کارآفرینی با پرورش ماهی می‌تواند یکی از فعالیت‌های سودآور باشد که در اغلب محیط‌ها امکان‌پذیر است و مزایای زیادی دارد، اما اگر می‌خواهید این کارآفرینی را تجربه کنید و در آن موفقیت به دست آورید بهتر است قبل از آن، اطلاعات لازم را کسب کنید و مسیر را برای خودتان روشن سازید.

پرورش ماهی راهی برای کارآفرینی و درآمدزایی

به گزارش کارآفرین نیوز ؛ یکی از دغدغه‌های انسان در طول زندگی نحوه سرمایه گذاری و درآمدزایی است، در این میان چالش اصلی، انتخاب روش سرمایه گذاری در یک بازار برای افرادی است که اطلاعات و آشنایی چندانی با بازار ندارند یا تجربه سرمایه‌گذاری را در گذشته نداشته اند.

طبیعی است که افراد برای سرمایه گذاری و ورود به بازار جدید دچار نگرانی می شوند چون اغلب در مدرسه و دانشگاه، یادمان نمی دهند با پولی که داریم چه کار کنیم تا سود بهتری نصیب مان شود یا در ریسک کمتری قرار بگیریم در حالیکه سرمایه گذاری، کار چندان سختی هم نیست .

کافی است پیش از هر چیز نگاه کردن به اطراف‌مان را به خوبی یاد بگیریم، تفاوت اصلی کارآفرینان با دیگر افراد جامعه این است که مدل نگاه کردن آنها به محیط و اطرافشان با افراد عادی متفاوت است و با همین نگاه‌هاست که فرصت‌ها را کشف می کنند.

پرورش ماهی راهی برای کارآفرینی و درآمدزایی

نگاه به استخر پول‌ساز

کارآفرینانی که با نگاه متفاوت خود به محیط اطراف، استخر پول ساز را مبدا کسب و کار خود دیده اند، هم کار کردن در مزرعه و طبیعت را دوست دارند و هم کسب و کار خود را با پرورش ماهی راه اندازی می کنند.

پرورش ماهی یکی از کسب و کارهایی است که به شرایط مطلوب محیطی برای حداکثر رشد و حداقل میزان مرگ و میر ماهیان موجود در استخر نیاز دارد بنابراین یک کارآفرین برای راه اندازی پرورش ماهی، قبل از هر چیز باید، به مکان مناسب بیندیشد و همچنین به آب کافی.

در کشور ما دانش آموختگان رشته مهندسی منابع طبیعی می توانند کارآفرینان بهتری برای این کسب و کار باشند که البته به غیر از تحصیلات دانشگاهی، مراکز فنی و حرفه ای نیز آموزش های لازم را برای کارآفرینی در زمینه پرورش ماهی ارائه می دهند.

به غیر از موارد بالا برخی افراد نیز به صورت تجربی با زیر و بم این کار آشنا شده اند و می توانند پرورش دهنده های خوبی باشند.

پرورش ماهی راهی برای کارآفرینی و درآمدزایی

قدم به قدم با کسب و کار پردرآمد

با این وصف، پس از کسب دانش کافی در مورد شرایط پرورش ماهی برای آغاز کردن کسب و کار پردرآمد پرورش ماهی باید با دقت و بررسی لازم، قدم های بعدی را برداشت.

بد نیست بدانید که ماهی جانوری خونسرد است و برای حفظ درجه حرارت بدن خود به انرژی زیادی نیاز ندارد بنابراین حداکثر رشد را در حداقل مدت زمان ممکن دارد.

یکی از مهمترین نیازهای پرورش ماهی، آب شیرین است و منشا آب شیرین نیز بارندگی است که باید از طریق چشمه ها و چاه ها حاصل شود و برای پرورش و تکثیر ماهی ها مورد استفاده قرار بگیرد. در کنار آن، ضروری است مخزن ذخیره آب نیز ساخته شود تا در مواقع پر آبی، برای استفاده در مواقع کم آبی، ذخیره گردد.

ضدعفونی کردن استخر و حفظ دمای آب در ۲۲ درجه برای تخم ریزی ماهیان و افشاندن بذر علف برای نگه داشتن تخم ها از کارهایی است که در یک استخر پرورش ماهی انجام می شود تا ماهی های زیادی را تولید کنند، مثلا هر ماهی کپور ۱۰۰ هزار تخم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن تولید می کند.

کنترل بیماری و حفظ بهداشت استخر و همچنین کنترل شکارچیان دو کار دیگری است که کارآفرینان پرورش ماهی باید نسبت به آن آگاه باشند، کنترل شکارچیانی مانند پرندگان و حشرات آبزی با پیشگیری از ورود آنها یا نابود ساختن آنها انجام می شود.

پرورش ماهی راهی برای کارآفرینی و درآمدزایی

میم مثل ماهی

میم می تواند آغاز اسمی باشد که شما را به یک کارآفرین موفق تبدیل نماید بالاخص اینکه یک سوم مردم جهان بیشترین پروتئین مصرفی خود را از ماهی به دست می آورند و سرانه مصرف ماهی در ایران ۱۳.۳ کیلوگرم در سال ۹۹ بوده هر چند این میزان در سال ۹۸، ۱۲.۸ کیلوگرم بوده است و در همین سال یک میلیون و ۲۸۰ هزار تن محصولات آبزی پروری در کشور تولید شده است که البته در سال ۹۹ با ۱۴ درصد کاهش مواجه شده است.

برای پرورش ماهی در نظر گرفتن چند نکته باعث افزایش سود خواهد شد:

- ماهیانی را پرورش دهید که رشد سریعی داشته باشند تا در مدت زمان کوتاهی به وزن مورد نظر برسند.

- ذائقه بازار هدف را در نظر بگیرید.

- امکان تکثیر انبوه آنها وجود داشته باشد.

- امکانات رشد آنها در دسترس شما باشد.

پس از تولید و پرورش ماهی باید آن را راهی بازار کنید. بر اساس آمار فائو ایران بزرگترین تولید کننده ماهی قزل آلا در جهان است و استقبال خوبی از پرورش این ماهی در کشورمان صورت گرفته است.

اغلب مشتریان تمایلی به خرید ماهی از قبل صید شده ندارند بنابراین باید ماهی ها را زنده فروشی کنید که برای این کار باید ماهی‌ها را با آب و اکسیژن به بازار ببرید.

هرچند که ماهی زنده کیفیت خیلی بیشتر و بهتری از ماهی فریز شده دارد اما هزینه هایی را هم تحمیل می کند چون باید در چاه نگهداری شود و آب تازه و اکسیژن داشته و تحت مراقبت ویژه باشد تا به فروش برسد.

یکی از مزایای پرورش ماهی این است که در تمام طول سال امکان فروش آن وجود دارد و چون در تمام طول سال امکان پرورش ماهی در مزرعه وجود دارد لذا مزرعه‌دار می تواند مشتریان خود را در طول سال راضی نگه دارد.

پرورش ماهی راهی برای کارآفرینی و درآمدزایی

صادرات ماهی

صادرات مواد غذایی از جمله ماهی نسبت به سایر کالاها راحت تر است چون هزینه تولید کمتری دارد و سود بیشتری برای تجار و صادرکنندگان به همراه دارد.

چین، ترکیه، روسیه و عراق از جمله مهمترین بازارهای صادرات ماهی است و صادرات ماهی به دیگر کشورها مانند قطر، کویت، آلمان، ژاپن، امارات و... نیز صورت می گیرد.

در ۱۰ ماهه نخست سال ۹۹ بیش از ۴۰۰ میلیون دلار صادرات ماهی صورت گرفت در حالیکه در سال ۹۸ بیش از ۵۰۰ میلیون دلار صادرات آبزیان را داشته ایم.

پرورش ماهی راهی برای کارآفرینی و درآمدزایی

دامداری یا پرورش ماهی؟

شاید این سوال مطرح شود که دامداری بهتر است یا پرورش ماهی؟ از مزایای پرورش ماهی این است که ضریب تبدیل غذایی در ماهی ۵ برابر طیور و دو برابر گوسفند و گاو است چون ماهی به مصرف انرژی کمی نیاز دارد، علاوه بر این، امکان پرورش ماهی در تراکم زیاد وجود دارد و روشی بسیار موثر در مصرف مواد زائد کشاورزی و دامپروری است و بازار خوبی نیز دارد و پزشکان بر استفاده از گوشت ماهی تاکید دارند.

از دیگر مزایای پرورش ماهی این است که اگرچه طیور به‌ویژه جوجه‌های گوشتی، جاندارانی بسیار حساس هستند و مقاومت آن‌ها در برابر بیماری، پایین است و شیوع بیماری در میان آنها بالاست، اما ماهی‌ها چنین مشکلاتی را ندارند.

از سوی دیگر هزینه های تاسیس یک واحد دامداری بیش از هزینه های تاسیس پرورش ماهی است و اغلب دیربازده نیز می باشد، از سوی دیگر بازار ماهی رو به گسترش است و پزشکان بر استفاده از گوشت ماهی تاکید دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =