لینا خان یکی از مخالفان قدرت بی‌اندازه‌ شرکت‌های فناوری بزرگ به عنوان رئیس کمیته فدرال تجارت آمریکا انتخاب شد.

مخالف قدرت غول‌های فناوری، رئیس کمیسیون فدرال تجارت آمریکا شد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رویترز،  خان اخیراً در دانشگاه اقتصاد کلمبیا تدریس می‌کرد و پیش از آن نیز یکی از کارمندان پنل آنتی تراست کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا بود.

وی در تهیه گزارشی درباره سوءاستفاده شرکت‌های آمازون، اپل، فیس بوک و آلفابت از قدرتشان در بازار نیز شرکت کرده بود.

برخی گروه‌های حامی فشار بر شرکت‌های فناوری از انتخاب وی پشتیبانی کرده‌اند. الیزابت وارن یکی از نمایندگان سنای آمریکا در بیانیه‌ای در این باره نوشت: کمیسیون فدرال تجارت آمریکا با رهبری خان فرصتی بزرگ در اختیار دارد تا با ایجاد تغییراتی بنیادین اجرای قوانین آنتی تراست را احیا کند با مونوپلی قدرت که تهدیدی برای اقتصاد، جامعه و دموکراسی ما به حساب می‌آید، بجنگد.

خان در حالی به ریاست کمیسیون مذکور انتخاب شده که سازمان‌های فدرال و گروه‌هایی از ایالت‌های آمریکا تحقیقات و شکایات مختلفی در خصوص شرکت‌های بزرگ فناوری را پیگیری می‌کنند.

کمیسیون فدرال تجارت آمریکا نیز از فیس بوک شکایت کرده و مشغول تحقیق درباره آمازون است. وزارت دادگستری آمریکا نیز از گوگل شکایت کرده است.»

بر این اساس غول‌ها فناوری که روزی با هدف پایان دادن به انحصار گروه‌های قدرتمند صنعتی و انحصار آنها به وجود آمدند حالا خود تبدیل بزرگترین انحصارگران و استثمارگران اقتصادی بدل شده‌اند. از همین رو کارشناسان بر این باورند که باید انقلاب جدیدی در این عرصه رخ دهد و فرصت ابراز وجود به شرکت‌های کوچک‌تر نیز داده شود. حال باید دید با حضور خان در کمیسیون فدرال تجارت آمریکا چه تغییراتی در نظام تصمیم‌گیر و تصمیم سازی در این رابطه رخ خواهد داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =