بانک مرکزی کوبا اعلام کرد استفاده از دلار آمریکا را از این هفته در کشور به حالت تعلیق درخواهد آورد.

دومین کشور آمریکای لاتین بیت کوین را به رسمیت شناخت

براساس گزارش بانک مرکزی کوبا،‌ تصمیم جدید ناشی از «موانعی است که تحریم‌های آمریکا برای نظام بانکی» کشور ایجاد کرده است.
نایب رئیس بانک مرکزی کوبا خاطر نشان کرد:  افرادی که وارد این کشور می‌شوند باید ارزی غیر از دلار آمریکا همراه خود داشته باشند. این اقدام با واکنش حامیان ارزهای دیجیتال همراه شده و آنها می‌خواهند کوبا هم مثل السالوادور پذیرش بیت کوین را در دستور کار قرار دهد.
در روزهای گذشته نیز مجلس السالوادور به‌صورت رسمی با اکثریت قاطع آرا، لایحه استفاده از بیت کوین به‌عنوان پول قانونی و ابزار مبادله رسمی را تصویب کرد. این قانون ۹۰ روز پس از چاپ اعلان رسمی اجرایی خواهد شد.

نایب ابوکیله، رئیس جمهور السالوادور هم امروز در توییتی اعلام کرد که ۶۲ نماینده مجلس نسبت به تصویب این لایحه قانونی رأی مثبت داده‌اند.  پیش‌ از این ابوکیله در این باره گفته بود: دلار آمریکا همچنان ارز قانونی کشور خواهد بود ولی تاکید کرد معاملات بیت کوین انتخابی بوده و وابسته به نرخ تبادل دلار هستند.

 این اقدام همکاری این کشور آمریکای مرکزی را با صندوق بین‌المللی پول در یک برنامه یک میلیارد دلاری پیچیده می‌کند. مقامات السالوادور عقیده دارند استفاده از بیت کوین نباید باعث نگرانی باشد ولی تحلیلگران مشکلاتی در این فرایند می بینند و عقیده دارند این اقدام با برنامه اقتصادی منسجم این کشور در تضاد است.

اقتصاد مبتنی بر دلار السالوادور تا حد زیادی به پولی که کارگران این کشور خارج از کشور می‌فرستند، متکی است. اطلاعات بانک جهانی نشان می‌دهد این پول حدود ۶ میلیارد دلار یا یک پنجم تولید ناخالص داخلی کشور را در ۲۰۱۹ تشکیل داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =