قائم مقام نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه دولت در حالی منکر افزایش نرخ شیرخام شده که قرار بود بزودی قیمت جدید ابلاغ شود، از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه انتقاد کرد.

آیا قیمت شیر افزایش می یابد

به گزارش کارآفرین نیوز ؛ موسی رهنمایی گفت: در حالی که قیمت جدید شیرخام تعیین شده بود و تولیدکنندگان منتظر ابلاغ آن بودند به ناگهان رئیس دفتر آقای رئیس جمهور به کلی منکر مسأله شد.

وی بااشاره به اینکه نرخ مصوب نهاده‌ها افزایش داشته و بخشی از آن را هم باید از بازار آزاد تأمین کنند، اضافه کرد: قیمت یونجه امسال به ۵,۰۰۰ تومان رسیده در حالی که در مدت مشابه سال قبل بین ۲۰۰۰ تا ۲,۲۰۰ تومان بوده همچنین قیمت کاه که ارزش غذایی زیادی هم ندارد، سال گذشته ۱,۰۰۰ تومان بوده امسال به حدود ۳,۵۰۰ تومان رسیده و کرایه حمل و نقل و سایر هزینه‌های تولید نیز افزایش سرسام آوری داشته است.

رهنمایی صنعت دام و طیور را در خسارت خواند و گفت: در صورتی که دولت با سرکوب قیمت ماده اولیه یعنی شیرخام بخواهد قیمت لبنیات را برای مصرف کنندگان ثابت نگه دارد، میراث تلخی را به دولت بعدی منتقل می‌کند.

سخنان رهنمایی در حالی است که قیمت لبنیات طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

رهنمایی با انتقاد از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به اینکه شیرخام جزو کالاهای مشمول خرید تضمینی است، ما از وزیر جهاد کشاورزی درخواست داریم در شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک نرخ خرید تضمینی برای این محصول تعیین شود و اقدام به خرید آن کنند چرا که دامداران توان ادامه دادن با این روند را ندارند.

قائم مقام نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه قیمت عمده کالاهای اساسی از روغن، شکر، برنج گرفته تا فرآورده‌های لبنی از نوروز تاکنون افزایش چشمگیری داشته است، گفت: نقش این کالاها در زندگی مردم بسیار پررنگ‌تر است و بنابراین ما معتقدیم که دولت بهانه جویی می‌کند تا قیمت شیر را افزایش ندهد.

پیش از این، با اعلام رئیس دفتر رئیس جمهور مبنی بر اینکه هیچ تصمیمی مبنی بر افزایش قیمت شیر وجود ندارد، سناریوی افزایش قیمت شیر خام و افزایش ۷۰ درصدی قیمت لبنیات بلاتکلیف ماند.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور اعلام کرده بود: بر اساس دستور رئیس جمهور، با وزیر صمت صحبت کردم و آنها گفتند که پیشنهاد افزایش قیمت شیرخام را وزارت جهاد کشاورزی و اصناف داده‌اند، اما ما هیچ تصمیمی در وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار نگرفته‌ایم.

قبل از موضع‌گیری رییس دفتر رییس جمهور، احمد مقدسی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران از تصمیم ستاد تنظیم بازار برای افزایش قیمت شیرخام خبر داده بود که  قیمت ۶۴۰۰ تومان برای هر کیلوگرم شیرخام با چربی ۳.۲ درصد درب گاوداری تصویب شده و  ابلاغ می‌شود.

پس از آن نیز سخنگوی انجمن صنایع لبنی اعلام کرد: با توجه به افزایش قیمت شیرخام به ۶۴۰۰ تومان، قیمت لبنیات نیز احتمالا قریب به ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =