در حالی که میلیون ها نفر در جهان در رویای کارآفرینی بسر می برند اما درصد اندکی ار آنها توان کارآفرین شدن را دارند و مابقی شاید هیچ گاه این مسیر را طی نکنند و یا در راه بنا به دلایل مختلف و با اولین شکست، عقب گرد کنند.

شگفتی سازی نوجوانان کارآفرین

به گزارش کارآفرین نیوز؛ اگرچه کارآفرینی در طول تاریخ همواره مورد توجه مردم بوده ولی خطر پذیری در مسیر  بسیاری را وادار به توقف کرده است ،‌ البته فقط ریسک موجود در کارآفرینی، مانع اصلی آرزوی کارآفرین شدن نبوده بلکه پیش از آن، نوآوری لازمه آغاز هر کارآفرینی است.

هر چند برخی خصلت های کارآفرینی، ذاتی است اما نقش آموزش را نمی توان نادیده انگاشت، نتایج تحقیقات مختلف نشان داده که نظام های آموزشی با برنامه های خود نقش موثری در تربیت کارآفرین دارد و اغلب نظام های آموزشی کشورهای مختلف به دنبال اصلاح و بازنگری آموزش در راستای تربیت کارآفرین و شکوفایی استعداد کودکان و نوجوانان دراین مسیر هستند.

تربیت کارآفرین توانمند در سیستم آموزشی

امروزه کشورها به دنبال توسعه و بهبود اقتصاد خود هستند و برای این کار، بهبود محیط کسب و کار کافی نیست باید کسانی باشند که در این محیط، فرصت ها را شناسایی کنند و توانایی استفاده از این فرصت ها و راه اندازی کسب و کار را داشته باشند، بخشی این توانایی را دارند اما بخش عمده دیگر، باید حاصل استعدادیابی و بالفعل کردن این استعداد در نظام های آموزشی باشند. در واقع بخش نخست، برای هر جامعه ای کافی نیست، لذا این جامعه و سیستم آموزشی آن است که باید کارآفرین توانمند تولید کند.

شگفتی سازی نوجوانان کارآفرین

یکی از نیازهای سیستم آموزشی برای تربیت کارآفرین، شناخت بازار است، نظام آموزشی باید بتواند با توجه به نیاز بازار کار و پیش بینی از آن، به کودکان و نوجوانان، دانش مدیریتی و کارآفرینی را بیاموزد.

در نظام های آموزشی معتبر با شناخت استعداد افراد جامعه، پرورش این استعداد و کمک به پیدا کردن مسیر، احتمال موفقیت را بالا می برند که همین امر باعث می شود در مسیر کارآفرینی، برای آنها که توانمندی کارآفرین شدن را دارند ریسک کمتری ایجاد شود و قدم به قدم موفق عمل نمایند.

شناسایی مسیر با آموزش

کسی که تصمیم می گیرد در مسیر کارآفرینی قدم بردارد چون آموزش های لازم را در سیستم آموزشی دیده است دیگر وارد دنیای ناشناخته ها نمی شود. شناسایی مسیر، موانع، تهدیدات، فرصت ها و... از جمله امتیازاتی است که سیستم آموزشی در اختیار کارآفرین جوان قرار می دهد تا او برای تبدیل شدن به یک کارآفرین در تاریکی سیر نکند، در واقع چراغ قوه ای که سیستم آموزشی به کارآفرینان جوان می دهد همان شناخت، دانش و توانمندی است که نه تنها اعتماد به نفس کارآفرین را افزایش می دهد بلکه قدم هایش را استوار می سازد و نقشه راه کارآفرینی را در دست اش قرار می دهد.

دسترسی به ایده ها، ایده پروری، شناسایی انگیزه ها، آشنایی با مدل های کسب و کار و همچنین آشنایی با مدل های درآمدی، موضوعاتی است که جوانان در سیستم های آموزشی می آموزند تا بتوانند کارآفرینان موفقی باشند زیرا موفقیت در کارآفرینی حاصل برنامه ریزی و آموزش است.

شگفتی سازی نوجوانان کارآفرین

در همین راستا در اکثر کشورها، رشته های دانشگاهی مرتبط با کارآفرینی افزایش یافته و دوره های آموزش کارآفرینی جای خود را در سیستم آموزشی باز کرده و این دوره ها در سایر مقاطع برای نوجوانان و کودکان نیز مورد توجه قرار گرفته است که البته ژاپن در این مورد پیشتاز است و در اوایل دهه ۷۰ میلادی نیز در اروپا جان گرفت و سپس کشورهای دیگری نیز این کار را انجام دادند.

اما در ایران ساکا یا ستاد آموزش کارآفرینی ایران در سال ۱۳۶۷ تشکیل شد و در سال ۱۳۶۸ کارآفرینی را به عنوان یکی از دروس رشته کار و دانش پیشنهاد کرد. در طرح آموزش کارآفرینی تأکید شده بود که «آموزش برای ایجاد اشتغال با مزد» تنها راه حل مقابله با مشکل فزاینده بیکاری نبوده و قلمرو آموزش از فرهنگ «برای دیگران کار کردن» فراتر رفته است.

