وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۵۵ هزار کامیون بالای ۴۹ سال در کشور وجود دارد، اعلام کرد: معدل عمر ناوگان حمل ونقل جاده ای در بخش بار و مسافر حتما باید کاهش یابد.

۵۵ هزار کامیون بالای ۴۹ سال در کشور در حال تردد هستند

به گزارش کارآفرین نیوز، محمد اسلامی در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با معاونت علمی ریاست جمهوری در بخش مسکن، در جمع خبرنگاران درباره علت واژگونی اتوبوس خبرنگاران، گفت: پنجم تیرماه  جلسه فوق‌العاده کمیسیون عالی ایمنی راه‌ها را برگزار کردیم تا علت حادثه را بررسی کنیم. قرار است گزارش نهایی را مرور و دلیل اصلی این تصادف را اعلام خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا نوسازی ناوگان جاده‌ای تا این اندازه کُند انجام می‌شود در حالی که در بخش جاده‌ای با تحریم خاصی مواجه نیستیم، تصریح کرد: نوسازی ناوگان یکی از ضرورت‌هاست و چندین سال است که وزارت راه پیگیر نوسازی ناوگان است و منابع خود را برای نوسازی اختصاص داده است.

کاهش معدل عمر ناوگان حمل ونقل جاده ای

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۵۵ هزار کامیون بالای ۴۹ سال در کشور داریم، اظهار کرد: ما یک برنامه مدون داریم و با کارخانجات قرارداد منعقد کردیم. نتیجه‌ای حاصل نشده است و باید توضیح دهند چرا در اجرای قراردادها اهتمام ویژه ندارند و باید مشکلات خود را مطرح کنند. معدل عمر ناوگان حمل ونقل جاده ای در بخش بار و مسافر حتما باید کاهش یابد. اکنون معدل عمر ناوگان در بخش اتوبوس حدود ۱۱ سال و مینی‌بوس ۲۴ سال است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در بخش سواری روی مرز مجاز هستیم و نوسازی بهتر صورت گرفته است.

وی به وضعیت کامیون‌های فرسوده اشاره کرد و افزود: قانون اجازه واردات کامیون‌های سه ساله را داده است اما در نوسازی کامیون سرعت لازم را نداریم. امیدواریم دستگاه‌های مربوط اجازه دهند یک هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون که یکسال است در گمرک مانده، بالاخره ترخیص شوند و بیش از این مردم را معطل نکنند. کارخانجاتی چون ماموت و ایران دیزل خودرو نیز پای قرارداد خود باشند. 

قیمت بلیت هواپیما افزایش نداشته است 

وزیر راه و شهرسازی درباره افزایش چراغ خاموش قیمت بلیت هواپیما نیز گفت: افزایش بلیت هواپیما نداشتیم و شورای عالی هم هنوز افزایش قیمت بلیت هواپیما را تصویب نکرده است.

وی در پاسخ به گرانی اخیر بلیت هواپیما در برخی مسیرها از جمله مسیر تهران- مشهد، افزود:‌ قیمت بلیت هواپیما متاثر از عرضه و تقاضا است و دولت تکلیف قیمت‌گذاری ندارد؛ با این حال سال گذشته به دلیل اینکه نظام منطقی بر قیمت  بلیت حاکم باشد، در شورای عالی اعمال نظارت کردیم. افزایش قیمت بلیت نیز فعلا در دستور کار نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =