عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت :‌ صنعت قطعه سازی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان از صنعت خودروسازی مطالبه دارد که قریب به ۱۵ هزار میلیارد تومان از این مطالبه مربوط به معوقات ۱۲۰ روزه ای است که از سوی صنعت خودروسازی پرداخت نشده است.

طلب ۵۰ هزار میلیاردی قطعه سازان از خودرویی ها

احمد رعنایی در گفت وگو با کارآفرین نیوز افزود:‌ بدهی های صنعت خودروسازی به صنعت قطعه سازی فشار سنگینی به واحدهای قطعه سازی وارد آورده چرا که قطعه سازان برای تامین مواد اولیه مورد نیاز ناچار به پرداخت نقدی هزینه ها هستند و این امر آنان را در تنگنا قرار می دهد از این رو لازم است هر چه سریع‌تر مطالبات صنعت قطعه سازی پرداخت شود.


لزوم جلوگیری از واردات بی رویه  

عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور اعلام کرد: به منظور حمایت از صنعت قطعه سازی، لازم است در صورت برداشته شدن تحریم ها از واردات بی رویه قطعاتی که در داخل تولید می شوند، جلوگیری شود.

رعنایی ادامه داد:‌ تحریم های اقتصادی سال های اخیر، فشارها و خسارات بسیاری به صنعت قطعه سازی کشور وارد کرد و بسیاری از این خسارات غیرقابل جبران هستند.

وی افزود: قطعه سازان به جهت اینکه خودروسازان داخلی، حداقل ضرر را از نظر تامین قطعات مورد نیاز متحمل شوند اقدام به تولید قطعات وارداتی کردند و بسیاری از این قطعات را با اینکه مواد اولیه آن ها به سختی تامین می شد، تولید کردند.

عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور ادامه داد: شرکت های داخلی زیادی در دوران اعمال تحریم ها بر ایران به سرمایه گذاری در این صنعت پرداختند و توانستند قطعه سازان را در زمینه تولید قطعات به خودکفایی مطلوبی برسانند تا هم صنعت خودروسازی لنگ نماند و هم واحدهای قطعه سازی تعطیل نشوند و چرخ اقتصاد بچرخد.

خطری که صنعت قطعه سازی را تهدید می کند

وی اظهار کرد: اکنون که مسئولان دولتی در تلاش برای رفع تحریم ها هستند، خطر واردات بی رویه قطعاتی که در داخل تولید می شوند و بومی سازی شدند، قطعه سازان و صنعت قطعه سازی را تهدید می کند. از این رو لازم است در صورت رفع تحریم ها، اقدامی جهت جلوگیری از واردات بی رویه قطعات صورت گیرد. به همین جهت انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور اخیرا در نامه ای به رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، خواستار جلوگیری از واردات بی رویه قطعات خودرو پس از لغو تحریم ها شده است.

رئیس انجمن قطعه سازان خودرو استان مرکزی افزود:‌ در صورتی که ممانعتی برای واردات بی رویه قطعات و حتی خودرو، پس از برداشته شدن تحریم ها صورت نگیرد، ممکن است سرمایه گذاران به جهت ضررهایی که به آنان وارد می شود، سرمایه خود را از این صنعت خارج کنند و واحدهای قطعه سازی زیادی تعطیل شوند که با اینکار، عملا تلاش های قطعه سازان برای بومی سازی قطعات بی نتیجه می ماند.

وی با تاکید بر اینکه خواستار جلوگیری از واردات قطعاتی هستیم که در داخل کشور با کیفیت مطلوب تولید می شوند،  خاطرنشان کرد: با جلوگیری از واردات اینگونه قطعات، قطعه سازان می توانند با حمایت سرمایه گذاران به تولید قطعات با کیفیت و رقابت با بازارهای بین المللی بپردازند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =