برخی کارشناسان نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ، مذاکرات وین و عدم سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی را از دلایل صعود بورس در روزهای اخیر می دانند .

۳ عامل اصلی سبزپوشی بورس در روزهای اخیر

به گزارش کارآفرین نیوز، بورس در ماه‌های اخیر روزهای پرنوسانی را طی کرد اما پس از مشخص‌شدن کاندیدا نهایی ریاست‌جمهوری آرامش نسبی بر این بازار حاکم شد.پس از پایان انتخابات ریاست‌جمهوری و با مشخص‌شدن رئیس‌جمهور منتخب، رنگ بورس به سبز تغییر یافت و این روند در روزهای ابتدایی تیرماه نیز همچنان ادامه دارد.

بورس در خردادماه ساری جاری، روند ثابتی نداشت و در روزهای ابتدایی با افت جزئی همراه بود، اما پس از چهارم خرداد روند بورس به سبز شد. در سیزدهم خرداد بورس افت فاحشی را تجربه نمود ولی پس از آن شاخص بورس در مدار صعودی حرکت نمود، به‌گونه‌ای که در پایان معاملات روز یکشنبه (۶ تیر) بورس با رشد ۴۷۴۷ واحد شاخص همراه بود و به سطح یک میلیون و ۲۳۸ هزار و ۴۸۵ واحد رسید. این در حالی است که در ابتدای ماه شاخص بورس در سطح ۱۱۲۸۲۱۸ واحد قرار داشت.

۳ عامل اصلی سبزپوشی بورس در روزهای اخیر

بر اساس اظهارنظر کارشناسان امیدها به توافق برجام بالا رفته و قیمت دلار نیز نوسان بالایی ندارد. همچنین به دلیل بالابردن انتظارات تورمی، شاهد تشویق افراد به سرمایه‌گذاری در بورس هستیم.

از سوی دیگر در هفته‌های اخیر اخبار مربوط به مالیات عایدی بر سرمایه نیز منتشر شده است. بر اساس این طرح حوزه مسکن، خودرو، طلا و ارز شامل مالیات بوده و بورس جز این لیست نبوده است.

همچنین اخبار مربوط به تخفیف خوراک پالایشی‌ها نیز موجب تحرکات مثبتی در نمادهای این گروه شده است.
کارشناسان اعتقاد دارند، در صورت تداوم روند صعودی بورس، امضای نهایی برجام، تزریق بسته حمایتی صندوق توسعه بازار و تغییرات در دولت، اوضاع بازار سهام بهبود قابل‌توجهی خواهد یافت.

مجتبی سلطانی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، عامل تأثیرگذار در روند مثبت بورس را انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد و گفت عامل اصلی روند صعودی بورس در روزهای اخیر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بوده است درعین‌حال ریزش‌های هشت ماه اخیر نیز در این روند مثبت تأثیر داشته است.

سلطانی به مذاکرات برجامی نیز اشاره داشت و گفت: از نظر بنده روند مذاکرات نتایج تأثیرگذاری بر روی بازار سرمایه دارد. اگر شما چهار سبد برای صعودی بودن بورس در نظر گرفته باشید، از نظر من سه سبد آن مربوط به مذاکرات وین است.

وی در ادامه به نقش دولت آینده اشاره کرد و افزود: در دولت آینده باید دید روند به چه صورتی است. هم‌اکنون تیم اقتصادی دولت مشخص نیست لذا نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از بورس ارائه کرد. دولت‌ها مدل‌های مختلفی را در بورس در نظر می‌گیرند. بااین‌وجود مشخص است که دولت بر روی بازار سرمایه توجه ویژه داشته است.

۳ عامل اصلی سبزپوشی بورس در روزهای اخیر

همچنین محمد وحدت، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، تغییر شرایط سیاسی کشور را عامل صعود مدار بورس دانست و گفت: شرایط سیاسی کشور تغییر کرده است و رئیس‌جمهور جدید دید مثبتی به بورس دارد. از طرفی شرایط کشور نیز تغییراتی داشته و سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی مثل مسکن و طلا کاهش پیدا کرده است. همین امر سبب شده مردم بار دیگر در بورس سرمایه‌گذاری کنند.

وحدت به نقش مذاکرات وین در بورس نیز اشاره داشت و گفت: به نظر بنده اگر مذاکرات در وین موفقیت‌آمیز باشد و توافق حاصل شود روند مثبت بورس ادامه پیدا می‌کند. در حال حاضر نیز اخبار مثبتی از وین به گوش می‌رسد، همین اخبار نیز بر روی بورس تأثیر گذاشته و به‌نوعی بورس نتیجه مذاکرات را در حال پیش‌خور کردن است. به طور مثال سهام شستا در حال حاضر دست‌نیافتنی هست و بورس با این روند آرام‌آرام در حال حرکت در مسیر مثبت خود است.

وی در ادامه گفت: البته ممکن است ابتدا شاهد افتی باشیم ولی اگر شرایط برجامی نهایی شود شاخص‌ها صعودی شده و شاهد سبزشدن بورس هستیم.

وحدت در پایان به اعتمادسازی دولت آینده اشاره کرد و گفت: دولت آینده همین‌که صادق باشد و این اصل را ثابت کند، اعتماد را جلب می‌کند. مردم اگر به بازار سرمایه اعتماد کنند، مردم سرمایه‌های خردشان را به این بازار هدایت کرده و شاهد رشد و توسعه اقتصادی کشور خواهیم بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =