رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، معتقد است که جنگ و تنش در هر کشوری به سرعت و بلافاصله روی انس جهانی اثر می‌گذارد و در نتیجه بازار طلا و سکه چه در ایران چه در هر کشور دیگری تحت تاثیر قرار گرفته‌است، اما این تنها عامل نیست.

چرا سکه و طلا و ارز صعودی شد؟

به گزارش کارآفرین‌نیوز، طلا و سکه دوباره بر دور صعود و افزایش قیمت افتاد. امروز سه‌شنبه، ۹ آبان، تا لحظه تنظیم این خبر قیمت طلا و سکه صعودی است. قیمت طلا دوباره به نیمه کانال دو میلیون تومانی نزدیک شده است. قیمت سکه تمام، قطعات و حباب سکه نیز افزایشی است. امروز قیمت دلار هم در کانال ۵۱ هزار تومانی روند صعودی دارد. انس هم امروز اندکی افزایشی است. همه این‌ها در حالی است که کارشناسان تصور نمی‌کردند که قرار است طلا و سکه دوباره گران شوند.

اما چرا قیمت طلا و سکه گران شد؟

از ابتدای جنگی رژیم صهیونیستی اسرائیل علیه ملت فلسطین، این سوال مطرح بود که آیا پای ایران به این جنگ باز می‌شود یا نه. این سوال آن قدر مهم است که در مقاطعی بازار ارز را تحت تاثیر قرار داد و حتی توانست قیمت دلار را تا کانال ۵۳ هزار تومان هم بالا ببرد. در مواقعی که نام ایران در این جنگ کمرنگ می‌شد هم قیمت دلار هم در بازار کاهش پیدا می‌کرد.

روزنامه کیهان صبح امروز به افرادی که از چرایی عدم ورود جمهوری اسلامی به صحنه نبرد فلسطین سؤال می‌کنند، پاسخ داد و نوشت: «گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیداری و تقویت ملت‌هاست و البته هر ملت زیر ستم و مظلومی را که اراده بر آزادگی دارد، حمایت و تقویت می‌کند ولی به جای هیچ ملتی وارد جنگ نمی‌شود و دقیقا این راهبرد تاکنون خنثی‌کننده سناریوهای مختلف آمریکا علیه ایران در منطقه غرب آسیا بوده است.»
تحلیلگران، معتقدند که اعلام رسمی این موضع در کیهان، احتمال حضور ایران در جنگ را منتفی می‌کند. به همین دلیل هم این خبر می‌تواند به بازار ارز سیگنال کاهشی بدهد. اما روند بازار عکس این را نشان می‌دهد.
بنابراین روند صعودی قیمت‌ها دلیلی دیگری باید داشته باشد. اقتصاد نیوز، در گزارشی اعلام کرده که احتمال تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، علت افزایش قیمت در بازار طلا و سکه و دلار است و کنگره ایالات متحده به دنبال اجرایی‌کردن سخت‌ترین تحریم‌های نفتی علیه ایران است. این گمانه در حالی مطرح می‌شود که بانک جهانی هم امروز پیش‌بینی کرده بود که در صورت ادامه جنگ قیمت هر بشکه نفت برنت به حدود ۱۵۰ دلار هم می‌رسد.

ابراهیم محمدولی، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در همین باره به خبرنگار کارآفرین‌نیوز می‌گوید: جنگ و تنش در هر کشوری به سرعت و بلافاصله روی انس جهانی اثر می‌گذارد و در نتیجه بازار طلا و سکه چه در ایران چه در هر کشور دیگری تحت تاثیر قرار گرفته‌است.

این فعال حوزه سکه و طلا معتقد است که بازار ارز هم مکمل این جریان است، بنابراین این بازار هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد به ویژه وقتی روند افزایشی باشد، قطعا این اتفاق رخ خواهد داد. محمدولی همچنین بیان می‌کند: چند ماهی بود که قیمت‌ طلا و سکه ثابت شده و نوسانات کم شده بودند. با توجه به پیش آمدن بحث غزه و حمایت کشور از ملت مظلوم فلسطین، قیمت‌ها افزایش یافت.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پایان پیش‌بینی می‌کند: به نظر من قرار است که امروز و فردا روند قیمت‌ها در بازار سکه و طلا همین گونه بی‌ثبات باشد اما فکر نمی‌کنم کاهش یا افزایش یابد. البته، این پیش‌بینی با این پیش‌فرض است که اتفاق خاص و جدیدی در جهان رخ ندهد وگرنه نمی‌توان قیمت طلا و سکه را پیش‌بینی کرد زیرا قیمت این دو فلز تحت تاثیر تمام عوامل سیاسی و اقتصادی، تغییر می‌کند.


قیمت طلای امروز ۹ آبان ۱۴۰۲

امروز هر گرم طلا ۱۸ عیار برخلاف افت قبلی خود، رشد قیمت را تجربه کرد، بطوری که هر گرم طلا ۱۸ عیار که روز قبل تا ۲,۴۸۱,۹۰۰ (دو میلیون و چهارصد و هشتاد و یک هزار و نهصد) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۰۹ آبان ۱۴۰۲ مصادف با ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ - با رشد ۰.۴۶ درصدی به ۲,۴۹۳,۵۰۰ (دو میلیون و چهارصد و نود و سه هزار و پانصد) تومان رسید.

هر گرم طلا ۱۸ عیار، امروز به ۲,۴۹۳,۵۰۰ تومان رسید که نسبت به روز قبل، افزایش ۰.۴۶ درصدی داشته است.
هر مثقال طلا ۱۸ عیار، امروز به ۱۰,۸۰۱,۰۰۰ تومان رسید که نسبت به روز قبل، افزایش ۰.۴۶ درصدی داشته است.
هر اونس طلا، امروز به ۱,۹۹۶ رسید که نسبت به روز قبل، افزایش ۰.۰۵ درصدی داشته است.

قیمت سکه امروز ۹ آبان ۱۴۰۲

امروز سکه امامی برخلاف افت قبلی خود، رشد قیمت را تجربه کرد، بطوری که سکه امامی که روز قبل تا ۲۹,۱۵۰,۰۰۰ (بیست و نه میلیون و یکصد و پنجاه هزار) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۰۹ آبان ۱۴۰۲ مصادف با ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ - با رشد ۰.۵۱ درصدی به ۲۹,۳۰۰,۰۰۰ (بیست و نه میلیون و سیصد هزار) تومان رسید.

سکه امامی در بازار امروز نسبت به روز قبل، با ۱۵۰۰۰۰ تومان افزایش، ۲۹,۳۰۰,۰۰۰ تومان نرخ گذاری شد.
نیم سکه، امروز به ۱۵,۵۰۰,۰۰۰ تومان رسید که نسبت به روز قبل، افزایش ۰.۶۴ درصدی داشته است.
ربع سکه، امروز به ۱۰,۵۵۰,۰۰۰ تومان رسید که نسبت به روز قبل، افزایش ۰.۹۴ درصدی داشته است.
هر سکه گرمی در بازار امروز نسبت به روز قبل، با ۰ تومان بدون تغییر، ۵,۷۵۰,۰۰۰ تومان نرخ‌گذاری شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.