مرحله دوم رجیستری از امروز ، ۱۲ تیرماه برای تمام موبایل‌واره اجرایی می شود . در مرحله نخست اجرای طرح درآمدهای دولت را قریب به ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش و قاچاق موبایل را ۶ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

طرحی موفق برای مدیریت موبایل واره‌ها

به گزارش کارآفرین نیوز، طرح رجیستری از نیمه سال ۹۶ در کشور اجرایی شد و ظرف مدت حدود ۹ ماه تمام مدل‌های مختلف موبایل حاضر در ایران مشمول این طرح شدند. با وجود اینکه در روزهای ابتدایی اجرای این طرح بازار موبایل دچار التهاباتی از جمله افزایش قیمت موبایل‌های آمریکایی شد اما بعد از گذشت چند ماه و با تامین نیاز بازار توسط فعالان و واردکنندگان رسمی بازار به ثبات رسید.

کاهش ۶ میلیارد دلاری قاچاق تلفن همراه 

اصلی‌ترین هدف اجرای این طرح مبارزه با قاچاق موبایل بود، پیش از این قریب به ۹۰ درصد موبایل‌های موجود در بازار ایران از طریق قاچاق وارد کشور می‌شدند.

بر این اساس طبق آمار گمرک، میانگین ارزش واردات رسمی گوشی تلفن همراه در دو سال پیش از اجرای طرح رجیستری (سال‌های ۹۴ و ۹۵) برابر ۲۴۶ میلیون دلار بوده و این در حالی است که حجم موبایل‌های رویت شده در شبکه ارتباطی کشور بر اساس آمار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سالانه حدود ۲۵ میلیون گوشی به ارزش بیش از ۳ میلیارد دلار بوده است.طرحی موفق برای مدیریت موبایل واره‌ها

با فرض اینکه در صورت عدم اجرای طرح رجیستری، در بیشترین حالت، این میزان واردات در سال‌های ۹۶ الی ۹۹ نیز تکرار می‌شد، در طول ۴ سال مجموع واردات به عدد ۹۸۴ میلیون دلار می‌رسید؛ در حالی‌که در این بازه ارزش گوشی وارد شده به کشور از دو رویه تجاری و مسافری برابر ۷.۰۴۸ میلیون دلار بوده است؛ بنابراین اجرای این طرح باعث کاهش ۶.۰۶۴ میلیون دلاری قاچاق شده است. در جدول شماره یک جزئیات واردات تلفن همراه در سال‌های ۹۶  الی ۹۹ بر اساس گزارش سامانه همتا ذکر شده است.

سامانه همتا یکی از سامانه‌هایی است که همراه با طرح رجیستری مشهور شد و بر سر زبان مردم افتاد. سامانه همتا در واقع بستر اصلی طرح رجیستری موبایل و حالا تبلت است که همه اقدامات لازم برای ثبت و بررسی دستگاه‌های مختلف در آن انجام می‌شود.این سامانه در پلت‌فرم‌ها و روش‌های مختلف قابل دسترس بوده و بهترین روش دسترسی به آن، سایت رسمی این سامانه است که در آدرس hamta.ntsw.ir قابل دسترس بوده و به راحتی قابل استفاده است.

این سامانه همچنین از طریق کد USSD قابل بهره‌برداری بوده و کاربران می‌توانند از طریق ستاره ۷۷۷۷ مربع به خدمات این سامانه دسترسی داشته باشند. در این سامانه خدماتی از جمله ثبت گوشی‌های موبایل مسافرتی، استعلام اصالت گوشی موبایل، فعال‌سازی گوشی و غیره، قابل انجام بوده و روش‌های دیگری نیز برای استفاده از سامانه همتا وجود دارد.

سامانه همتا از طریق کد USSD، سایت رسمی، پیامک و حتی اپلیکیشن قابل دسترس بوده و همه کاربران از هر راهی که اقدام به رجیستر کردن گوشی خود نمایند، در دیتابیس این سامانه ثبت شده و تفاوتی در هیچ کدام از آن‌ها وجود ندارد. بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که برای استفاده از این سامانه مراجعه به سایت یا استفاده از پیامک راه مناسب‌تری است ولی طبق اعلام مسئولین این سامانه، هیچ گونه تفاوتی در آن‌ها وجود نداشته و از هر راهی که تاییدیه عملیات رجیستر کردن را دریافت کنید، کافی است.

نکته دیگر و مهمی که پیرامون این سامانه وجود دارد این است که شما در صورتی که گوشی موبایل خود را به صورت پیامکی رجیستر کنید به راحتی می‌توانید اطلاعات مربوط به دستگاه موبایل خود را از طریق سایت این سامانه مشاهده کنید و تغییرات لازم را ایجاد نمایید.

طرحی موفق برای مدیریت موبایل واره‌ها

افزایش ۱۰ هزار میلیارد تومانی درآمدهای کشور

بنابر این گزارش، در صورت عدم اجرای طرح رجیستری، به ازای واردات ۹۸۴ میلیون دلار تلفن همراه از سال ۹۶ الی ۹۹، از محل حقوق ورودی، مالیات علی‌الحساب و مالیات بر ارزش افزوده، ۱.۴۸۵ میلیارد تومان درآمد برای حاکمیت حاصل می‌‎شد؛ در حالی که بر اساس آمار سامانه همتا، در این بازه از واردات ۷.۰۴۸ میلیون دلاری موبایل، ۱۱.۷۵۱ میلیارد تومان درآمد برای دولت و حاکمیت کسب شده است؛ بنابراین این طور می‌توان گفت که به دلیل اجرای طرح رجیستری درآمد حاکمیت ۱۰.۲۶۶ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. جزئیات درآمد کشور از محل واردات تلفن همراه به تفکیک سال در جدول ذیل ذکر شده است:

طرحی موفق برای مدیریت موبایل واره‌ها

پایان انحصار وارد کنندگان تلفن همراه 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز چندی پیش در گفت وگویی اظهار کرد : با اجرای طرح رجیستری تلفن همراه، قاچاق ۶.۳ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد و ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمدزایی برای کشور داشت.

حمیدرضا دهقانی نیا ز با اشاره به آغاز طرح رجیستری تبلت گفت: دستاورهایی که با هویت دار کردن تلفن همراه حاصل شد این بود که حداقل مردم خیلی راحت متوجه می‌شوند که کدام شرکت تلفن همراه را وارد کرده و کدام شرکت ارائه خدمات می‌کند.

وی ادامه داد: شاید در بازارهای ما برای برخی کالاها گارانتی (خدمات پس از فروش )‌ معنا نداشته باشد، ولی در حوزه تلفن همراه با استعلام قبل از خرید خیلی راحت متوجه می‌شوید که  تجهیزات خریداری شده از طرف کدام شرکت می‌بایست ارائه خدمات آن انجام شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: با توجه به همکاری وزارتخانه های ارتباطات و اقتصاد فشاری که تامین ارز کالای قاچاق قبل از طرح رجیستری به بازار ارز وارد کرده بود از بین رفت به طوری که قبل از طرح رجیستری ما ۹ درصد واردات رسمی داشتیم، ولی در حال حاضر ۹۹ درصد واردات از مسیر رسمی انجام می شود.

دهقانی نیا بیان کرد: طرح رجیستری در ۴ سال گذشته بیش از ۶ میلیارد دلار از قاچاق تلفن همراه کاسته است که در نتیجه، درآمدهای دولت از دریافت حقوق دولتی و عوارض واردات تلفن همراه ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. همچنین از زمان اجرای این طرح شرکت‌های وارد کننده از ۲۰ شرکت به ۴۰۰ شرکت افزایش یافته و به عبارت دیگر انحصار در واردات گوشی نیز شکسته شده است.

آخرین مهلت رجیستری موبایل واره‌ها؛ ۱۲ و ۱۹ تیرماه

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق با اشاره به شروع مرحله دوم طرح رجیستری گفت :‌  بر این اساس با اجرای این مرحله از طرح رجیستری دیگر هیچ دستگاه سیم‌کارت خوری نمی‌تواند غیر از مسیر رجسیتری وارد کشور شود.

دهقانی‌نیا در این باره گفت: آخرین مهلت گذاشتن سیم کارت و فعال کردن ساعت هوشمند تا ۱۲ تیر و PDA، بارکد اسکنر و مبدل تلفن ثابت به سیار تا ۱۹ تیر ماه است.

طرحی موفق برای مدیریت موبایل واره‌ها

وی، اظهار داشت: همچنین با توجه به راه افتادن سامانه گارانتی، گارانتی‌های تقلبی حوزه تلفن همراه قطع شده است. همین الان مردم با کد دستوری *۷۷۷۷# می‌توانند استعلام اصالت هر تلفن همراهی را بگیرند از طریق پیامک اطلاعات شرکت تولیدکننده، شرکت واردکننده و تاریخ آغاز گارانتی برای مصرف اعلام می‌شود.

دهقانی نیا گفت: با توجه به اینکه این زیرساخت در ثبت شناسه‌های IMEI های دستگاه‌های تجاری مهیا بود و با توجه به ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق و بند ح تبصره ۸ قانون بودجه، با هماهنگی ستاد و همکاری وزارت ارتباطات و اطلاعات ، ۱۲ تیر ۱۴۰۰ آخرین تاریخ برای گذاشتن سیم کارت درون ساعت هوشمند اعلام شد. یعنی فرد پس از گذاشتن سیم کارت باید فعالیتی با آن همچون تماس و … انجام دهد.

وی تاکید کرد: تا قبل از ۱۲ تیر باید در ساعت‌های هوشمند دارای سیم کارت، سیم کارت گذاشته و فعال می بود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: بعد از ۱۲ تیر اگر مردم خواستند ساعت هوشمند بخرند باید از طریق کد دستوری *۷۷۷۷# استعلام اصالت را بگیرند و متن پیامک را تجهیزی که می خرند مطابقت دهند تا از اصالت آن مطمئن شوند. در پیامک باید اصالت برند و مدل و نوع واردات مشخص باشد چرا که اگر واردات از طریق مجاری رسمی و شرکت‌های واردکننده باشد مشمول خدمات پس از فروش است و اگر واردات مسافری باشد مشمول خدمات پس از فروش نیست.

دهقانی نیا یادآور شد: کسانی که از قبل ساعت هوشمند دارند، دستگاه را روشن کنند و سیم کارت درونش بگذارند و یکی از فعالیت‌ها را از جمله نوتیفیکشن، پیامک و تماس و … را انجام دهند.

وی افزود: موضوع دیگر مشمول شدن PDA، بارکد اسکنر و مبدل تلفن ثابت به سیار از ۱۹ تیر ماه است. به عبارت دیگر ضرورت دارد مردم اگر از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند تا قبل از ۱۹ تیر ماه ۱۴۰۰ سیم کارت درونش بگذارند و فعالیتی انجام دهند.

دهقانی نیا گفت: مردم بعد از ۱۹ تیر ماه ۱۴۰۰ هنگام خرید، باید استعلام اصالت را از طریق کد *۷۷۷۷# انجام دهند و اگر در پیامک اعلام شد که این دستگاه قانونی است، نسبت به ادامه فرایند خرید اقدام کنند.

وی تصریح کرد: منظور این است که افرادی که دارای این دستگاه‌ها هستند باید قبل از این تاریخ‌ها اقدام به گذاشتن سیم کارت در دستگاه‌های خود کنند. زیرا در غیر این صورت دیگر نمی‌توانند این رویه را طی کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =