برای پنجمین هفته متوالی، قیمت جهانی نفت افزایش پیدا کرده است به گونه ای که رکورد افزایش قیمت در دو سال اخیر شکسته شد.

 قیمت نفت خام رکورد شکست

به گزارش کارآفرین نیوز، بهای معادلات نفت برنت با ۰.۸ افزایش به ۷۶ دلار و ۱۸ سنت در هر بشکه رسید. همچنین بهای معادلات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با یک درصد افزایش به ۷۴ دلار و پنج سنت در هر بشکه رسید. این ارقام بالاترین قیمت نهایی از اکتبر (آبان) سال ۲۰۱۸ بوده است.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA در این باره گفت: قیمت نفت تحت تاثیر بهبود دورنمای تقاضا و انتظارات برای محدود ماندن عرضه و تصویب افزایش اندک تولید اوپک پلاس در نشست اول جولای (مرداد) وزیران این گروه، صعود کرد.

وزیران نفت اوپک در جولای در خصوص تسهیل بیشتر محدودیت عرضه بحث خواهند کرد. تحلیلگران انتظار دارند اوپک به افزایش تولید بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز چراغ روشن نشان دهد. با این وجود همچنان کمبود جهانی عرضه نسبت به تقاضا برطرف نخواهد شد. وزیران اوپک پلاس پیش از این با بازگرداندن ۲.۱ میلیون بشکه در روز تولید نفت در فاصله ماه مه تا ژوییه موافقت کرده بودند.

استفن برنوک، کارگزار نفت شرکت پی وی ام در این خصوص گفت: با توجه به دورنمای مثبت تقاضا، اوپک پلاس فضای گسترده ای برای افزایش عرضه بدون تحت تاثیر گذاشتن بر روند کاهش ذخایر نفت دارد. در بخش عرضه، عوامل مهمی که اوپک پلاس باید در نظر خواهد بگیرد،

رشد قوی تقاضا در آمریکا، اروپا و چین که با توزیع واکسن کووید ۱۹ و بازگشایی اقتصادها تقویت شده است و  همچنین رشد موارد ابتلا به کووید ۱۹ و موج های شیوع همه گیری در مناطق دیگر عواملی بوده که اوپک باید به آن توجه داشته باشد تا تقاضای جهانی نفت را براساس این عوامل جبران کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =