رییس دانشگاه تهران در دیدار سفیر جمهوری هند گفت: امروز در ایران بحث کارآفرینی به عنوان یکی از اولویت‌ها در سطح ملی هدفگذاری شده است و دو کشور ایران و هند می‌توانند همکاری‌های علمی و عملیاتی وسیعی در این زمینه داشته باشند.

کارآفرینی در ایران اولویت سطح ملی است

به گزارش کارآفرین‌نیوز به نقل از دانشگاه تهران، محمد مقیمی در دیدار با «رودرا گائوراو شرست» سفیر جمهوری هند در تهران که در محل دفتر رئیس دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به اشتراکات فرهنگی ایران و هند، بر توسعه روابط علمی، دانشگاهی، اقتصادی و سیاسی دو کشور تاکید کرد و گفت: هندوستان در زمینه توسعه کارآفرینی یکی از موفق‌ترین کشورها است که کارهای بزرگی در زمینه کارآفرینی به صورت علمی و عملیاتی انجام داده است.

وی افزود: امروز در ایران بحث کارآفرینی به عنوان یکی از اولویت‌ها در سطح ملی هدفگذاری شده است و دو کشور می‌توانند همکاری‌های علمی و عملیاتی وسیعی در این زمینه داشته باشند.

مؤسس و رئیس کرسی کارآفرینی یونسکو در جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: دانشکده کارآفرینی به عنوان یک دانشکده مستقل در دانشگاه تهران فعال است و یکی از محورهای کلیدی شعار دانشگاه تهران در دوره جاری مدیریتی، بر تحقق دانشگاه کارآفرین تاکید دارد.

مقیمی، راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در هندوستان را به عنوان یکی از هدفگذاری‌های دانشگاه در زمینه توسعه حضور دانشگاه تهران در خارج از مرزهای جغرافیایی یاد کرد و بیان داشت: بخش قابل اعتنایی از اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های معتبر هندوستان هستند.

به گفته رییس دانشگاه تهران، این موضوع در کنار اشتراکات فرهنگی و همچنین مذاکراتی که در ماه‌های اخیر با علمای تراز اول کشور هندوستان داشته‌ایم، زمینه را برای راه‌اندازی شعبه دانشگاه در این کشور و توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی دو کشور روشن‌تر می‌کند. پیگیری فعالیت‌های مقدماتی به منظور راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در کشور هندوستان به دکتر نجفی برزگر عضو هیأت علمی دانشگاه تهران محول شده است.

کارآفرینی در ایران اولویت سطح ملی است

راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات هندی در دانشگاه تهران

در ادامه این دیدار، گسترش همکاری‌های علمی دو کشور در زمینه‌های فناوری اطلاعات، محیط‌زیست، علوم‌دریایی، گردشکری، مدیریت بحران، علوم کامپیوتر، معماری و شهرسازی، خودروسازی، نفت و گاز و پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی مدیرکل اعضای هیأت علمی و دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران مورد تاکید قرار گرفت.

تمایل سفیر هند در ایران برای تبادل فناوری

«رودرا گائوراو شرست»، سفیر جمهوری هند در تهران نیز در این دیدار، طراحی برنامه‌های کاربردی و عملیاتی برای گسترش روابط علمی و دانشگاهی بین هندوستان و ایران را مایه تعمیق دوستی دو کشور دانست و گفت: همکاری بین دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و گروه‌های زبان فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌های معتبر هند می‌تواند نقطه شروع خوبی برای همکاری باشد تا این همکاری به تدریج به رشته‌های دیگر نیز تسری پیدا کند. دو کشور در حوزه فناوری‌ها نیز به پیشرفت‌های بومی و مستقلی دست پیدا کرده‌اند که می‌توانیم به تبادل این پیشرفت‌ها فکر کنیم.

وی با ابراز تمایل برای اعطای بورسیه‌های جامع دانشگاه‌های معتبر هندوستان به داوطلبان نخبه ایرانی در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری همه رشته‌ها به جز پزشکی، مهندسی و حقوق، اعلام کرد: این بورسیه‌ها تمامی هزینه‌های آموزش و اقامت در هند را پوشش می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.