آموزش مفاهیم و شاخصه های کارآفرینی و شناخت جنبه های عملی کارآفرینی و ترکیب کارآفرینی با موضوعات درسی از اهداف سیستم آموزشی برای تربیت کارآفرین جوان است، این روند آن اندازه اهمیت دارد که کارشناسان معتقدند که در آینده، خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی جایگزین سیستم آموزش فعلی خواهد شد.

اگر باور داشته باشیم که کارآفرینی، آن اتفاقی نیست که یک باره در ذهن کسی خلق شود و یک باره نیز موفق شود، در پی آموزش آن خواهیم رفت زیرا کارآفرینی، فرایندی است که باید از کودکی و نوجوانی آغاز شده و به تدریج در دوره های بالاتر تکمیل گردد و نهایتا به سرانجام برسد.

نوجوانان کارآفرین

 براساس برخی منابع آمریکایی در بررسی های صورت گرفته ۴۳ درصد از کودکان و نوجوانان این کشور باور دارند که در آینده می‌توانند با راه اندازی کسب و کار برای خود، کارآفرین شوند در حالی که تنها ۱۳ درصد از آنها کارآفرین می شوند.

البته سیستم آموزشی نوین می تواند نوجوانان کارآفرین را نیز تربیت کند بطوریکه در سنین پایین کارآفرینی را تجربه کرده باشند، از جمله این نوجوانان کارآفرین، رایان پسر ۷ ساله ای است که از سال ۲۰۱۸ هر ساله ۲۲ میلیون دلار از طریق کانال یوتیوب اش با بررسی اسباب بازی ها درآمد داشته است.

تمام ویدئوهای کانال رایان، به بازی او با اسباب بازی‌ها و نقد و بررسی آن‌ها اختصاص دارد. اکانت رایان ۱۸ میلیون دنبال کننده دارد و مخاطبان او می‌توانند رایان را در حال بازی، یادگیری الفبا و حتی خواندن آواز تماشا کنند. یکی از ویدئوهای رایان نزدیک به ۲ میلیارد بازدید داشته است.

شگفتی سازی نوجوانان کارآفرین

جوئل جوئنی ۱۵ ساله، معروف به جوجو سیوا، نیز از دیگر کارآفرینان نوجوان است که علاوه بر بازیگری و خوانندگی، از چهره‌های شاخص یوتیوب هم محسوب می‌شود. این دختر نوجوان شم تجاری خوبی هم دارد. او نام و چهره اش را تبدیل به یک برند کرده است. جوئل کالکشن پاپیون و اکسسوری خودش را در برند معروف (Claire’s) دارد و علاوه بر این، یک کالکشن عروسک هم به نام (JoJo dolls) دارد. ارزش خالص ثروت این کارآفرین میلیونر، ۱۲ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

شگفتی سازی نوجوانان کارآفرین

موزیا بریجز وقتی تنها ۹ سال داشت، یک کسب و کار تولید پاپیون به راه انداخت. او که حالا ۱۹ سال دارد و مالک برند (Mo’s Bows) محسوب می‌شود، کماکان مشغول گسترش برند پاپیون خود است. بریجز به طور رسمی، رئیس و مدیر بخش طراحی کسب و کار خود است که کار آن فروش پاپیون، کراوات، دستمال کت و مواردی از این دست است.

شگفتی سازی نوجوانان کارآفرین

اولمر نیز تنها ۴ سال داشت که کار تهیه‌ی لیموناد و فروش آن در دکه‌ی خودش در تگزاس را شروع کرد. لیمونادهای میکیلا از آن زمان تغییراتی کرده اند و حالا عسل و بذر کتان هم در ترکیبات خود دارند. در حقیقت کسب و کار کوچک اولمر حالا تبدیل به یک شرکت واقعی به نام (Me & the Bees Lemonad )شده است.

در سال ۲۰۱۵، یعنی زمانی که میکیلا ۹ سال داشت، فروشگاه زنجیره‌ای معروف (Whole Foods)، به سراغ شرکت او آمد و قراردادی ۱۱ میلیون دلاری برای فروش لیمونادهای این شرکت بست. از اینجا بود که شرکت میکیلا اوج گرفت و شروع به پیشرفت کرد. حالا کسب و کار اولمر گسترش پیدا کرده و شرکت او علاوه بر انواع مختلفی از لیموناد، محصولات دیگری مثل نرم کننده‌ لب هم تولید می‌کند. میکیلا حالا ۱۵ سال دارد و به همراه دیگر مدیران شرکتش که پدر و مادر او هستند، به نقاط مختلف سفر می‌کند و در کنفرانس‌هایی با موضوع کارآفرینی سخنرانی می‌کند.

شگفتی سازی نوجوانان کارآفرین

کمک گرفتن از مربی کسب و کار

و توصیه ای به نوجوان که به دنبال کسب آموزش و مهارت و کارآفرینی هستند؛ پیش از هر چیز، از یک مربی کسب و کار کمک بگیرید و آن را در صدر لیست فعالیت های خود قرار دهید، پس از آن مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنید تا مردم به شما اعتماد پیدا کنند و بتوانید دیگران را ترغیب کنید، راهی برای مدیریت استرس خود داشته باشید تا سلامت روحی و فیزیکی شما آسیب نبیند، در مواقع لزوم ابتکار به خرج بدهید و خلاقیت را به کسب و کارتان اضافه کنید حتی اگر این ابتکار و خلاقیت، کوچک باشد ولی باز هم یقینا مهم خواهد بود

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =