اگرچه استراحت کردن در طول شبانه روز امری لازم و حیاتی است اما کارآفرینان به خود و کارکنان، استراحت کردن در زمان کار را نیز تجویز می کنند و از آن بهره وری بیشتر را استخراج می کنند.

برای کارآفرین شدن خوب بخوابید!

به گزارش کارآفرین نیوز؛ گاهی استراحت کردن حیاتی و امنیتی محسوب می شود مانند راننده ای که بعد از هر ۴ ساعت رانندگی باید ۴۵ دقیقه استراحت کند اما گاهی نیز موضوع بر سر بالا رفتن بهره وری در سازمان های کارآفرین است بطوریکه کارآفرینان یکی از راهکارهای بالا بردن بهره وری را دادن زمان مناسب به کارکنان برای استراحت می دانند.

طبیعی است که فعالیت ذهنی پس از چند ساعت به خستگی منجر شده و حتی فرسودگی جسمی را نیز به همراه می آورد این موضوع هنگامی که در یک اتاق باشید و پشت سر هم فعالیت ذهنی یا جلسه داشته باشید، تشدید می شود تا جایی که ممکن است به تصمیمات غلط منجر شود.


تصمیم گیری ممنوع 

کارآفرینان به خوبی می دانند که تصمیمات غلط چه زیان هایی برای سازمان در پی دارد به همین خاطر همه سعی خود را می کنند که قبل از هر چیز، مانع این اتفاق شوند.یکی از راهکارهای جلوگیری از تصمیمات غلط توسط مدیران و کارکنان این است که تصمیم گیری در شرایط مناسب و مساعدی گرفته شود از جمله اینکه تصمیم گیری در هنگام خستگی نباشد بالاخص در زمان هایی که باتری ذهنی خالی شده و توان درست و دقیق فکر کردن را کاهش داده است.

کشف ایده یا حتی کشف راهکار برای یک مساله در اوقاتی که خستگی بر کارکنان مسلط می شود دور از واقعیت است. مطالعات محققان نشان می دهد که خواب آلودگی و خستگی ذهنی مانع از انجام صحیح وظایف یک کارآفرین یا کارکنان سازمان کارآفرینی می شود و افرادی که کمتر می خوابند برای ارزیابی فعالیت های پیچیده یا کشف ایده برای سازمان و ایجاد فرصت یا حتی نگاه نو، باید تلاش بیشتری داشته باشند.

کشف ایده و فرصت های تجاری برای یک کارآفرین به منزله موفقیت در بازار است و در عین حال خلق ایده های غلط می تواند سرمایه کارآفرینان را به مخاطره بیندازد به همین دلیل هنگام تصمیم گیری، ذهن کارآفرین باید بتواند تمرکز کافی داشته باشد و بهترین مسیر را انتخاب کند تا مرز بین شکست و پیروزی را قاطی نکند، و یقینا استراحت و خواب کافی به ایده پردازی و تصمیم گیری درست و بهبود نتایج، کمک موثری دارد.

افسانه ها را کنار بزنید

زمانی نه چندان دور افسانه های زیادی در مورد بی خوابی گفته می شد تا جایی که بی خوابی یا کم خوابی ارزش شمرده می شد و گذشتن از خواب، مدال افتخار داشت و قریب به اتفاق مدیران نه تنها خود را کم خواب توصیف می کردند بلکه چنین انتظاری را از کارکنان هم داشتند در حالیکه اگر همین افراد و حتی کارآفرینان موفق، خواب و استراحت بیشتری می داشتند می توانستند با تصمیمات بهتر و خطاهای کمتر، به موفقیت های بالاتری دست پیدا کنند.

خستگی مانع ارزیابی صحیح ایده ها، فعالیت ها و تصمیمات است و آنها که در گذشته، در حال خستگی و گاه در حال چرت، از کم خوابی خود افسانه می ساختند تا به اصطلاح پر کاری خود را به رخ دیگران بکشند اغلب همان اشخاص یا کارآفرینانی هستند که ضررهای زیادی ایجاد کردند.

کارآفرینانی که گاه به اشتباه، کم خوابی را در سازمان خود به عنوان ارزش مطرح می کنند باید محرومیت از خواب را در میان کارکنان خود تجربه کنند و بر روی تصمیمات آنها مطالعه نمایند تا متوجه شوند که آثار خستگی ناشی از کم خوابی چه قدر می تواند زمینه تصمیمات اشتباه را فراهم آورد.

اگرچه کارآفرینان بالاخص آنها که به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده اند زمان کمی برای استراحت پیدا می کنند و تعهدات و برنامه های متعددی دارند که باید انجام شوند اما اگر استراحت نکنند روی عملکرد آنها تاثیر منفی گذاشته و ضررهای بیشتری به آنها می رساند.مدیریت زمان  

خواب نقش موثری در بهبود عملکرد ذهنی انسان دارد و عملکردهای ذهنی کارآفرینان را بالا می برد و به تصمیم گیری و تعامل اجتماعی آنها کمک می کند و باعث تقویت شناخت و حافظه می شود به همین خاطر خیلی از کارآفرینان فکر کم خوابی را هم نمی کنند.

به عنوان یک کارآفرین اگر می خواهید بطور موثر کارایی داشته باشید و بتوانید به درستی استراحت کنید در اندیشه راهکارهایی برای خلق زمان باشید. برای این کار می توانید فرایند کسب و کارتان را اتوماتیک کنید و از دیگر افراد سازمان به درستی بهره ببرید، به انها تفویض اختیار کنید و کارها را به آنها بسپارید و خودتان به مهم ترین امور بپردازید. تا زمانی که شما نمی توانید برای انجام کارها به دیگران اعتماد کنید همیشه با کمبود زمان مواجه خواهید بود.

به عنوان یک کارآفرین احتمالا سر شما شلوغ است و تماس های متعددی دارید اما بهتر است هنگام استراحت اجازه ندهید که استراحت تان خراب شود. مزاحم های استراحت مانند موبایل، تلویزیون و... را کنار بگذارید و به خوبی استراحت کنید والا استراحت شما باتری ذهنی تان را شارژ نخواهد کرد.

کارآفرینان به اندازه کافی و درست می خوابند، پس بهتر است شما هم همین کار را انجام دهید و به محل استراحت خود و به میزان آن توجه کنید.

استرس کاری بر روی کارآفرینان زیاد است، اجازه ندهید که این استرس، مزمن شود، به همین خاطر سفر و استراحت های چند روزه را در برنامه خود قرار دهید و از غیبت در محل کار خود نترسید و به تعطیلات بروید.

ساعت بیولوژیک بدن خود را بشناسید

ساعت بیولوژیک بدن یا ساعت زیستی مانند یک ساعت مرکزی عملکرد اعضای بدن را هماهنگ می کند و به همگام سازی عملکردها و فعالیت های بدن کمک می کندو در تنظیم فعالیت هایی مانند برنامه خواب، اشتها، دمای بدن، هوشیاری، عملکرد روزانه و حتی خلق و خو دخالت دارد.

اختلالات ساعت بیولوژیک بدن بر سلامت و تصمیمات افراد تاثیر می گذارد و باعث خواب آلودگی، افسردگی، کاهش عملکرد کاری و... می شود تا جایی که برخی از بزرگترین خطاهای انسانی مانند فاجعه چرنوبیل طی کار در شیفت شب اتفاق افتاده است و حتی بیشتر تصادفات رانندگی قبل از طلوع آفتاب است.

یک کارآفرین به غیر از شناخت کار، سازمان و محیط باید از خودش نیز شناخت دقیقی داشته باشد از جمله اینکه ساعت بیولوژیکی خود را بشناسد و برنامه روزانه خود را با آن هماهنگ نماید مثلا ممکن است یک کارآفرین در بعدازظهرها سرحال تر و کارآمدتر باشد بر این اساس بهتر نیست که جلسات مهم کاری خود را به بعدازظهرها موکول نماید؟ اگر شما در دیروقت خلاق تر هستید پس اولویت شما مشخص است. هنگامی که ریتم های بیولوژیکی هماهنگ هستند، بیشترین کارایی و احساس خوب را در زندگی روزانه خواهید داشت.


خواب به منزله پیشرفت 

از میان کارآفرینان اروپایی، آمریکایی، آسیا-اقیانوسیه و خاورمیانه، کارآفرینان اروپایی بیشتر زمان خود را به فعالیت‌های شخصی مانند استراحت، معاشرت با دیگران و خوابیدن اختصاص می‌دهند.

بر اساس مطالعات صورت گرفته، یک کارآفرین اروپایی به‌طور میانگین ۳ ساعت و ۲۴ دقیقه از زمان خود را خارج از محیط کار و با دوستانش سپری می‌کند. این صاحبان کسب‌وکار حداقل هر روز ۷ ساعت و ۴۸ دقیقه می‌خوابند. جالب است بدانید که در کشور سوئیس این رقم به ۸ ساعت و ۳۶ دقیقه خواب شبانه می‌رسد. این موضوع که آن‌ها خوابیدن و بودن در کنار دوستان و خانواده را در اولویت قرار می‌دهند به این معنا نیست که کار نمی‌کنند. در فرانسه یک کارآفرین به طور متوسط روزانه ۱۰ ساعت و ۳۶ دقیقه کار می‌کند.

کارآفرینان آمریکایی ترجیح می‌دهند زمان بیشتری به کار کردن اختصاص دهند و کمتر استراحت و با دیگران معاشرت کنند. به‌طور میانگین یک کارآفرین آمریکایی روزانه ۳۰ دقیقه بیشتر از کارآفرینان اروپایی کار می‌کند و زمان کمتری به کارهای شخصی اختصاص می‌دهد. آن‌ها وقتی بیرون از محیط کار هستند، زمان خود را با مراقبت کردن از فرزندانشان و مدیریت کردن امور خانه سپری می‌کنند.

در خاورمیانه شرایط متفاوت است و بیشتر زمان افراد صرف کار می‌شود تا تفریح. کارآفرینان خاورمیانه حداقل زمان ممکن را برای فعالیت‌های شخصی خود می‌گذارند و زمان زیادی به کار کردن اختصاص می‌دهند. مدت زمان کاری میانگین در میان کارآفرینان خاورمیانه، ۱۲ ساعت و ۳۰ دقیقه است و تنها ۵ ساعت و ۱۲ دقیقه از زمان آن‌ها صرف رسیدگی به امور شخصی می‌شود. این کارآفرینان در مقایسه با کارآفرینان سراسر دنیا کمتر می‌خوابند و حدود ۶ ساعت و ۱۸ دقیقه خواب شبانه دارند.

این وضعیت برای کارآفرینان آسیا-اقیانوسیه هم مشابه است؛ اما آن‌ها تعادل بهتری دارند. یک روز معمولی در این منطقه ۱۰ ساعت و ۳۰ دقیقه است و همین موضوع باعث می‌شود کارآفرینان این منطقه خواب شبانه ۶ ساعت و ۵۴ دقیقه‌ای داشته باشند که مقدار آن از ساعت خواب کارآفرین آمریکایی و خاورمیانه بیشتر است. این افراد نیز مانند کارآفرینان اروپایی، اهل معاشرت در بیرون از محل کار هستند و روزانه حداقل ۳ ساعت از زمان خود را صرف این کار می‌کنند.

در میان کارآفرینان تمام نقاط دنیا، کارآفرینان اهل آسیا-اقیانوسیه کمترین میزان رضایت از زندگی خود را دارند و تنها ۷۶ درصد آن‌ها معتقدند که تعادل خوبی بین زندگی و کارشان برقرار است. این در حالی است که ۸۵ درصد کارآفرینان اروپایی، آمریکایی و اهل خاورمیانه از وضعیت خود و تعادل بین کار و زندگی شخصی‌شان راضی هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =