در طول تاریخ بشر همواره افرادی بوده اند که ایده های فوق العاده در ذهن خود داشته اند، با این وجود فقط تعداد اندکی از این افراد با پشتکار، انگیزه و اعتماد به نفس خود توانسته اند، ایده های خود را محقق ساخته و به موفقیت بزرگی دست یابند.

جینی رومتی، نهمین زن قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۹
کارآفرین نیوز  در سلسه گزارشات «موفق ترین زنان کارآفرین» از بانوانی برای شما خواهد گفت که با گام های کوچک مسیر زندگی خود را آغاز کرده اند و سپس با اراده قوی در مسیر موفقیت گام برداشتند. کارهای بزرگی که در خبرگزاری های متعدد منعکس شد و اصول حرفه ای زندگی و مدیریت آنها سر فصل دوره های آموزشی گردید. بانوانی که الگویی برای همه ی مردم به خصوص بانوان جهان شدند.

جینی رومتی (Ginni Rometty) کارآفرین برتر جهان و نهمین زن قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۹ به انتخاب مجله فوربوز یکی از ۱۵ زن برتر فناوری در ایالات متحده است. رومتی متولد سال ۱۹۵۷ میلادی در شیکاگو آمریکا است. پدر و مادر رومتی زمانی که وی ۱۵ سال داشت از هم جدا شدند و مادر رومتی برای کسب درآمد چندین شغل داشت تا بتواند درآمد قابل قبولی داشته باشد. نبود مادر در خانه سبب شده بود جینی به‌ عنوان فرزند بزرگ خانواده مدیریت امور را در دست بگیرد.

رومتی آن دوره از زندگی خود را این‌گونه ترسیم می‌کند: پدر من خیلی در خانه نبود و من به یاد نمی‌آورم که او در زندگی من نقش بسیار بزرگی داشته باشد بااین‌حال ما از لحاظ مالی به او وابسته بودیم. تا قبل از جدایی، مادرم در خارج از خانه کار نکرده بود و این جدایی برای او سخت بود. ما جایی برای زندگی نداشتیم، بالاجبار به خانه جدیدی که هیچ‌گونه موکت و محوطه‌سازی نداشت، منتقل شدیم.

همچنین رومتی به نقش مادر در مسیر زندگی تأکید داشته و می‌گوید: مادر من می‌توانست یک قربانی، یا یک زن تنها و شکست خورده باشد، اما او این سبک را قبول نکرد و از خانواده ما مراقبت کرد. اقدامات او چیزهای زیادی به من آموخت. از او یاد گرفتم که چگونه باید در برابر شرایط چالش‌برانگیز واکنش نشان دهم.

این کارآفرین و مدیر موفق در ۱۸ سالگی با بورس شرکت جنرال موتورز وارد دانشگاه شد و در دانشگاه به گروه کاپا گاما پیوست. این گروه علمی، تشکلی بالغ‌ بر ۲۶۰ هزار زن بوده که ۱۴۰ دانشگاه در ایالات متحده، کانادا و اتحادیه اروپا را شامل می‌شود. این گروه به‌منظور ارتباط بیشتر بانوان تحصیل‌کرده و تبادل علمی و تجربه‌های کاری آنان تأسیس شده است. رومتی پس از عضویت در این گروه توانست به‌عنوان مدیر این مجموعه انتخاب شود.

در طول دوران تحصیل، رومتی با کار در اداره پست و مرتب‌سازی نامه در شیفت شب، هزینه‌های خود را تأمین می‌کرد.

وی در سال ۱۹۷۹ در رشته علوم کامپیوتر و مهندسی برق دانشگاه نورث وسترن فارغ‌التحصیل شد، همچنین رومتی دارای دکتری افتخاری از مؤسسه پلی‌تکنیک رنسلر و دانشگاه نورث وسترن است. او با مارک آنتونی رومتی یکی از سرمایه‌داران اصلی شرکت نفتی BAM ازدواج کرد.

جینی رومتی، نهمین زن قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۹

پس از فارغ‌التحصیلی، رومتی به‌عنوان مسئول برنامه و توسعه سیستم در شرکت جنرال موتورز مشغول به کار شد. رومتی خیلی زود دریافت که این کار مسیر شغلی نبوده که وی به دنبال آن بوده است. همسرش که از علاقه جینی به علوم کامپیوتری خبر داشت، شرکت IBM را به او پیشنهاد داد و او به‌عنوان تحلیلگر سیستم به این شرکت پیوست. او ۱۰ سال اول فعالیت خود در این شرکت را در سمت‌های فنی مشغول به فعالیت بود.

شرکت IBM از مجموعه ۵ شرکت در زمینه تولید و فروش سخت‌افزار و نرم‌افزار، زیرساخت‌های کلان، هاستینگ، مشاوره در حوزه‌های کامپیوتری و فناوری نانو تشکیل می‌شود. در سال ۲۰۲۰ مؤسسه داکر این شرکت را به‌عنوان سومین شرکت با مدیریت برتر معرفی کرده است. مطابق با اطلاعات موجود در تارنمای این شرکت، در سال ۲۰۲۰ ارزش هر سهم IBM ۱۲۵ دلار و کل دارایی این شرکت ۱۵۶ میلیون دلار برآورد شده است. همچنین مجله Forbes این شرکت را در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان پنجمین برند باارزش معرفی نمود.

در دهه ۱۹۹۰ جینی به کادر فروش شرکت ملحق شد و پس از مدتی به تولید محصول پرداخت. او مدتی در امور مالی نیز مسئولیتی برعهده داشت. رومتی در سال ۲۰۰۰ در مزایده خرید بزرگ‌ترین شرکت حسابداری دنیا یعنی Price water House cooper برنده شد. او در سال ۲۰۰۹ معاون ارشد و مجری گروه فروش، بازاریابی و استراتژی شد. سرانجام در سال ۲۰۱۱ جینی رومتی رئیس و مدیرعامل شرکت IBM  شد. وی اولین زن در تاریخ شرکت بوده که به چنین جایگاهی دست پیدا کرده است. یک سال بعد وی علاوه بر مدیرعاملی به سمت رئیس هیئت‌مدیره نیز منصوب گشت. دوره حضور وی به‌عنوان مدیرعامل در این شرکت همراه با جوایز متعدد برای وی بوده است به‌گونه‌ای که بلومبرگ وی را به‌عنوان یکی از ۵۰ فرد با نفوذ در جهان معرفی کرده است.

مجله فورچون به مدت ده سال متوالی، رومتی را در رتبه‌های بالای لیست زنان قدرتمند حوزه تجارت قرارداد به‌گونه‌ای که رومتی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ میلادی، نفر اول این لیست بوده است. همچنین در سال ۲۰۱۲ جز ۱۰۰ فرد برتر و تأثیرگذار جهان به انتخاب نشریه تایم معرفی شده است. از سوی دیگر در سال ۲۰۱۸ به انتخاب نشریه تایم ششمین فرد مهم در موضوعات فناورانه شناخته شده است.

جینی رومتی، نهمین زن قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۹

درس‌های طلایی از جینی رومتی

جینی در مصاحبه در خصوص رمز موفقیت در زندگی گفت: حرکت به آینده، تصمیم‌گیری طولانی و ریسک‌پذیری اهمیت بالایی دارد. اینها مواردی است که همه آن را می‌گویند ولی صحبت‌کردن آسان‌تر از عمل‌کردن است.

رومتی در اوایل کار خود آموخت که پیشرفت فقط به مهارت‌های فنی نبوده است، او دراین‌خصوص می‌گوید: من به‌عنوان مهندس، باید به بیرون از موضوعات فنی از قبیل مسائل تجاری نیز نگاه‌داشته باشم. این بدان معنی است که باید دانش فنی خود را با تخصص در یک صنعت خاص ترکیب کنم و اعتماد مشتریان را جلب کنم. آنها باید بدانند که من چالش‌های آنها را درک می‌کنم.

رومتی در خصوص نوآوری می‌گوید: شما باید مرزها را پشت سر بگذارید. با خارج شدن از محدوده معمول خود، تنوع فکر و تجربه را پیدا می‌کنید. این اختلافات باعث می‌شود افراد جسورتر شده و تمایل بیشتری برای کشف عوامل داشته باشد. نوآوری به این صورت اتفاق خواهد افتاد.

رومتی در خصوص درس گرفتن از اشتباهات می‌گوید: من اعتقاد زیادی به یادگیری دارم. دائماً با تیم کاری خود مشغول صحبت هستم که چیزی یاد گرفته‌اید و چه کاری متفاوتی انجام می‌دهید. از نظر من تنها اشتباه زمانی است که شما از اشتباهات خود چیزی یاد نمی‌گیرید.

جملات انگیزشی و کوتاه از جینی رومتی

  • اجازه ندهید دیگران شما را تعریف کنند، خودتان به تعریف خود بپردازید.
  • مهم‌ترین نکته‌ای که باید هر یک از ما در شغل خود داشته باشیم، کنجکاوی است.
  • من شدیداً اعتقاد دارم که با فداکاری و پشتکار می‌توان بر سختی‌ها غلبه کرد و به موفقیت دست‌یافت.
  • شما باید به آنچه اعتقاد دارید، پایبند باشید.
  • من یاد گرفتم که همیشه چیزهایی که قبلاً هرگز انجام نداده بودم را برعهده بگیرم.
  • ارزش ما آن چیزی نیست که می‌دانید بلکه همان چیزی است که شما به اشتراک می‌گذارید.
  • زمانی را برای ورزش صرف می‌کنم. من فکر می‌کنم این به توانایی شما در مدیریت صحیح و تمرکز کمک می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =