کارشناس صنعت خودرو گفت: بازار خودرو در حال حاضر به ثباتی نسبی رسیده چرا که کاهش میزان عرضه و افزایش ۹ درصدی قیمت ها تاثیری روی نرخ خرید و فروش محصولات نداشته است.

ثبات نسبی قیمت بر بازار خودرو حاکم است

فربد زاوه، در گفت و گو با خبرنگار کارآفرین نیوز در خصوص افزایش ۹ درصدی قیمت محصولات خودروسازان داخلی، گفت: این افزایش قیمت با حدود ۵۰ روز تاخیر از سوی شورای رقابت اعلام شد و همه گمان می کردند که این امر منجر به افزایش قیمت در بازار می شود اما در حقیقت این اتفاق رخ نداد.

زاوه افزود: عدم اعلام قیمت محصولات خودروسازان داخلی در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ منجر به ایجاد تعویقی یک ماهه در تحویل خودروها شد با این حال در آن ایام هم با اینکه از میزان عرضه خودرو به بازار کاسته شده بود، افزایش قیمتی در بازار مشاهده نشد.

این کارشناس صنعت خودرو ابراز کرد: طبق برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید ماهانه نزدیک به ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو از سوی خودروسازان به بازار عرضه شود اما طی ماه گذشته این مهم محقق نشد.

وی یادآور شد: با این وجود، مردم و کارشناسان صنعت خودرو منتظر افزایش یکباره قیمت محصولات خودروسازان داخلی در بازار بودند و شاهد بودیم که از قبل اعلام افزایش ۹ درصدی قیمت ها تا به الان، هیچ گونه تغییری در نرخ عرضه محصولات به بازار صورت نگرفته است.

زاوه ادامه داد: عدم افزایش قیمت خودرو طی این بازه زمانی، نشان می دهد که بازار خودرو در سطح عمومی قیمت های فعلی به ثباتی نسبی رسیده چرا که کاهش میزان عرضه و افزایش ۹ درصدی قیمت هیچ گونه تاثیری روی نرخ خرید و فروش محصولات نداشته است.

 وی بیان کرد: به نظر می رسد که روند عدم افزایش قیمت محصولات خودروسازان داخلی در بازار در سال ۱۴۰۰ ادامه دار باشد و احتمال می رود تا نیمه دوم سال، مستقل از قیمتی که شورای رقابت اعلام کرده با نوعی ثبات یا حتی کاهش قیمت خودرو مواجه شویم.

این کارشناس صنعت خودرو خاطرنشان کرد: بر همین اساس، در صورتی که میزان عرضه ماهانه محصولات خودروسازان داخلی به ۱۰۰ هزار دستگاه خودرویی که وزارت صمت اعلام کرده، برسد به احتمال زیاد از تاثیر نرخ تورم بر این بازار کاسته می شود و به تبع، تاثیر مازاد بر عرضه افزایش پیدا خواهد کرد.

وی اظهار کرد: با در نظر گرفتن تمامی این موارد، می توان گفت که افزایش قیمت محصولات خودروسازان داخلی در بازار به سال ۱۴۰۱ موکول می شود و در سال جاری، شاهد آن نخواهیم بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =