کارآفرینی مسیر دشواری است که برای گام برداشتن در این مسیر وجود برخی شاخصه‌ها ضروری است تا امکان عبور از موانع فراهم شود و توان مورد نیاز برای گذشتن از مشکلات وجود داشته باشد، در راس آن توانایی انجام کارها در وقت مناسب است.

کارآفرینی؛ یک ویژگی به توان ۱۰

به گزارش کارآفرین نیوز؛ یکی از شاخصه‌های کارآفرینی، داشتن نظم در کار و توانایی ایجاد نظم در مجموعه یا به عبارتی توانایی انجام کارها در وقت مناسب است. نظم، توانایی کارآفرین را در تحت کنترل قرار دادن خود برای افزایش میزان سودمندی افزایش می دهد و به دیگر اعضای تیم نیز تعمیم پیدا می کند. در واقع فردی که به نظم باور دارد و در کارهایش منظم است دارای مرکز کنترل درونی است به عبارتی این نوع کارآفرینان موفق ، بیشتر از اینکه وقایع را به اموری خارج از کنترل خود نسبت دهند سعی می کنند که با اعتماد به خود ، موفقیت یا شکست را محصول اراده و تصمیمات خود بدانند.

باور داشتن به خود و کاری که انجام داده می شود باعث می گردد نظم و انضباط تقویت شده و زمینه استفاده درست از منابع موجود فراهم گردد. کارآفرینان به اهمیت قانون نظم در کارها پی برده اند و نظم را به یک عادت برای خود تبدیل می کنند تا جایی که به ایجاد ثروت بر اساس استفاده منظم از منابع موجود می رسند چرا که کارآفرینی بدون نظم مانند کشتی بدون قطب نماست.

کارآفرینی، یک ویژگی به توان ۱۰

مزایای نظم و انضباط در کارآفرینی

اگرچه همه، نظم و انضباط را می شناسند اما تعداد کمی را می توان واقعا منظم و منضبط دانست. نظم بالاخص در کار تیمی، هماهنگی را خلق می کند و در یک ساختار منظم، با تفکیک مسئولیت‌ها، مانع انجام هر کاری شده و از تکرار خطا با انجام کارهای بدون فکر جلوگیری می کند.

کم توجهی به نظم در یک سازمان کارآٰفرین منجر به واکنش های اشتباه می شود و سازمان را از موفقیت دور می‌کند زیرا نظم در کار، نظم ذهنی را نیز خلق می کند و نظم و انضباط کمک می کند تا روش اندیشیدن پرورش یابد و اعضای سازمان کارآفرینی بتوانند شرایط را به درستی تجزیه و تحلیل نمایند و رویکرد ذهنی آگاهانه را به کار بگیرند.

با ایجاد نظم در کارهای روزانه، بر سلامت روان افزوده شده و تسلط بر برنامه های کاری نیز افزایش می یابد. یکی از راهکارهای تسلط بر برنامه‌ها و تحقق آن، داشتن نظم برای پیشبرد آن است. سازمان کارآفرین منظم یقینا در تحقق برنامه های خود موفق‌تر عمل می کند و می تواند در اجرایی شدن برنامه ها از رقبا پیشی بگیرد چون نظم، نه تنها زمان را مدیریت می کند بلکه مانع وقوع اشتباه در اثر پراکندگی و هرج و مرج در کار می شود.

کارآفرینی، یک ویژگی به توان ۱۰

یک ویژگی به توان ۱۰

هر چند نظم و انضباط را یک ویژگی باید شمرد اما برای کارآفرینان به اندازه ۱۰ ویژگی کاربرد دارد و زمانی که نظم و انضباط در یک سازمان کارآفرینی حاکم شود به توان ۱۰ برابر سایر ویژگی ها به موفقیت سازمان کمک می کند چون اصولا انضباط به معنای مجموعه رفتارهایی است که یک سازمان در وقت مناسب انجام می دهد تا به هدف برسد.

برخی سازمان های کارآفرین، نه نیروهای خارق العاده ای دارند و نه از منابع ماورایی استفاده می کنند، اما چون نظم را در سازمان جاری کرده اند امکان موفقیت را برای خود افزایش داده اند.

باید گفت که نظم عامل مهم‌تری نسبت به خیلی از شاخصه های دیگر در هر سازمان کارآفرینی است بطوریکه ممکن است یک سازمان حتی چشم انداز نداشته باشد اما نظم داشته باشد و موفق نیز عمل نماید زیرا نظم زمینه مدیریت زمان، جذب سرمایه، عمل به برنامه ها و تیم سازی را فراهم می کند بطوریکه اگر نظم نباشد شاید هیچ گاه به مراحل مختلف برنامه زمان بندی شده نرسیم.

نظم و انضباط را باید نیروی محرک موفقیت دانست عاملی که نهایتا موفقیت را تعیین می کند نظم است زیرا ممکن است یک استارتاپ کارآفرین دارای برنامه های بلندپروازانه و چشم انداز هم باشد ولی با بی نظمی، تمرکز بر روی کار و برنامه را از دست بدهند و به موفقیت نرسند، به همین سادگی.

ایجاد ذهنیت نظم در سازمان کارآفرینی باعث می شود که همه اعضای سازمان دقیقا بدانند که در چه زمانی چه کاری را انجام دهند تا موفقیت را به دست آورند. از مهم‌ترین اموری که نظم در آن به عنوان فاکتور اصلی نمایان می شود می توان به این موارد تاکید کرد: برنامه ریزی، مدیریت زمان، مدیریت مالی، بهره وری از منابع انسانی، کشف راه حل، ارتباطات.

فقط کافی است یک نکته درباره نقش نظم درارتباطات را یادآوری کنیم تا متوجه اهمیت آن در موارد گفته‌شده بشوید، آیا مدیر کارآفرینی که در ارتباطات اش نظم ندارد می تواند دیگران (مشتریان، کارمندان، مدیران، سرمایه گذاران و...) را به حفظ ارتباط و تداوم آن مجاب کند؟

کارآفرینی، یک ویژگی به توان ۱۰

۱۰ فایده نظم در سازمان کارآفرین

- نتیجه‌بخشی: اگر کارها بر اساس نظم و انضباط انجام شود نتیجه بخشی آن بیشتر خواهد بود.

- انسجام در هدف: نظم کمک می کند تا هدف تنظیم و سازماندهی شود و اعضای سازمان برای رسیدن به هدف انسجام داشته باشند.

- ایجاد تصویر مثبت: سازمان و مدیر کارآفرینی که نظم دارند یقینا تصویر بهتری از خود می سازند و دیگران او را شایسته می دانند.

- تعهد در کار: سازمان کارآفرینی که نظم دارد خودبخود کارهایی را می پذیرد و انجام می دهد که امکان آن را دارد، تعهد در کار از همین جا آغاز خواهد شد.

- تمرکز: سازمان کارآفرین منظم دارای تمرکز است و از حاشیه ها دور می شود.

- اولویت بندی: نظم برای یک سازمان کارآفرین، اولویت بندی در فعالیت ها را در پی خواهد داشت.

- زمان کافی: اصولا نظم باعث می شود که زمان به هدر نرود و زمان برای یک سازمان کارآفرین یک منبع حیاتی است.

- آسان شدن کارها: یکی از پیامدهای نظم، آسان شدن کارهاست چون همه چیز سر جای خودش خواهد بود و اعضای سازمان در زمان مشخص وظایف خودشان را انجام می دهند.

- محبوبیت: سازمان و مدیر کارآفرینی که نظم دارد در چشم دیگران محبوب تر خواهد بود.

- بازارسازی: نظم باعث می شود که افراد بیشتری به سازمان کارآفرینی جذب شوند و خود را مخاطب و مشتری آن بدانند.

کارآفرینان می دانند که یکی از عوامل موفقیت و شاه کلید آن در سازمان کارآفرینی، نظم و انضباط است و سازمانی که نظم دارد نیمی از راه موفقیت را طی کرده است، به همین خاطر به آن، پیش از هر چیز دیگری اهمیت می دهند و آن را به مثابه تلاش قدر می گذارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =