انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: تولید فولاد کشور در اردیبهشت ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۷.۷ درصدی به ۲.۶ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد ایران به ۲.۶ میلیون تن رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که تولید فولاد ایران در ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با افزایش ۷.۷ درصدی به ۲.۶ میلیون تن رسیده است.

در این گزارش آمده است، تولید فولاد ایران در ۵ ماه نخست سال جاری میلادی به ۱۲.۵ میلیون تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش ۹.۲ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در بین بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن ماه تاکنون همین جایگاه را حفظ کرده است.

رتبه های برتر تولید فولاد در جهان

بر اساس این گزارش، چین با تولید ۹۹.۵ میلیون تن، هند با ۹.۲ میلیون تن و ژاپن با ۸.۴ میلیون تن در رتبه‌های نخست تا سوم تولید فولاد در جهان قرار دارند. پس از این کشورها، آمریکا با تولید ۷.۲ میلیون تن، روسیه با ۶.۶ میلیون تن، کره جنوبی با ۶ میلیون تن، آلمان با ۳.۵ میلیون تن، ترکیه با ۳.۲ میلیون تن، برزیل با ۳.۲ میلیون تن و ایران با ۲.۶ میلیون تن، جایگاه‌های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.

با شیوع ویروس کرونا در جهان از دسامبر (آذر )‌ سال ۲۰۱۹، صنایع، کارخانه ها و تقریبا تمامی کشورها در تعطیلی فرو رفتند و خسارات اقتصادی بی شماری در جهان به بار آورد، اما پس از گذشت بیش از یک سال از این وضعیت برخی از کشورها در حال بازیابی نسبی خود هستند و در این ماه شرایط آنها بهتر شده است.

علاوه بر آن، تولید فولاد در غرب آسیا با افزایش ۱۶.۸ درصدی به ۳.۷ میلیون تن رسیده که با توجه به تولید ۲.۶ میلیون تنی ایران در این ماه، ۷۰.۲ درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران است. تولید فولاد آمریکا نسبت به ماه می سال گذشته میلادی ۴۷.۶ درصد افزایش یافت؛ هند با افزایش ۴۶.۹ درصدی در جایگاه دوم بیشترین افزایش و سپس ترکیه با افزایش ۴۲.۴ درصدی در جایگاه سوم قرار گرفتند.

در این ماه، تمامی ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان، نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش تولید داشتند، اما کمترین افزایش به چین رسید و بیشترین افزایش را آمریکا به خود اختصاص یافت. ژاپن با ۴۲.۲ درصد، برزیل با ۴۰.۱ درصد، آلمان با ۳۵.۵ درصد،  روسیه با ۱۴ درصد، کره جنوبی با ۱۰.۵، ایران با ۷.۷ درصد و چین با ۶.۶ درصد در جایگاه های بعدی قرار دارند.

رشد مثبت تولید فولاد ایران در زمان شیوع کرونا

از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان، علیرغم اینکه دوره‌ای رشد تولید سایر کشورها منفی شد، رشد تولید فولاد ایران مثبت باقی مانده است. ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) با ثبت رشد ۱۱.۵ درصدی تولید، بیشترین رشد را نسبت به فوریه ۲۰۲۰  در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد به خود اختصاص داد.

همچنین در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۱۳۹۸) نیز بیشترین افزایش تولید را در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به خود اختصاص داده بود. تولید فولاد جهان در ماه می ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶.۵ درصد افزایش یافته است و به ۱۷۴.۴ میلیون تن رسیده و تولید فولاد در کشورهای اتحادیه اروپا در ماه آوریل با افزایش ۳۲.۷ درصدی به ۱۳.۵ میلیون تن رسیده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =