طرحی توسط برخی نمایندگان مجلس تهیه شده که بر اساس آن فعالیت پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی در کشورمان منوط به کسب مجوز از دولت ایران است.

اما و اگرهای یک طرح

به گزارش کارآفرین نیوز، انتشار طرح ۴۰ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای مدیریت فضای مجازی با نام صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی قیل و قال‌های فراوانی در فضای مجازی به دنبال داشت.

از اصلی‌ترین مواد این طرح می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

۱/ پهنای باند پیام‌رسان‌های خارجی،  نصف پیام‌رسان‌های داخلی می‌شود.

۲/ تمام پیام‌رسان‌های خارجی باید ثبت شده و مجوز بگیرند در غیر اینصورت متوقف می‌شوند.  

۳/ هر شخصی مبادرت به عرضه و خرید و فروش «رمز ارز» بدون مجوز بانک مرکزی کند حسب مورد مجازات های مقرر مواد ۱۸ و ۱۸ مکرر قانون و مبارزه با قاچاق کالا و ارز  محکوم می‌شود.

۴/ در این طرح آمده هر کسی که برنامه‌ای بسازد که براساس آن امکان دسترسی به پایگاه‌های اینترنتی و پیام رسان‌های غیرقانونی مسدود شده را فراهم کند به حبس یا جزای نقدی درجه شش محکوم می‌شود.

۵/ فعالیت کاربران و سازمان‌ها در پیام‌رسان‌های مسدود شده مجازات تعزیری درجه ۷ شامل جریمه نقدی و زندان است.

در اینجا می‌توانید متن کامل این طرح را با جزئیات بخوانید.  

از اصلی‌ترین طراحان این طرح می‌توان به اسامی مانند: نصرالله پژمانفر، حسن نوروزی، سیدکاظم دلخوش اباتری و حسین میرزایی اشاره کرد.  

ایسنا دیروز خبری منتشر کرد که بر اساس آن قرار است «تقاضای رسیدگی» به این طرح در هفته آینده در صحن علنی بررسی شود. اینطور که پیداست این طرح در دستور کار اولویت‌های مجلس نیست.  

قانونی مغایر با منافع مردم تصویب نمی‌کنیم

اما دیروز علی نیکزاد رئیس مجلس شورای اسلامی هم به خبرهای در رابطه با این طرح واکنش نشان داد و گفت: «این طرح  اکنون در حال بررسی بوده و هنوز به قانون تبدیل نشده است. در صورت ارائه این طرح به صحن علنی، ما مدافع حقوق مردم بوده و قانونی مغایر با منافع مردم را تصویب نخواهیم کرد.»

در طرح فضای مجازی استفاده از فیلترشکن جرم نیست

همچنین سیدعلی یزدی‌خواه از نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون اصلی بررسی کننده این طرح در گفت‌وگو با خانه ملت اظهار داشت: ما در این طرح برای استفاده کاربر از فیلترشکن، جرم انگاری نکرده‌ایم و کاربر می‌تواند از فیلترشکن استفاده کند. همچنین بحث مسدودسازی هم عنوان نشده است، در حقیقت در این طرح به دنبال چاره‌جویی و ضابطه‌مندی پلتفرم های داخلی و خارجی هستیم.

وی تصریح کرد: تاکنون هیچگونه چارچوب و قوانین مشخصی در بحث استفاده از پلتفرم های داخلی و خارجی وجود نداشته و اگر هم بوده در حقیقت آیین‌نامه‌های ضعیفی است که اجرا نشده و ما در راستای کمک به کاربران، ارزان سازی اینترنت، توسعه فضای کسب و کار داخلی، سهولت استفاده از پیام‌رسان‌ها برای اقشار مختلف و ... تلاش کرده ایم تا طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی را تدوین کنیم.

یزدی‌خواه با اشاره به اینکه واکنش ها به این طرح در واقع برداشت ها نسبت به نسخه اولیه آن است که منسوخ شده است، اظهار کرد: نسخه اولیه طرح، ماه ها پیش بارگذاری شده بود، اما نمایندگان بعد از آن طرح را در کمیسیون فرهنگی و مرکز پژوهشهای مجلس با حضور کارشناسان بیش از صدها ساعت بررسی و تکمیل کردند که این نسخه تکمیلی بارگذاری نشده با این حال حتی درصورت تصویب کلیات این طرح، جزییات آن مجددا با حضور افراد صاحب نظر و در راستای استفاده بهینه از این فضا بررسی خواهد شد.

بر این اساس، یکی از اصلی‌ترین گروه‌های منتقد به طرح مذکور فعالان اقتصادی و کارآفرینانی هستند که در فضای مجازی و در پلتفرم‌های خارجی مانند اینستاگرام و تلگرام فعالیت دارند و بیم این را داشتند با تبدیل شدن این طرح به قانون محدودیت‌هایی برای آنها اعمال شود.  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =