مدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به احتمال احیای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها، اعلام کرد:‌ این وزارتخانه از بازگشت برندها و شرکت‌های خارجی در راستای تامین نیازهای کشور حمایت خواهد کرد.

حمایت صمت از بازگشت برندهای مطرح جهانی

به گزارش کارآفرین نیوز، افسانه محرابی با اشاره به لزوم جذب سرمایه‌گذار خارجی برای ارتقای وضعیت تولید صنعتی گفت:‌ به همین دلیل از حضور خارجی‌ها در بازار کشورمان استقبال کرده و همواره به این منظور برنامه داریم.

وی افزود: رویکرد همیشگی وزارت صنعت، حمایت از صنایع و شرکت‌های داخلی بوده و این رویکرد حمایتی در زمان تحریم‌ها با شدت و قدرت بیشتری انجام شده است. در همین راستا، وزارتخانه از واردات کالاها و محصولاتی که مشابه داخلی داشته و تولید داخلی آن ها در کشور به مرز اشباع رسیده جلوگیری می‌کند.

محرابی ادامه داد: از ابتدای پاندمی کرونا با پیگیری‌های مداوم وزارت صنعت، معدن و تجارت، شاهد افزایش ظرفیت‌های تولید در بخش محصولات بهداشتی بودیم و امروز رشد خوبی در تولید انواع ماسک، دستمال کاغذی و سایر اقلام بهداشتی شاهد هستیم؛ رشد تولید به گونه‌ای بود که امروز در برخی از این محصولات به صادرکننده تبدیل شدیم.

وی بیان‌ کرد: در موضوع تولید ماسک، با توجه به اینکه در ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص آن تصمیم‌گیری می‌شود، تامین داخل به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار گرفت و به‌جز ماسک‌های N۹۵ که شاهد صادرات آن ها بودیم، در سایر انواع ماسک با وجود تامین بازار داخل، اجازه صادرات داده نشده است.

افزایش قیمت انواع محصولات نساجی، پوشاک و سلولزی

محرابی همچنین به پوشک بچه اشاره کرد که در سال‌های گذشته در مقاطعی در تامین آن در کشور با مشکل مواجه بودیم و گفت: در تولید این محصول در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ رشد داشتیم و به‌جز مشکلاتی که در مقاطعی برای تامین برخی مواد اولیه تولیدی آن رخ داد، اکنون مشکلی وجود ندارد و نیاز داخل کشور تامین است.

وی به افزایش قیمت انواع محصولات نساجی، پوشاک و سلولزی نیز اشاره کرد و عامل اصلی آن را افزایش نرخ ارز برشمرد و ادامه‌داد: با توجه به اینکه عمده مواد اولیه تولید این محصولات وارداتی است، افزایش نرخ ارز بر قیمت تمام شده آنها تاثیرگذار شده است. با تصمیم کارگروه تنظیم بازار، مقرر شد قیمت این محصولات به‌طور منطقی و به‌تدریج افزایش یابد.

به گفته کارشناسان، اکنون ۱۲۰ کارخانه در زمینه تولید کاغذ در کشور فعالیت دارند که به‌جز تامین ماده اولیه آخال (ضایعات کارتن و کاغذ)، با مشکل خاصی مواجه نیستند.

نیاز سالیانه کشور به کاغذ بسته‌بندی ۸۵۰ هزار تن است، این در حالی است که سالیانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن از این کاغذ تولید و مازاد آن به کشورهای مختلف از جمله اروپا، آسیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود. در زمینه کاغذ تحریر، نیاز سالیانه نزدیک به ۳۸۰ هزار تن است که فقط ۱۸۰ هزار تن ظرفیت برای آن ایجاد شده است. همچنین مصرف سالیانه کاغذ کتاب درسی ۴۰ هزار تن است.

برپایه این گزارش، سالیانه ۱۲۰ هزار تن کاغذ بهداشتی در کشور مصرف می‌شود، اما تولید در این عرصه بیش از ۲۰۰ هزار تن است. البته به گفته کارشناسان، اکنون سرانه مصرف انواع کاغذ در کشورمان ۲۲ کیلوگرم، در اروپا ۵۵ کیلوگرم و در آمریکا ۱۶۰ کیلوگرم است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =