اوپک پیش بینی کرد جهان همزمان با بازگشایی اقتصاد ها در اوت (مرداد) و ماه های بعد امسال با کمبود عرضه نفت روبرو خواهد شد.

کمبود عرضه نفت در ماه‌های آینده

به گزارش کارآفرین نیوز، اوپک و متحدانش در فاصله ماه مه (اردیبهشت) تا جولای (تیر)۲.۱ میلیون بشکه در روز از محدودیت عرضه خود را تسهیل می کنند.

در نشست پنج شنبه هفته جاری وزیران اوپک پلاس، قرار است در خصوص میزان عرضه در ماه های بعد مذاکره شود. منابع آگاه می گویند با توجه به اینکه قیمت نفت به بالاترین نرخ خود از سال ۲۰۱۸ رسیده است، افزایش بیشتر تولید در ماه اوت بررسی خواهد شد، با این وجود برخی از تولیدکنندگان نگران ضعیف شدن دوباره تقاضا و عرضه بالاتر نفت ایران است.

اوپک در جدیدترین پیش بینی خود اعلام کرده است که اگر سطح تولید اوپک تغییر نکند میزان عرضه ۱.۵ میلیون بشکه در روز کمتر از میزان تقاضا در اوت خواهد بود. این کمبود عرضه در سه ماهه پایانی سال به ۲.۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

ایران و ۵+۱ از آوریل (فروردین) درحال مذاکره برای احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ هستند که در صورت به نتیجه رسیدن آن،به رفع تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران منجر خواهد شد با این وجود این مذاکرات همچنان ادامه دارد.

براساس آمار اوپک، ایران ۲.۵ میلیون بشکه در روز نفت در ماه مه تولید کرده است این در حالی است که میزان تولید کشورمان در سال ۲۰۱۸ پیش از بازگشت تحریم های آمریکا ۳.۸ میلیون بشکه در روز بود. در نتیجه عرضه ۱.۳ میلیون بشکه در روز نفت بیشتر از سوی ایران در ماه های آینده عرضه بیشتر نفت از سوی اپک را ما محدودیت مواجه خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک پلاس از ماه مه سال ۲۰۲۰ در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج همه گیری کووید ۱۹ محدودیت عرضه به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز را به اجرا گذاشت و تا جولای این محدودیت عرضه به ۵.۸ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

همچنین قیمت نفت روز دوشنبه در حالی دو درصد سقوط کرد که نشست وزیران اوپک در هفته جاری برگزار می شود . از سوی دیگر شیوع واریانت ویروس دلتای نیز در این کاهش قیمت بی تاثیر نبوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =