کشاورزی نقشی کلیدی در امنیت غذایی و توسعه اقتصادی دارد از این رو لازم است اقداماتی جهت افزایش تولید و بهره وری در این صنعت صورت گیرد.

۳ راهکار افزایش تولید و درآمد کشاورزان

به گزارش کارآفرین نیوز، کشاورزی یکی از مهمترین محرکه های اقتصادی است با این حال، در ایران آنگونه که باید به این صنعت توجه نشده و اقدامی جدی جهت افزایش تولید و بهره وری این بخش صورت نگرفته است.

بر همین مبنا و در جهت تحقق افزایش تولید و بهره وری در کشاورزی و ایجاد اقتصاد مقاومتی در این صنعت لازم است که راهکارهایی برای افزایش درآمد کشاورزان و بالا بردن میزان تولیدات کشاورزی در پیش گرفته شود.

کشاورزی در بسیاری از مناطق ایران هنوز هم به شیوه های سنتی و با استفاده از فناوری های قدیمی انجام می گیرد که همین مسئله مشکلاتی در این صنعت ایجاد کرده و باعث هدر رفت حجم زیادی از منابع آبی کشور شده است.

 شیوه های نوین و ابزارآلات پیشرفته کشاورزی

به منظور افزایش تولید و بهره وری در بخش کشاورزی لازم است که از شیوه های نوین و ابزارآلات پیشرفته کشاورزی استفاده شود و انجام این مهم هم نیازمند حمایت های وزارت جهاد کشاورزی از کشاورزان و فعالان این صنعت است. علاوه بر آن، ضرورت دارد که کشت گلخانه ای برخی محصولات در کشور رواج پیدا کند و با این کار از هدر رفت بیش از حد آب و سرمایه کشاورزان جلوگیری کرد.

ناگفته نماند، مهمترین مشکلی که کشاورزی در این صنعت با آن مواجه هستند، پایین بودن بهره وری است و رفع آن هم نیازمند افزایش بهره وری با بالا بردن درآمد تولیدکنندگان و کشاورزان است که این مهم با افزایش میزان تولید محصولات و کاهش ضایعات در بخش کشاورزی با استفاده از شیوه های نوین کشاورزی، تحقق می یابد؛ به عقیده کارشناسان، کشاورزان از طریق مکانیزاسیون تا ۵۰ درصد می توانند در مصرف آب صرفه جویی کنند و به جلوگیری از هدر رفت منابع برای بالا بردن توان بخش کشاورزی بپردازند و از هزینه های تولید بکاهند.

ایجاد الگوی کشت برای کشاورزان

علاوه بر آن، در ایران شاهدیم که برنامه ریزی دقیقی برای کشت محصولات کشاورزی در مناطق مختلف وجود ندارد و در هر نقطه ای از کشور، کشاورز هر نوع محصولی که بخواهد را کشت می کند و این گونه نیست که کاملا مطابق شرایط آب و هوایی آن منطقه به کشت محصولات بپردازد که این مسئله در بعضی مواقع منجر به تولید بیش از حد یک نوع محصول و مازاد تولید می شود و یا با کمبود تولید نوعی از محصولات اساسی مواجه می شویم. از این رو، لازم است برای بالا بردن میزان بهره وری در بخش کشاورزی، تغییراتی در شیوه و نوع کشت محصولات در مناطق مختلف ایجاد و الگوی کشت برای کشاورزان و تولیدکنندگان تعیین شود.

با این وجود، می توان گفت که مهمترین دلایل پایین بودن بهره وری در بخش کشاورزی، استفاده از روش های سنتی و فناوری های قدیمی، بی توجهی به الگوی کشت مناسب با توجه به وضعیت منابع آبی در منطقه، ضعف در زیر ساخت های نگهداری و حمل و نقل، نامتوازن بودن و عدم هماهنگی سیاست ها با شرایط تولید و امکانات توزیع شده در طول زنجیره، عدم توجه به پایدار کردن شرایط بازار محصولات کشاورزی در سطح داخلی و بین المللی، است و همه اینها در حالی است که کشاورزی نقشی کلیدی در امنیت غذایی و توسعه اقتصادی دارد.

با در نظر گرفتن دلایل پایین بودن بهره وری در بخش کشاورزی، بهترین شیوه ای که جهت افزایش تولید و درآمد کشاورزان و به تبع بالا بردن سطح بهره وری این صنعت می توان در پیش گرفت، جایگزینی شیوه های نوین و مکانیزه کشاورزی با شیوه های سنتی است؛ علاوه بر آن، وزارت جهاد کشاورزی باید با فراهم سازی شرایط لازم جهت در دسترس بودن ابزارآلات پیشرفته کشاورزی برای تولیدکنندگان و تعیین الگوی صحیح کشت برای کشاورزان، زمینه افزایش بهره وری و درآمد کشاورزان را فراهم کند و حتی به این منظور تسهیلات ویژه ای برای آنان در نظر گیرد تا شاهد رونق و شکوفایی این صنعت باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =