معاون پژوهشی وزرات علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مرجعیت علمی بدون حمایت مالی محقق نمی‌شود و باید برای اجرای قوانین برنامه ششم توسعه مبنی بر تخصیص چهار درصد از تولید ناخالص داخلی به بخش تحقیقات تلاش کرد.

مرجعیت علمی بدون حمایت مالی محقق نمی‌شود

به گزارش کارآفرین‌نیوز به نقل از ایرنا، پیمان صالحی امروز (دوشنبه) در نخستین همایش ملی مرجعیت علمی به سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در سال ۹۳ در حوزه علم فناوری اشاره کرد و افزود: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای جهاد مستمر علمی با هدف کسب مرجعیت علم و فناوری در جهان را اولین نکته در این سیاست‌ها دانسته‌اند و در ذیل لوازم رسیدن به آن را مشخص کرده و نقشه راهی برای تحقق آن بیان کردند.

دبیرکل شورای عالی عتف همچنین گفت: یکی از بخش‌های مرجعیت علمی موضوع برتری علمی است، بخش دیگر آن این است که باید در لایه پاسخگویی اجتماعی و بازخورد آن در اجتماع ظهور و بروز یابد و بخش دیگر ارزش افزوده اقتصادی و کارآفرینی است.

صالحی ادامه داد: مدل مفهومی چند سطحی مرجعیت علمی مستخرج از بیانات رهبر معظم انقلاب شامل بخش‌های مختلفی مانند مداخله، مراقبه، زیرساخت، نهادسازی، راهبری و مداقه است که مرجعیت علمی زبان فارسی از زیرمجموعه‌های بخش‌های این مدل است.

رتبه‌های علمی ایران

معاون وزیر علوم به آمارهای علمی کشور اشاره کرد و گفت: جایگاه ایران در پایگاه نمایه‌سازی اسکوپوس ۱۵ و در وب آف ساینس ۱۷ است، در ۲۰ سال از رتبه ۵۳ به ۱۵ رسیدیم، ولی چند سال است که روی رتبه ۱۵ و ۱۶ باقی مانده‌ایم.

همچنین از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۲ در اسکوپوس ۷۴ میلیون و ۲۳۱ هزار سند از کل دانشمندان دنیا ثبت شده است و ایران در حوزه شیمی رتبه ۱۴، در مهندسی شیمی ۱۵ ولی در حوزه هنر و علوم‌انسانی رتبه ۴۴ را دارد که باید برای بهبود آن تلاش کرد.

صالحی یادآور شد: همچنین ایران از جهت رتبه علم در کشورهای اسلامی، در اسکوپوس رتبه اول و در وب او ساینس رتبه دوم بعد از ترکیه را دارد. اگر بخواهیم در زمان اجرای قانون برنامه هفتم توسعه به رتبه چهاردهم جهان برسیم، کشورهای رقیب ایران، در کشورهای اسلامی عربستان سعودی و ترکیه و در کل جهان هلند هستند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: تعداد نمایه شده ایران در اسکوپوس ۳۶۴ نشریه علمی است که از این تعداد ۱۹۵ نشریه متعلق به وزارت بهداشت و ۱۵۱ نشریه متعلق به وزارت علوم است و از این تعداد ۱۳ نشریه هم به زبان فارسی است.

به گفته صالحی، پایگاه مجلات با دسترسی باز موسوم به دواج/DOAJ پیش نیاز نمایه شدن در اسکوپوس و وب آو ساینس است. به همین دلیل تلاش شده نشریات داخلی در دوآج نمایه شوند و امروز ۸۳۳ مجله از جمهوری اسلامی نمایه شده است، فقط در سال ۲۰۲۳ از نظر تعداد مجلاتی که در دواج نمایه شده ایران رتبه چهارم را از بین ۱۳۹ کشور در این پایگاه دارد.

وی یادآور شد: همچنین ایران سال گذشته رتبه نهم از نظر تعداد نشریات را کسب کرد، زبان فارسی در میان ۸۰ زبان در پایگاه مجلات دواج، نهمین زبان است. در مجموع ۴۳۲ نشریه به زبان فارسی و ۴۴۴ نشریه انگلیسی در این پایگاه نمایه شده است.

فریب تولید ناخالص داخلی بالا را نخوریم

معاون پژوهشی وزارت علوم به رابطه علیت بین هزینه تحقیق و توسعه و رشد اقتصادی کشورها اشاره و تاکید کرد: تولید ناخالص داخلی در ایران وابسته به نفت و مواد معدنی خام است؛ ولی پیچیدگی اقتصادی به این معناست که چگونه می‌توان تولید ناخالص داخلی را با ساخت سخت‌افزارها و فناوری‌های پیچیده و پیشرفته افزایش داد؛ بنابراین نباید فریب تولید ناخالص داخلی بالا را بخوریم. زیرا عربستان هم تولید ناخالص داخلی بالا دارد که از فروش نفت حاصل می‌شود.

صالحی ادامه داد: همچنین در سال ۲۰۲۰ بر مبنای شاخص پیچیدگی اقتصادی، ژاپن دارای شاخص پیچیدگی اقتصادی ۲.۴۸، عربستان دارای شاخص ۷۴ درصد و ایران دارای شاخص منفی ۳۵ درصد بوده است. در حالیکه دانشگاه‌ها توانایی تحقق بهترین پیچیدگی اقتصادی را دارند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با یادآوری بودجه تحقیق و توسعه در قانون برنامه ششم توسعه اظهار داشت براساس این قانون؛ چهار درصد از تولید ناخالص داخلی بودجه باید به بخش پژوهش اختصاص یابد که ۲ درصد آن از بخش دولتی و ۲ درصد دیگر آن از بخش خصوصی است که این ۲ درصد بخش دولتی هیچ‌گاه محقق نشد.

صالحی تاکید کرد: مرجعیت علمی بدون حمایت مالی محقق نمی شود، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها به خوبی نیروهای انسانی پرورش می‌دهند که در همه جای دنیا هم در این زمینه می‌شنویم و گفته می‌شود.

وی ادامه داد: کشش بازار ایران با پیچیدگی اقتصادی پایین، توانایی جذب ظرفیت دانشگاه‌ها را ندارد و ما باید ظرفیت تقاضا را به سمت تعادل ببریم. همچنین قوانین خوبی داریم که اجرا نشده است مانند اختصاص چهار درصد بودجه تولید ناخالص داخلی به پژوهش و اگر بتوانیم در اجرای قوانین فعال شویم مرجعیت علمی که خواست رهبر معظم انقلاب است، محقق می شود.

نخستین همایش ملی مرجعیت علمی امروز (دوشنبه، ۲۹ آبان) در سالن همایش‌های بین‌المللی کتابخانه ملی با حضور محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شماری از روسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در محورهای مرجعیت علمی چیستی و چرایی»، «مرجعیت علمی در طیف ناهمگون حوزه‌های علمی و فناورانه - وجوه تشابه و تمایز»، «ارکان جهت‌ساز مرجعیت علمی - پیشران‌های تحول‌ساز»، «نظام حکمرانی، اولویت‌گذاری و شبکه‌سازی»، «مرجعیت علمی و نسبت آن با دیپلماسی علم و فناوری»، «چگونگی نقش‌آفرینی نظام‌های پشتیبان در تحقق مرجعیت علم، فناوری و نوآوری»، «بازخوانی پیشینه تاریخی مرجعیت علمی در تمدن اسلامی» و همچنین «نهاد آموزش و پرورش و مرجعیت علمی» در حال برگزاری است.

این همایش به همت مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود و پیش از برپایی این همایش تلاش شده پیش نشست‌های مختلفی به میزبانی سازمان‌های برگزار کننده در حوزه‌های مختلف با هدف تبیین این موضوع و تشریح ماموریت‌های هر کدام از نهادها و سازمان‌ها در زمینه‌های کارکردی و دانشی تشکیل شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.