شرکت امنیتی Avast طی بررسی هایش متوجه شد که خلافکاران سایبری که به دنبال استخراج رمزارز هستند، گیمرها را با یک بدافزار استخراج، مورد هدف قرار داده اند.

طعمه جدید هکرها برای استخراج رمز ارز

به گزارش کارآفرین نیوز؛ شرکت Avast که این تحقیقات را انجام داده، اعلام کرد که بدافزاری به نام کِرکونوش در بازی های رایگان مثل NBA2K19 یا گرند تیف اوتو وی فایو، فار کرای فایو، سیمز فور و ژوراسیک ورلد اِولوشن، مخفی شده تا هنگام نصب این بازی ها، به استفاده از نیروی پردازش رایانه برای استخراج رمزارزها آن هم برای خلافکاران سایبری اقدام کند.

برآوردهای این شرکت این است که این بدافزار از سال ۲۰۱۸ برای تولید رمزارز مونِرو به ارزش دو میلیون دلار مورداستفاده قرار گرفته و این مبلغ را به جیب هکرها ریخته است.

یکی از محققان شرکت Avast به شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفت که کاربرانی که مورد هدف واقع شده اند رایانه شان آهسته و کند شده یا خیلی زود مستهلک می شود و هزینه برق آنها نیز بالاتر از حد معمول است و در مجموع عملکرد رایانه ضعیف می شود.

تخمین این شرکت در مورد تعداد کاربرانی که مورد هدف قرار گرفته اند حدود ۲۲۰ هزار نفر است که روزانه ۸۰۰ دستگاه دیگر هم آلوده می شوند و کشورهای برزیل، هند و فیلیپین در صدر کشورهای آلوده با این بدافزار قرار دارند.

به گفته یکی از محققان کِرکونوش پس از نصب شدن، اقدامات متعددی را برای حفاظت از خود انجام می‌دهد که شامل غیرفعال کردن به‌روزرسانی‌های ویندوز و از نصب خارج کردن نرم‌افزار امنیتی است.

کِرکونوش در زبان فولکلور چک به معنای روح کوه است به همین خاطر گفته می شود که ممکن است منشا این بدافزار جمهوری چک باشد.

شرکت Avast زمانی این بدافزار را کشف کرد که مشتریانش ناپدید شدن نرم‌افزار این شرکت از سیستم‌هایشان را گزارش کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =