشگاهی را تأمین می‌کند. در نتیجه دولت برای تأمین مالی پروژه‌های تحقیقاتی و صنعتی بودجه کمتری هزینه کرده و تمرکز خود را به آموزش و حمایت در شروع کسب‌وکار معطوف می‌کند.

کره جنوبی با چنین رویکردهایی در رتبه‌بندی شاخص نوآوری جهانی که توسط دانشگاه کرنل و سازمان جهانی مالکیت معنوی منتشر می‌شود در سال ۲۰۱۹ رتبه یازدهم و در سال ۲۰۲۰ رتبه دوم را کسب کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =