متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به اردیبهشت ماه امسال با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۳.۶ درصد رسید

 تورم کانادا به ۳.۶ درصد رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، به نقل از گلوب اند میل،  این نرخ تورم، ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ قبلی برآورد شده توسط کارشناسان و بالاترین تورم ثبت شده در این کشور طی ۱۰ سال اخیر محسوب می شود.  

در بین بخش‌های مختلف، بیشترین تورم مربوط به بخش بنزین با ۴۳.۴ درصد بوده است. تورم حمل و نقل نیز ۷.۶ درصد و مواد غذایی با ۱.۵  درصد اندازه گرفته شده است. ازسوی دیگر کمترین تورم مربوط به بخش ارتباطات با منفی ۰.۴ درصد بوده است.

بانک مرکزی کانادا تا پیش از بحران کرونا برخلاف همتای آمریکایی خود تاکنون توانسته بود نرخ تورم را در محدوده ۲ درصدی باقی نگه دارد و این مسئله به ثبات نرخ بهره نیز کمک کرده بود.

با این حال، این بانک اعلام کرده است که تحت تاثیر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت، نرخ تورم این کشور احتمالا در محدوده دو درصدی نوسان پیدا خواهد کرد و انتظار می رود که دست کم در طول شش ماهه نخست سال شاهد تداوم این وضعیت باشیم.  

پس از مدت‌ها تعطیلی گسترده کسب و کارها، بخش‌های مختلف اقتصادی کانادا به تدریج در حال بازگشایی هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهای خود آغاز شده است. انتظار می رود به زودی مخارج مصرف کنندگان افزایش پیدا کند هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح پیش از کرونا مدت ها زمان لازم است.  

طبق اعلام مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه در ماه می با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۵ درصد رسیده است. هسته تورمی نیز که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی گیرد تا پایان این ماه با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۲.۶ درصد رسیده است.

در بازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۲۱، بالاترین تورم ماهانه ثبت شده در کانادا ۲۱.۶ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز منفی ۱۷.۸ درصد بوده است.  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =