رییس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: هر پروازی را مسئولان حوزه بهداشتی از ما بخواهند، کنسل می‌کنیم و پول بلیت‌های لغو شده به مردم باز می‌گردد اما اگر مسافری با تست کرونای مثبت پروازش لغو شود، به او بهایی پرداخت نخواهد شد.

پول بلیت هواپیمای کرونایی‌ها برنمی‌گردد | آمادگی برای لغو پروازهای نوروزی

تورج دهقان زنگنه می گوید: در حال حاضر تنها برای پروازهای خوزستان محدودیت‌هایی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شده است که شامل اجباری بودن ارائه نتیجه منفی تست PCR از سوی مسافران است و به دقت بر روند اجرای درست این پروتکل بهداشتی نظارت می‌کنیم.

وی افزود: تاکنون هیچ دستور یا ابلاغیه‌ای از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای محدودیت یا ممنوعیت پروازهای مسافری نیامده است اما اگر در این زمینه مصوبه‌ای داشته باشیم و ابلاغ شود، تابع دستورات هستیم و آن را به سرعت اجرایی خواهیم کرد.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: تاکنون و بر اساس پروتکل های ابلاغی تنها رعایت محدودیت پذیرش ۶۰ درصدی مسافر در پروازهای داخلی و رعایت الزامات بهداشتی دیگر وظیفه شرکت‌های هواپیمایی است که در این راستا نیز نظارت های لازم صورت می‌گیرد.

زنگنه تاکید کرد: در این روزها و ایام نوروز به شدت نظارت‌ها و ارزیابی‌های خود را تشدید می‌کنیم و به هیچ شخص یا شرکتی اجازه تخطی از پروتکل‌های بهداشتی را نمی‌دهیم. اگر ایرلاینی هم مرتکب تخلف شود مانند گذشته و به صورت جدی با او برخورد خواهیم کرد.

این اظهارات رئیس سازمان هواپیمایی درباره بازگشت ندادن پول بلیت متخلفان کرونایی و نیز نظارت سخت و محکم بر تخطی نکردن ایرلاین ها از پروتوکل های بهداشتی در حالی است که برخی ناظران می گویند سازمان هواپیمایی آن گونه که باید در برخورد با شرکت های هواپیمایی متخلف جدی نیست یا برخوردها و جرایم درنظر گرفته‌شده برای آن‌ها نیز بازدارنده نیست.

آن گونه که ایسنا گزارش کرده است، در پی شیوع ویروس کرونا پروتکل‌های بهداشتی متعددی مانند رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، پذیرش مسافر تا سقف ۶۰ درصد و... ابلاغ شده و مسئولان دستگاه‌های مختلف بارها بر رعایت جدی آن تاکید کرده‌اند اما گویا برخی از این ایرلاین‌ها پروتکل‌های کرونایی را جدی نمی‌گیرند و بارها تخلفات متعددی را تکرار کرده‌اند که برخی از آن‌ها منجر به برخورد از سوی سازمان هواپیمایی و جریمه شده است.

بنا بر این گزارش، یکی از ایرلاین‌هایی که بارها نام آن در لیست متخلفان کرونایی آمده و مشمول برخوردهای متعددی شده، شرکت‌ هواپیمایی «تابان» است که به نظر می‌رسد با این وجود همچنان به کارش ادامه می‌دهد چرا که این برخوردها سبب نشده تا در رعایت پروتکل‌های بهداشتی جدی‌تر و مصمم‌تر شود.

محمد حسن ذیبخش -سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری- در این باره اظهار کرد: دو پرواز مسیر تهران- اصفهان- تهران شرکت هواپیمایی تابان به دلیل عدم رعایت مقررات ابلاغی مقابله با شیوع ویروس کرونا  و تکرار نقص مقررات تعیین شده، به مدت سه هفته لغو شده است.

ابوالقاسم جلالی –معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص نحوه برخورد سازمان با شرکت هواپیمایی تابان به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی اظهار کرد: در شرایطی که به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت محدودیت ۶۰ درصدی در پذیرش مسافر، صندلی‌های عرضه شده در بازار از ۲۴ هزار صندلی به ۱۴ هزار صندلی رسیده، ابطال همه پروازهای یک ایرلاین باعث افزایش قیمت و نهایتا ضرر برای مسافران می‌شود.

جلالی گفت:  ضمن دریافت تعهد کتبی از ایرلاین، در صورت تکرار عدم رعایت پروتکل های ستاد مقابله با کرونا، نسبت به ابطال تمام پروازهای خارجی و سپس نسبت به قطع پروازهای داخلی آن هم اقدام خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.